Malta idealna na wyjazdowe kursy angielskiego

Malta może pochwalić się bogatą kulturą, bajkowymi krajobrazami, bujnym życiem nocnym oraz wspaniałymi miejscami do odpoczynku. Jest także rajem dla płetwonurków i miłośników podwodnego świata. Wyspa słynie również ze znakomitych kursów języka angielskiego.

Nauczanie języka angielskiego jest bardzo popularne na Wyspach Maltańskich. Opcje są dwie: można uczęszczać na kursy organizowane przez lokalne maltańskie szkoły językowe albo wybrać kurs oferowany przez polskie biuro podróży lub szkołę językową. Wszystkie kursy prowadzą doświadczeni nauczyciele, którzy zaspokoją wymagania wszystkich grup wiekowych i poziomów języka angielskiego.

Na Malcie i Gozo działa ponad 40 lokalnych szkół językowych, oferując szereg kursów i zajęć rekreacyjnych. Wiele z tych szkół jest członkami FELTOM czyli Federacji Organizacji Nauczania Języka Angielskiego na Malcie (Malta’s Federation of English Language Teaching Organisations). Pomocą przy wyborze odpowiedniego kursu służy maltańskie Ministerstwo Szkolnictwa, odpowiedzialne za nadzorowanie standardów w szkołach językowych na Malcie i Gozo.

Angielski jako drugi język urzędowy

Językiem narodowym Malty jest język maltański, który jest jedynym semickim językiem, używającym alfabetu łacińskiego. Jednakże dzięki sięgającym aż do roku 1814, wpływom brytyjskim, angielski jest tu drugim językiem urzędowym. Malta była brytyjską kolonią przez ponad 160 lat i dlatego Maltańczycy tak wspaniale posługują się angielskim, a Malta może poszczycić się jednymi z najlepszych szkół językowych na świecie. Ponadto – atrakcyjny klimat, piękne zabytki i gościnna atmosfera sprawiają, że Malta jest idealnym miejscem do nauki języka.

Dzięki temu, że angielski jest jednym z języków urzędowych, umiejętności lingwistyczne można ćwiczyć cały czas. Malta jest jednym z niewielu krajów, który jest prawdziwie dwujęzyczny. Angielskie gazety, książki i czasopisma są sprzedawane wszędzie, wiele kanałów telewizyjnych i radiowych nadawanych jest w języku angielskim, filmy są w języku angielskim, tak jak większość programu kulturalnego Wysp.

malta studenci3

Wszystko to powoduje, że z roku na rok turystyka językowa (EFL) na wyspie jest co raz bardziej popularna. Skrót EFL oznacza naukę języka jako obcego (English as a Foreign Language). W 2016 roku Malta zanotowała 14 proc. wzrost w segmencie EFL w stosunku do roku 2015 (3 569 turystów w roku 2016, 3 131 w roku 2015).

Rodzaje kursów językowych

Szkoły językowe na Malcie i Gozo oferują szeroki wybór kursów i programów rekreacyjnych skierowanych zarówno dla uczniów/studentów, biznesmenów jak i osób, które chcą podszkolić język dla własnej satysfakcji. Popularnymi miejscowościami, w których organizowane są kursy językowe to: St. Julian’s (słynie z bujnego życia nocnego, świetnych miejsc do nurkowania, a także przepięknej architektury), Sliema, Gżira, Msida, Valetta, St. Pauls Bay i wyspa Gozo.

Nie tylko dzieci, młodzież czy studenci mogą szkolić znajomość angielskiego. Kursy przeznaczone są również dla osób dorosłych, w tym osób, które zawodowo posługują się językiem. Nauka języka jest dostosowana do potrzeb konkretnej grupy odbiorców – innego słownictwa i zwrotów będą uczyć się biznesmeni a innego osoby, które chcą dogadać się w życiu codziennym. Wraz z nauką biznesowego angielskiego, wiele szkół organizuje wycieczki firmowe oraz spotkania poświęcone biznesowemu know-how i wymianie kulturowej.

malta studenci2

Dla osób, które przybyły na Maltę, aby pobierać indywidualne lekcje, szkoły mogą zorganizować je w hotelu lub w prywatnym miejscu pobytu. Kursy różnią się też intensywnością. Nauka może odbywać się przez kilka godzin dziennie w wybrane dni tygodnia (kurs standardowy); są też kursy intensywne, podczas których uczestnik od poniedziałku do piątku od godziny 8-9 do godzin popołudniowych uczestniczy w kursie języka.

Kursy wakacyjne

Języka angielskiego można uczyć się w wakacje – odwiedzając wyspy na kilka tygodni w okresie letnim. Letnie kursy wakacyjne oferują połączenie uczenia się z bogatym programem zajęć dodatkowych i są prowadzone przez młodych, dynamicznych nauczycieli, większość szkół koncentruje się na interaktywnych lekcjach, prowadzonych w oparciu o aktualne tematy popularne wśród uczestników. Celem jest zachęcanie uczniów do uczenia się angielskiego poprzez zabawę.

Czas wolny

Będąc na Malcie na kursie językowym koniecznie trzeba połączyć naukę ze zwiedzaniem i korzystaniem z atrakcji wyspy. Wszystkie szkoły językowe organizują programy pozalekcyjne, które pomagają w zaplanowaniu wolnego czasu, poznając kraj, jego mieszkańców i tym samym ćwicząc „żywy” język. Szkoły oferują zorganizowane wycieczki i dodatkowe zajęcia kulturalno-rozrywkowe po południu i w weekendy.

malta studenci4

Zakwaterowanie

Możliwości zakwaterowania podczas uczestnictwa w kursie językowym jest kilka. Można mieszkać w prywatnym mieszkaniu rodziny maltańskiej, samodzielnie wynająć mieszkanie albo zdecydować się na pobyt w domowych pensjonatach tzw. guesthouse albo hotelach. Załatwienie noclegu można także zlecić szkole językowej, organizującej cały wyjazd.

Zakwaterowania można szukać na własną rękę albo skorzystać z oferty przygotowanej przez wybraną szkołę. Niektóre oferują mieszkanie u rodzin, a niektóre posiadają własne rezydencje w stylu uniwersyteckim w głównych kurortach Malty. Wielu studentów kursów biznesowych preferuje ciche hotele, a szkoły często organizują naukę w szkole, aby pomóc studentom w pełni wykorzystać krótki pobyt.