Majówkę 2024 najchętniej spędzimy w Hiszpanii i na Malcie

Malta obok Hiszpanii jest najpopularniejszym miejscem na tegoroczną majówkę w/g serwisu eSky.pl /fot. Mieczysław Pawłowicz
Malta obok Hiszpanii jest najpopularniejszym miejscem na tegoroczną majówkę w/g serwisu eSky.pl /fot. Mieczysław Pawłowicz

Podróże zarezerwowane przed szczytem sezonu urlopowego to dobry sposób na uniknięcie tłumów i oszczędność. Mediana ceny najtańszych pakietów na eSky.pl wynosi 2,6 tys. zł od osoby za tygodniowy pobyt z dwoma posiłkami.

Dodatnie temperatury w drugiej połowie lutego skłoniły część Polaków do wcześniejszego rezerwowania wakacji na długi weekend majowy.

,, Ten okres cechuje się doskonałymi warunkami pogodowymi pozwalającymi na komfortowy wypoczynek w krajach południowych – wyjaśnia Jarosław Grabczak, ekspert platformy podróży eSky.pl – Z wagi na mniejsze obłożenie hoteli i brak kolejek w miejscach turystycznych wzrasta komfort korzystania z infrastruktury obiektów. Takie podróżowanie „poza sezonem” zyskuje na popularności”

Najpopularniejsze Hiszpania i Malta

Spośród pięciu krajów, do których Polacy najliczniej udadzą się na wakacje w maju, prym wiedzie Hiszpania (40 proc. rezerwacji w opcji lot plus hotel). Najtańsze wyjazdy pakietowe kosztują 2,5-2,7 tys. zł od osoby. Cena ta zawiera loty w obie strony, 5- lub 7-dniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu i dwa posiłki. Najwięcej zaoszczędzimy na odpoczynku w regionie Costa Dorada (Salou, Calafell czy Vandellòs) i na Majorce (Can Picafort, Calvia i Santa Margalida).

Na drugim miejscu uplasowała się Malta. Długi weekend majowy spędzi tam 36 proc. Polaków decydujących się na podróż z eSky.pl. Koszt lotu w obie strony, a także pięciu nocy w 3- bądź 4-gwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami to zaczyna się od 2,4 tys. zł za osobę. W dniach 28 kwietnia – 3 maja najtańsze opcje pakietowe pozwolą wybrać się na wakacje do takich miast jak Qawra, Bugibba, Mellieha, Pembroke, Gzira czy Sliema.

Majówka 2024 najtańsza na Krecie

W tym roku trzecie miejsce na liście najpopularniejszych destynacji na majówkę zajmują ex aequo Grecja, Włochy i Turcja: każdy z tych kierunków odpowiada za 8 proc. podróży zarezerwowanych w formule lot plus hotel. Greckie wakacje w pakiecie dynamicznym całkowicie zdominowała Kreta, która aktualnie oferuje najlepsze ceny na majowy weekend. Żeby spędzić pięć dni w miejscowościach Plakias, Chersonisos, Chania, Elounda czy Adelianos Kampos musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 2,2-2,5 tys. zł od osoby, który obejmuje loty, hotel i dwa posiłki.

Najkorzystniejsze ceny pięciodniowych wakacji we Włoszech znajdziemy w regionie Emilia-Romania nad Adriatykiem oraz na Sycylii nad Morzem Śródziemnym. Za przelot wraz z noclegiem i zapewnionymi śniadaniem wraz z obiadokolacją zapłacimy od 2,6 tys. zł do 3,1tys.zł.

Wakacje w tureckiej Antalyi, Alanyi czy Side podczas długiego majowego weekendu można zorganizować za ok. 2,4-2,7 tys. zł od osoby. W cenie są loty tam i z powrotem, a także pięć nocy w hotelu o 3- lub 4-gwiazdkowym standardzie z dwoma posiłkami.

Na pewno wyjazd przed sezonem zaoszczędzi nam sporej sumy pieniędzy: wyjazdy w gorącym okresie wakacyjnym są 30-40 proc. droższe niż te w maju.

Metodologia

Przedstawione w tekście wartości procentowe reprezentują udział każdego z analizowanych krajów w rankingu TOP 5 najchętniej wybieranych kierunków dla pakietów „Wakacje” na stronie eSky.pl. Dane z 29 lutego 2024