Lufthansa wprowadza ekologiczny ciągnik lotniskowy

archiwum Lufthansy

Na lotnisku we Frankfurcie, podczas kołowania samolotu Boeing 737 Lufthansy, został zaprezentowany nowy, hybrydowy ciągnik TaxiBot.

Na lotnisku we Frankfurcien, do codziennej eksploatacji, wszedł właśnie pierwszy w historii hybrydowo-elektryczny ciągnik lotniskowy TaviBot. Umożliwi on holowanie maszyny na pas startowy przy wyłączonych silnikach, co wpłynie na wzrost efektywności oraz na redukcję spalania oraz emisji hałasu. Maszyna przeszła testy certyfikacyjne dla maszyn międzykontynentalnych i została zatwierdzona przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Lufthansę LEOS, spółkę zależną Lufthansa Technik AG.

Kay Kratky, członek zarządu Lufthansy ds. operacji lotniczych na lotnisku we Frankfurcie, powiedział: „Lufthansa jest liderem w ustalaniu światowych standardów zrównoważonego rozwoju. Takie innowacje, jak TaxiBot to nie tylko oszczędność paliwa, ale i zmniejszanie hałasu i zanieczyszczania środowiska na lotniskach.”

Peter Unger, dyrektor Lufthansa LEOS, dodał: „TaxiBot to kamień milowy w ekologicznej obsłudze operacji lotniczych na lotnisku. Użycie hybrydowego ciągnika lotniskowego oznacza, że realizujemy długofalowy plan stosowania przyjaznego środowisku kołowania samolotów.”