Lufthansa nagrodzona przez Niemiecki Przemysł Lotniczy

archiwum Lufthansy

Podczas otwarcia Międzynarodowej Wystawy Przemysłu Lotniczego (ILA) w Berlinie, która odbyła się 31 maja, Lufthansa otrzymała nagrodę innowacyjności przyznawaną przez Niemiecki Przemysł Lotniczy w kategorii ograniczania emisji gazów.

Nagroda innowacyjności pod patronatem niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energetyki (BMWi) jest przyznawana firmom, start-upom i osobom indywidualnym, które wprowadzają innowacje w lotnictwie cywilnym.

Uznanie zdobyło nowe oprogramowanie do analiz OMEGA, rozwijane wspólnie z firmą technologiczną Aviaso. Nazwa podchodzi od skrótu “Ops Monitor and Efficiency Gap Analyzer”. Program zbiera dane podczas operacji lotniczych i wykorzystuje je w celu poprawienia efektywność kolejnych rejsów. Wśród analizowanych informacji znajdują się między innymi warunki pogodowe, wydajność rejsu i nawigacja. Po około trzech latach fazy projektowej, program został z sukcesem wprowadzony do regularnego użytku pod koniec 2015 roku.

Nowe oprogramowanie dostarcza ważnych danych dzięki porównaniu planowanych, aktualnych i optymalnych wartości podczas różnych faz podróży, co pozwala zredukować emisję spalin i dwutlenku węgla.

Joachim Schneider, wiceprezes ds. standardów operacji lotniczych i projektów w Lufthansie, powiedział: „Dzięki projektowi OMEGA uczyniliśmy ogromny krok naprzód. Obecnie możemy korzystać z doświadczenia zebranego podczas tysięcy rejsów odbywających się każdego dnia na całym świecie. Dzięki temu możemy zoptymalizować planowanie połączeń, a zatem zaoszczędzić kilka tysięcy ton paliwa rocznie. Jest to znaczący wkład w poprawę zachowania równowagi ekologicznej.”

Piloci mogą również korzystać z prowadzonych analiz w celu optymalnego przygotowania podczas rejsu oraz do miejsca przylotu, a także używać ich do wykrywania możliwych zakłóceń na wczesnym etapie.

W 2008 roku, Lufthansa Group opublikowała swój program dotyczący strategii środowiskowej. Od tego czasu Grupa poprawiła efektywność paliwową floty pasażerskiej
o 11,5 proc. do 3,84 litrów na jednego pasażera na 100 kilometrów w 2015 roku.