Luke Air zawiesza działalność w oczekiwaniu na transzę pomocy rządowej

Należąca do włoskiej firmy Blue Panorama marka lotnicza Luke Air wstrzymała działalność operacyjną. Przewoźnik czeka na kolejną transzę przyznanej pomocy rządowej. Sytuacja może potrwać kilka tygodni. Na polskim rynku z usług firmy korzysta Itaka, która podstawia za Luke Air samoloty Enter Air, Smartwings i LOT.

Luke Air miał jesienią i zimą obsługiwać udających się na wypoczynek do krajów egzotycznych, w tym do Zanzibaru i na Malediwy, klientów Itaki oraz należącego do Itaka Holdings czeskim Cedoku. 26 października przewoźnik wstrzymał jednak działalność operacyjną. Jako przyczynę podaje opóźnienie jednej z transz pomocy od rządu włoskiego. Środki zostały przewoźnikowi przyznane, lecz jeszcze trafiły w całości na konto firmy.

„Znamy sytuację Luke Air i byliśmy na nią przygotowani. Przyznanie pomocy rządowej mamy udokumentowane, inaczej nie współpracowalibyśmy z tym przewoźnikiem. Wiemy jednak już od jakiegoś czasu o opóźnieniu, dlatego jesteśmy w stanie reagować na bieżąco. Wszystkie loty odbywają się planowo samolotami linii Enter Air, Samrtwings i PLL LOT. Gdyby był inny moment – np. szczyt sezonu – i inna skala działalności operacyjnej, być może byłby kłopot z podstawieniem innych maszyn, ale na szczęście obecnie nie ma problemu z dostępnością samolotów. Robimy swoje i kontrolujemy sytuację” – komentuje Piotr Henicz.

Zawieszenie działalności włoskiego przewoźnika czarterowego może potrwać do kilku tygodni. Luke Air, wcześniej działający pod marką Blue Panorama Airlines, to czarterowa linia lotnicza posiadająca w swej flocie boeingi 737, 767 oraz airbus A330. Jedną z jej baz operacyjnych jest Lotnisko Chopina w Warszawie.

Itaka zaprezentowała samolot swojego przewoźnika – Luke Air