Mała Europa powstaje 4 kilometry od wybrzeży Dubaju

Sześć nowych sztucznych wysp u wybrzeż Dubaju
Nowy projekt w Dubaju/fot. archiwum DTCM

W Dubaju powstaje nowa ekscytująca inwestycja Heart of Dubai czyli sześć sztucznych wysp położonych 4 kilometry od wybrzeży Emiratu.

W Dubaju trwa budowa projektu Heart of Dubai – sześciu sztucznych wysp przypominających europejskie miasta, regiony i kraje. Właścicielem i pomysłodawcą jest dubajski deweloper Kleindienst Group.

Projekt Heart of Dubai jest częścią większej inwestycji The World czyli 300 sztucznie usypanych wysp, tworzących na wodach Zatoki Perskiej, mapę świata. Do usypania wysp wykorzystano 34 miliony ton skał i 320 milionów metrów sześciennych piasku. Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2003 r. Na drugą połowę 2020 roku planowane jest zakończenie pierwszego etapu projektu, kosztującego 5 miliardów dolarów.

W Heart of Dubai powstanie 13 hoteli i ponad 4000 willi, które równocześnie będą mogły przyjąć 16 000 osób. Jest to pierwsza na świecie inwestycja, w której będzie znajdować się: podwodny hotel z siłownią i SPA, pięciogwiazdkowy hotel dla rodzin z dziećmi, hotel ślubny, sztuczna deszczowa ulica, pływające wille tzw. koniki morskie i plac śnieżny na świeżym powietrzu. Heart of Dubai tworzą Wyspa Niemiecka, Wyspa Szwedzka, Wenecja, Wyspa Szwajcarska, Wyspa Miesiąca Miodowego oraz główna wyspa Main Europe Island, podzielona na część francuską i włoską.

Wyspa Niemiecka ma kształt podkowy. Znajduje się na niej 15 willi przy plaży i 17 willi lagunowych w stylu Bauhaus. Jak to w Niemczech – na tej wyspie turyści będą mogli odwiedzić tradycyjny niemiecki jarmark oraz wziąć udział w słynnym Oktoberfeście. Znani międzynarodowi szefowie kuchni podadzą najlepsze niemieckie potrawy. W menu nie zabraknie niemieckich piw i win.

Na Wyspie Szwedzkiej będą czteropiętrowe pałace z siłowniami, saunami i pomieszczeniami ze śniegiem. W restauracjach będzie można spróbować kwaśnego śledzia, klopsików, placków ziemniaczanych Raggmunkar, tostów Skagen lub Göggu.

Dubajska Wenecja będzie pierwszym na świecie kurortem, oferującym noclegi pod wodą. W obiekcie będzie 411 pokoi powierzchniowych, 180 kabin podwodnych, podwodne lobby, SPA i 3 restauracje z widokiem na rafę koralową. Na gości będą czekać rejsy gondolą, przedstawienia operowe oraz prawdziwie włoski karnawał.

Na Wyspie Szwajcarskiej będzie znajdować się willowa zabudowa z łącząca drewno, kamień i szkło. Apartamenty będą miały dostęp do plaż, laguny oraz prywatnych basenów. Centralną część Wyspy będzie stanowić błękitna laguna, przypominająca szwajcarskie jeziora.

Honeymoon Island czyli Wyspa Miesiąca Miodowego inspirowana jest Malediwami. Wyspa wraz z Elizabeth Hotel – pierwszym na świecie siedmiogwiazdkowym hotelem dla nowożeńców, będą stanowić idealne miejsce dla zakochanych szukających odosobnienia. Honeymoon Island, pomostami połączona jest z „konikami morskimi” – pływającymi trzypoziomowymi willami z jacuzzi. Z podwodnej kondygnacji będzie można podziwiać tętniącą życiem rafę koralową. Ta wyjątkowa wyspa w kształcie serca znana jest również jako Wyspa Petersburga czyli stolicy romansów i romantyzmu.

Na głównej wyspie, nazywanej Main Europe Island, będzie można poczuć włoską i francuską atmosferę. Część francuska – Côte D’Azur Resort składa się z 4 butikowych hoteli, inspirowanych zabudową Nicei, Cannes i St. Tropez. Symbolem części włoskiej jest Hotel Portofino, oferujący apartamenty z pokojami dla dzieci. Wejście do Portofino będzie zdobił wiszący ogród z 31 000 roślin. Pracownicy hotelu będą znać język włoski, a goście rachunek uiszczą w euro.

W Heart of Europe planowane jest posadzenie 100-letnich hiszpańskich drzewek oliwnych z Andaluzji. Powstaniem tam pierwsza na świecie deszczowa ulica i śnieżna plac zabaw na świeżym powietrzu. Po wyspach nie będą mogły poruszać się samochody.
Obecnie sprzedanych jest już 85 proc. nieruchomości. 70 proc. kupujących pochodzi z ZEA i innych krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Pojawiają się pomysły na zabudowę następnych wysp z archipelagu The World. Na Wyspie Libanu położonej blisko Heart of Europe planowana jest budowa ekologicznego kurortu. Zabudowane mają zostać również Wyspy stanowiące Amerykę Południową.