Marka narodowa Niemiec na pierwszym miejscu w światowym rankingu

AG

Niemcy w 2018 roku pozostają na pierwszym miejscu w renomowanym rankingu Anholt-GfK Nation Brands Index (NBI). Ranking ten przedstawia postrzegane są marki 50 porównywanych ze sobą państw świata.

Japonia i Wielka Brytania znajdują się na 2. i 3. miejscu.

Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT), skomentowała: „Niemcy cieszą się bardzo dobrą reputacją wśród najpotężniejszych gospodarek świata. Od 2006 roku plasujemy się ciągle w pierwszej trójce, a po raz piąty zajmujemy pierwsze miejsce. Wysoka pozycja w rankingu NBI to także zasługa długofalowego promowania Niemiec jako celu podróży. Za pomocą naszych działań marketingowych, zwłaszcza kampanii online, staramy się jak najlepiej pokazać Niemcy na tle konkurencji, także w przyszłości.”

Indeks NBI bada obecną reputację państwa uwzględniając sześć kategorii – eksport, rząd, kultura, ludzie, turystyka oraz imigracja/inwestycje, a te z kolei składają się z trzydziestu dodatkowych czynników. We wszystkich sześciu segmentach Niemcy znajdują się w pierwszej dziesiątce.

Długoterminowe porównanie na przestrzeni ostatnich 10 lat ukazuje nadzwyczaj stabilne postrzeganie Niemiec.
W kategorii eksport (3. miejsce) i rząd (4. miejsce) Niemcy w 2018 roku uplasowały się na takich samych miejscach co w roku 2008. Postrzeganie potencjału imigracyjnego oraz inwestycyjnego poprawiło się z piątego na trzecie miejsce, w kategorii kultura odnotowano wzrost z czwartego na trzecie miejsce, w turystyce z dziesiątego na dziewiąte miejsce.
Tylko w kategorii ludzie Niemcy spadły o jedno miejsce niżej i plasują się na ósmym miejscu.

W ramach drugiego kongresu Germany Incoming & Brand Summit zorganizowanego przez DZT w ubiegłym tygodniu w Weimarze dr Vadim Volos, dyrektor generalny NBI, omówił szczegółowe wyniki badania oraz poruszył tematykę znaczenia kultury jako integralnej części marki Niemcy-cel podróży.

Według badania 40 procent zapytanych kojarzy Niemcy ze sportem i muzeami. Pomiędzy 20 a 30 procent zapytanych podaje design, film, muzykę, sztuki wizualne oraz operę.

Niemcy są wiodącym rynkiem w segmencie podróży kulturowych w Europie. O DZT Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) to narodowa „izba turystyki” Niemiec z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem. Centrala zajmuje się promowaniem Niemiec jako kraju turystycznego na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii (BMWi), które wspiera ją na mocy ustawy niemieckiego Bundestagu. DZT zajmuje się tworzeniem strategii i produktów oraz działaniami marketingowymi w celu dalszego umocnienia pozytywnego wizerunku Niemiec za granicą jako celu podróży oraz wspierania niemieckiej turystyki przyjazdowej. DZT posiada 32 przedstawicielstwa zagraniczne na całym świecie.