Mały Berlin – wioska kiedyś murem podzielona

AG

Licząca 50 mieszkańców wioska na granicy Turyngii i Bawarii, nagle w roku 1952 doświadczyła losu Berlina. Z dnia na dzień została podzielona pół, mieszkańcy zaś pozbawienie możliwości rozmowy ze sobą, odwiedzin, chodzenia do szkoły. Amerykanie nazwali wioskę „Mały Berlin”.

Moedlareutch na granicy Turyngii i Bawarii to kolejne miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy interesujący się historią Muru Berlińskiego i Żelaznej Kurtyny dzielące Europę na dwie części: demokratyczna i zniewoloną. Znajduje Muzeum Niemiecko – Niemieckie: budynek z salą prezentacyjną i ekspozycja na świeżym powietrzu. Tuż przed budynkiem stoi pomnik pogranicznika enerdowskiego, granitowa postać strzegła przez lata budynku straży granicznej w Neundorf.

We wspomnianej sali możemy obejrzeć półgodzinny film o historii wioski i jej podziału. Przez lata jedyną granicą między dwoma częściami wioski był wąski strumień Tanbach. Tak można było rozpoznać ustanowione na Kongresie Wiedeńskim granice między Bawarią a Turyngią. Po ustanowieniu dwóch państw niemieckich, wszystko nagle się zmieniło. W roku 1952 postawiono wzdłuż strumienia płot drewniany. W 1958 pojawił się dodatkowy drut kolczasty. W roku 1961 założone pole minowe a w 1966 roku wioskę na 23 lata przedzielono potężnym wysokim na 3,5 m ogrodzeniem postawiono wieże strażnicze. Domy w wiosce były oddalone od siebie zaledwie o 80 metrów.
Od strony zachodniej ten mur stał się szybko atrakcją turystyczną, odwiedzało go 50 tysięcy osób rocznie. Z drugiej strony oczywiście podejmowano próby ucieczki. Najsłynniejsza udana w tej okolicy to ucieczka dziesięciu osób, które pod mur podjechały minibusem, na jego dachu postawiły drabinkę i po niej przedostały się na Zachód.

Granica została otwarta 9 grudnia 1989 roku, miesiąc po upadku Muru Berlińskiego. 17 czerwca 1990 roku, rozwalono mur i narodziła się idea ufundowania muzeum upamiętniającego dzieje Małego Berlina. Otwarto je 3 września tego samego roku.
Ekspozycja na świeżym powietrzu rozpoczyna się tuż za granicznym strumieniem. Kilkanaście metrów przed starym barakiem straży granicznej ustawiono oryginalny szlaban, kawałek ogrodzenia z drutu kolczatego, tablice ostrzegające przed wejściem w zakazaną strefę. Dalej możemy obejrzeć, także od środka, małą wieżyczkę obserwacyjną, następnie bunkier nadgraniczny w barwach maskujących. Tuz obok znajduje się stumetrowy fragment muru, jaki dzielił wioskę Moedlareuth na dwie połowy.
Cena biletu – 3 euro
www.museum-moedlareuth.de

{gallery}2354{/gallery}