Malta kierunkiem podróży dla nurków

Czysta woda, brak pływów morskich oraz pewność pogody (300 słonecznych dni w roku) przyciągają na Wyspy Maltańskie miłośników nurkowania z całego świata. Na wyspach znaleźć można kilkadziesiąt ośrodków organizujących kursy oraz liczne miejsca dla amatorów tego sportu.

Latem średnia temperatura powietrza na Malcie wynosi 31°C, a średnia temperatura wody – 23°C. Szansa spotkania niebezpiecznych zwierząt morskich jest bardzo niska. To wszystko sprawia, że wyspa ta jest dobrym miejscem do nurkowania zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych.

Profesjonalne zaplecze

Na Malcie działa kilkadziesiąt wykfalifikowanych ośrodków nurkowych, organizujących kursy na każdym poziomie zaawansowania. Większość z nich oferuje weekendowe kursy „przypominające” oraz krótkie kursy dla początkujących. Kurs podstawowy składa się z teoretycznego szkolenia na lądzie oraz części praktycznej, odbywającej się na basenie. Kurs dla osób zaawansowanych trwa zwykle cztery dni i łączy zajęcia teoretyczne z sześcioma zejściami pod wodę z instruktorem na otwartej wodzie. Oczywiście, doświadczeni i wykwalifikowani nurkowie mogą wynająć sprzęt na własną rękę, bez konieczności uczęszczania na kurs.

Sezon na nurkowanie zaczyna się w marcu, a kończy w listopadzie. Wiele szkół prowadzi kursy tylko w sezonie, ale są też ośrodki działające przez cały rok. Większość ośrodków prowadzi certyfikowane kursy uznawane przez największe międzynarodowe organizacje takie jak: Professional Association of Diving Instructor (PADI), British Sub-Aqua Club (BSAC) i Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques (CMAS).

Jak załatwić formalności

Każda osoba, która chce nurkować na Malcie musi zarejestrować się w ośrodku nurkowym czyli wypełnić formularz osobowy, kwestionariusz medyczny (warto mieć ze sobą oświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do nurkowania) oraz okazać certyfikat nurka. W przypadku osób nieletnich wymagane jest pisemne zezwolenie rodzica lub opiekuna prawnego.

Gdzie nurkować, a gdzie nie

Na Wyspach Maltańskich warunki do nurkowania są bardzo zróżnicowane: zarówno miłośnicy podwodnych formacji skalnych jak i wielbiciele zatopionych wraków, znajdą coś dla siebie. W wielu miejscach doskonała widoczność wody towarzyszy nurkom nawet na głębokości 30 m.

Istnieją dwa podstawowe sposoby zanurzania się: z brzegu albo z łodzi. Na Gozo zdecydowana większość nurkowań wykonywana jest z brzegu, co umożliwia dokładne zbadanie wód przybrzeżnych. Nurkowanie z łodzi jest możliwe na wszystkich trzech wyspach i pozwala na odkrywanie bardziej odległych i trudnodostępnych miejsc.

Należy jednak pamiętać, że w niektórych rejonach wysp nurkowanie jest surowo zabronione ze względu na ochronę podwodnego dziedzictwa archeologicznego. Lista takich stanowisk jest dostępna w każdym ośrodku nurkowym.

Maltańskie wody słyną również z występowania bogatej flory i fauny, uwielbianej przez miłośników podwodnej fotografii. W morzu spotkasz rozmaite gatunki ryb, ośmiornic i płaszczek i koralowców. Szczególnie zimą istnieje szansa na spotkanie delfinów oraz tuńczyków.

Najlepsze miejsca na Malcie

  • Migra Ferha to rafa położona przy zachodnim wybrzeżu wyspy Malta. Składa się z dwóch tras nurkowych: jedna ma głębokość do 30 m, druga od 25 do 36 m. Dodatkową atrakcję stanowi zatopiony samochód. Obie trasy są przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych nurków.
  • Fortizza Reef to rafa koralowa położona tuż obok centrum Sliemy. Jest idealnym miejscem dla początkujących nurków. Maksymalna głębokość wynosi 16 m.
  • HMS Maori jest to wrak łodzi z II wojny światowej, zatopiony na głębokości 14 m, znajdujący u wybrzeży maltańskiej stolicy. Oferuje proste i płytkie trasy do nurkowania. W pobliżu wraku można spotkać węgorze, mureny, ośmiornice oraz koniki morskie.
  • Zespół jaskiń Blue Grotto położony jest przy południowym brzegu Malty. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych wyspy ze względu na kolor ścian jaskiń oraz kolor wody. Nurkowanie w jaskiniach przeznaczone jest tylko dla doświadczonych nurków.
  • Zatoka Anchor jest położona na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy, w odległości 2 km od Mellieħy. Nazwa pochodzi od rzymskich kotwic, znalezionych na dnie zatoki. Zachwyca szmaragdowym odcieniem wody oraz skalistymi stokami. Stanowi idealne miejsce dla osób zaczynających swoją przygodę z nurkowaniem. Do dziś w Zatoce zachowały się elementy scenografii z filmu „Popeye”, nakręconego w 1979 roku.

Najlepsze miejsca na Gozo

  • Xlendi Bay to jaskinia położona przy małej piaszczystej plaży w Xlendi, na południowo-zachodnim wybrzeżu Gozo. Jaskinia o głębokości 12 m stanowi idealne miejsce dla początkujących nurków.
  • Qala Quarry to rafa położona przy wschodnim wybrzeżu wyspy. Ze względu na zróżnicowaną głębokość (od 6 do 35 m), miejsce jest idealne zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków.
  • Fungus Rock to 60-metrowa skała wapienia położona u wejścia do zatoki Dwejra. Skałę porasta roślina znana jako „grzybek maltański”, wykorzystywana przez miejscowych przy leczeniu różnych dolegliwości.
  • Blue Hole czyli niewielkie jezioro morskie znane jest z niesamowicie czystej i spokojnej wody. Jest głębokie na 15 m i można w nim podziwiać ogrody koralowe, jaskinię i tunel.

Najlepsze miejsca na Comino

  • Jaskinie Santa Marija, znajdujące się przy północnym wybrzeżu wyspy, oferują przyjemne płytkie nurkowanie o maksymalnej głębokości 10 m. Są osiągalne tylko z łodzi i uchodzą za jedno z najlepszych miejsc do nurkowych na całej Malcie.