Malta jednym z najważniejszych kierunków turystyki pielgrzymkowej
Malta to drugi po Watykanie najbardziej katolicki kraj na świecie. Katolicy stanowią tutaj 96 proc. mieszkańców. Gęsto zabudowana kościołami, katedrami i bazylikami wyspa, z którą wiążą się życiorysy i kult wielu świętych religii chrześcijańskiej, jest kierunkiem obieranym przez tysiące pielgrzymów.
Religijność mieszkańców Malty można dostrzec już w samym krajobrazie wyspy, który zabudowany jest w znaczenie mierze przez świątynie chrześcijańskie. Źródła podają różnie, lecz podobno jest ich co najmniej 359. Maltańczycy uważają, że codziennie mogą pójść na mszę do innego kościoła.
Kult św. Pawła
Biblia podaje, że u wybrzeży Malty rozbił się statek, którym płynął św. Paweł podróżujący do Rzymu. Apostoł spędził na wyspie 3 miesiące, podczas którego uzdrawiał chorych. Jego pobyt zapoczątkował chrystianizację Malty. Pozostawiło to na wyspach niezatarte piętno i ukształtowało na zawsze ich religijne i kulturowe oblicze.
Kult Jana Pawła II
Ogromnym szacunkiem na Malcie cieszy się papież Jan Paweł II, który dwukrotnie pielgrzymował do tego kraju (w roku 1990 i 2001). Jest to także jedno z pierwszych skojarzeń Maltańczyków na myśl o Polsce. Wiele tablic i pomników upamiętnia jego wizyty. Pierwsza pielgrzymka papieża odbyła się w maju 1990, podczas której Jan Paweł II odwiedził miejsca związane z postacią św. Pawła oraz odprawił mszę w sanktuarium Ta’ Pinu. Drugą pielgrzymką, w maju 2001 roku, Jan Paweł II uczcił 1950 rocznicę rozbicia się statku wiozącego apostoła Pawła. Podczas drugiej wizyty papież odprawił mszę we Florianie na Placu Spichlerzy, w której wzięło udział 200 000 wiernych.
Główne miejsca związane z Papieżem Polakiem to:
- Tablice na grocie św. Pawła w Rabacie
- Tablice na ścianie w kościele św. Pawła w Rabacie
- Tablice na murze Pałacu Wielkich Mistrzów w Valettcie
- Tablice w konkatedrze św. Jana w Valettcie
- Pomniki Papieża w Victorii – stolicy Gozo
Obiekty sakralne
Obiekty sakralne na Malcie w większości są zachowane w dobrym stanie i udostępnione turystom do zwiedzania. Przedstawmy najważniejsze z nich.
Konkatedra świętego Jana w Valletcie
Świątynia została wybudowana w latach 1573-1578 jako kościół zakonu joannitów. Całe wnętrze pokryte jest ornamentami i malowidłami. Najważniejszym elementem w Oratorium jest słynny obraz Caravaggia – Ścięcie św. Jana. Ogromnych rozmiarów płótno zajmuje niemal całą ścianę. Przy wejściu, zwiedzający dostają elektroniczne przewodniki, przy użyciu których mogą w wybranym języku posłuchać o tym co znajduje się w danej kaplicy, co przedstawiają obrazy i rzeźby.
Kościół św. Pawła Rozbitka w Valletcie
Barokowy kościół zbudowany przez joannitów w drugiej połowie XVI w. Został przebudowywany w XVII w. Obecnie jest kościołem kolegialnym, do którego wstęp jest bezpłatny. Wchodząc do kościoła czujemy się podobnie jak w konkatedrze. Obfitość ornamentów, obrazów i pięknych elementów jest nieskończona.
Bazylika św. Jerzego w Victorii (Gozo)
Budowę Bazyliki rozpoczęto w 1672 r. i po czterech latach świątynię konsekrowano. W ówczesnych czasach był to największy kościół chrześcijański na wyspie. Obiekt utrzymany w barokowym stylu zachwyca rzeźbami, obrazami, a także licznymi zdobieniami. Co ciekawe, drzwi wejściowe są jedynymi na wyspie, które wykonano z brązu. Bazylika św. Jerzego posiada tyle złoceń, iż otrzymała miano „Złotej bazyliki”.
Bazylika Ta’ Pinu
Bazylika mniejsza, zlokalizowana w pobliżu miejscowości Għarb na Gozo należy do najważniejszych świątyń w kraju. Obecny kościół powstał w latach 1919-1931, na miejscu wcześniejszej świątyni z XVI wieku. Świątynia ta uległa z czasem zniszczeniu, w związku z czym lokalny biskup, za zgodą papieża, postanowił jej resztki rozebrać. Rozpoczynając prace rozbiórkowe, robotnik który wbił pierwszy kilof złamał rękę. Uznano to za cud i ostatecznie postanowiono pozostawić ruiny nietknięte.
22 czerwca 1883 miały miejsce kolejne wydarzenia uznane z czasem za nadnaturalne. Karmel Grima, lokalna rolniczka, schodząc ze swojego pola i przechodząc koło kapliczki w pobliżu ruin, usłyszała głos nakazujący jej wejście do świątyni. Posłuchała go, odmówiła modlitwę i wtedy usłyszała kolejny głos – nakazujący jej odmówienie trzech modlitw Zdrowaś Maryjo.
Po objawieniu kobieta ciężko się rozchorowała na przeciąg około roku, zwierzając się ze swojego przypadku przyjacielowi – Francesco Portelli, który oświadczył, że w tym samym miejscu miał podobne zdarzenia, w wyniku których uzdrowiona została jego matka. Swoje przypadki zgłosili u lokalnego biskupa, który oficjalnie stwierdził ich cudowność. Spowodowało to powstanie ruchu pielgrzymkowego i sprowokowało władze kościelne do budowy nowego, obecnego kościoła.
Świątynię ukończono w 1931, a w 1935 otrzymała ona tytuł bazyliki mniejszej. W 1958 nadano jej obecne imię – Pinu oznacza Filip i upamiętnia właściciela ziemskiego, który w XVI wieku nadał te ziemie kościołowi pod pierwotną świątynię. W maju 1990 miejsce to odwiedził Jan Paweł II. Dołożył on do obrazu Matki Boskiej pięć złotych gwiazd.
Rotunda w Moście
Zbudowany w XIX w. kościół Wniebowzięcia Matki Bożej posiada dziewiątą co do wielkości niepodpartą kopułę na świecie i trzecią co do wielkości w Europie. W kwietniu 1942 roku podczas nalotu Luftwaffe zrzuciło bombę, która wpadła przez kopułę do wnętrza świątyni, w której znajdowało się ponad 300 wiernych. Jedni nazwą to szczęściem, drudzy cudem, a trzeci przeznaczeniem bomba nie eksplodowała i nikogo nie zraniła. Obecnie jej replikę można oglądać na tyłach kościoła.
Sanktuarium Maryjne w Mellieha
Najważniejszym miejscem kultu maryjnego na Malcie jest Sanktuarium Maryjne, którego najważniejszą częścią jest Grota Madonny. Według przekazów miał ją odwiedzić apostoł Paweł, gdy przebywał na Malcie. W sanktuarium znajduje się też cudowny obraz Matki Boskiej namalowany według tradycji na skale przez św. Łukasza. Jest to także częste miejsce odwiedzane przez pielgrzymów. W V wieku grota była pod opieka zakonu augustianów i została w 409 roku konsekrowana przez grupę biskupów jako kościół. W 1990 roku odwiedził papież Jan Paweł II.
Turystyka ślubna
Organizacja ślubu albo wesela na Malcie przez zagranicznych przyjezdnych jest co raz bardziej popularna. Różnorodność usług ślubnych i produktów pozwala na organizację bezstresowej i przystępnej cenowo ceremonii. Na Malcie można zawrzeć zarówno ślub cywilny jak i kościelny. W obu przypadkach formalności prawne są proste i mogą nawet zostać załatwione z wyprzedzeniem, nawet we własnym kraju. Ślub cywilny można zorganizować zarówno w zabytkowych wnętrzach jak i na łonie natury. Organizację ceremonii można zlecić też specjalistycznym agencjom, którzy profesjonalnie zorganizują ślub, wesele, a nawet miesiąc miodowy.
Święta patronów
Religijność mieszkańców przejawia się także w świętowaniu dni patronów swoich lokalnych parafii. Do takich obchodów przygotowują się przygotowują się kilka tygodni wcześniej. Uliczki miast i wiosek zdobi się kolorowymi girlandami z papieru i kwiatów, wszędzie zawieszane są ozdoby z setkami żarówek. Kościoły wykładane są czerwonymi ozdobnymi tkaninami. Ze skarbców wyjmowane są wszelkie, nawet najbardziej drogocenne przedmioty, by mogli podziwiać je wierni i licznie zgromadzeni turyści.
Przez miasteczka przechodzi procesja z posągiem lub obrazem patrona. Gra głośna muzyka. Potem, po mszy świętej rozpoczyna się całonocna zabawa wśród tysięcy kolorowych światełek, grających zespołów muzycznych, straganów z najlepszymi specjałami i pokazem sztucznych ogni. Dzięki fajerwerkom cała wyspa wie, gdzie aktualnie obchodzone jest święto.
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Zamek, ścieżki rowerowe i teatr. Południowe Czechy zapraszają turystów
Południowe Czechy, region słynący z bogatej historii, malowniczej przyrody i unikalnej…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
23 października 2024
Saksonia zaprasza na jarmarki bożonarodzeniowe
Saksończycy od wieków słyną z kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Nie bez kozery…
0 Komentarzy5 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
9 października 2024
Rekordowy wzrost zainteresowania Austrią wśród polskich turystów
0 Komentarzy3 Minuty
4 października 2024
Tabarka – w poszukiwaniu prawdziwej Tunezji
Położona tuż przy granicy z Algierią Tabarka zachwyca plażami i świetnymi warunkami do…
0 Komentarzy5 Minuty
3 października 2024
Hiszpańskie nowości Rainbow: Costa Blanca i Costa Dorada
Na lato 2025 Rainbow przygotował kilka nowych kierunków w sprawdzonych już przez Polaków…
0 Komentarzy8 Minuty