Maltańskie ulice witają dinozaury z Jurassic World Dominion

fragment filmu Jurasic Park World Dominion kręconego na Malcie /fot. materiały filmowe

W stolicy Malty 09.06.2022 miała miejsce premiera filmu Jurassic World Dominion na dużym ekranie. Ta długo wyczekiwana odsłona legendarnej serii po raz kolejny zabiera nas do świata, w którym dinozaury nie są jedynie reliktami przeszłości. W obsadzie znaleźli się znani i lubiani aktorzy, tacy jak Chris Pratt lub Sam Neill. Akcja nagrana została między innymi w malowniczej Vallettcie.

Jurassic World Dominion rozgrywa się cztery lata po zniszczeniu Isla Nublar. Nowa odsłona serii pokaże walkę między ludźmi a dinozaurami o to, kto ma pozostać dominującym gatunkiem na planecie. Film pokaże nigdy niewidziane dinozaury, znakomitą akcję i zadziwiające nowe efekty wizualne.

Zjednanie dwóch generacji

Za całość produkcji odpowiadają Colin Trevor oraz Steven Spielberg, którzy zadbali o to, by nowa produkcja połączyła dwa pokolenia fanów Jurassic World. To ostatni film z franczyzy, więc fani mają co do niego wielkie oczekiwania. W obsadzie znaleźli się aktorzy znani z oryginalnych filmów o Parku Jurajskim – Laura Dern jako Dr. Ellie Sattler, Sam Neill jako dr Alan Grant i Jeff Goldblum jako dr Ian Malcolm.

Malta nie jest obca Hollywood

Ten mały europejski kraj jest niezwykle popularnym miejscem do spędzenia wakacji. Ma on wiele malowniczych regionów znanych z filmów i starych budowli, które pokochali także reżyserzy. Chętnie obierają oni kurs na Maltę, gdy w planach mają nakręcenie nowych topowych produkcji. Tak też było między innymi z Grą o Tron. To właśnie na tle jednej z turystycznych atrakcji zostały nagrane zaślubiny Khala Drogo z Daenerys Targaryen. Nie była to jednak jedyna lokacja, która znalazła swoje miejsce w serialu. Wyspiarskie państwo-miasto było również domem dla kadrów z dziedzińca budynku Littlefingera lub pożegnania Catelyn i Neda Starka.

Praca na Malcie podczas Jurasic Park Dominion World

Zabytki, takie jak Fort St. Elmo i Port w Valletcie, pojawiają się w kilku scenach trzeciego sezonu Queen of the South, wyprodukowanego przez Netflix, podobnie jak wiele innych miejsc, które maltańscy mieszkańcy rozpoznaliby ze swojego normalnego, codziennego życia. Lokalny targ służy do ujęć z głównym bohaterem, a do tego w scenariuszu i dialogach zawartych zostało wiele prawdziwych maltańskich zwrotów, dzięki czemu fani mogą poczuć kulturę i klimat wyspy.

Oglądaliście kiedyś film Assassin’s Creed? Jeśli tak, to pewnie urzekł was urok hiszpańskich miast i wiosek. Okazuje się jednak, że przeważająca większość scen została nagrana na Malcie, a dokładniej w stolicy tego kraju – Vallettcie. Taki efekt udało się uzyskać dzięki niezwykle bogatej historii miasta, które w pewnych miejscach nie zmieniło się od stuleci.

Scenografia z filmu “Gladiator”

Mówiąc o scenach nagrywanych na Malcie, nie można zapomnieć też o nagradzanym Oscarem filmie Gladiator z udziałem Russela Crowe’a. Przedstawiał on imponujący maltański Fort Ricasoli, panoramiczne widoki na Grand Harbour w Valletcie oraz Valletta Ditch w Bastionie Świętego Michała.

We wcześniej wspomnianej Vallettcie został nagrany również film z Bradem Pittem w roli głównej. Mowa tutaj o World War Z, które przekształciło stolicę Malty w Jerozolimę. Miasto miało swój istotny wpływ na produkcję, gdyż unoszące się nad nim jasne słońce i brązowy wapienny krajobraz ożywiły sceny i dopełniały ogromny talent obsady i ekipy.