Lufthansa koryguje prognozy finansowe na 2015

archiwum Lufthansy

Lufthansa rewiduje swoje prognozy finansowe na rok 2015. Ze względu na wzrost kosztów operacyjnych, coraz ostrzejszą konkurencję oraz spowolnienie gospodarcze, przewoźnik spodziewa się mniejszych dochodów.

Nie sprawdzą się wcześniejsze przewidywania Lufthansy dotyczące przyszłorocznych wyników finansowych. Przewoźnik spodziewał się dochodów na poziomie 2 miliardów euro. W najnowszym oświadczeniu spółka wycofuje się jednak z tych zapowiedzi, zapewniając jednocześnie, że mimo to zyski będą „znacznie wyższe” niż w 2014 roku. Prognozy dotyczące wysokości dochodów zostały skorygowane, Lufthansa spodziewa się, że wynosiły będą miliard euro.

Konsekwencje strajków
To już druga korekta prognoz na 2015 od maja, kiedy stanowisko prezesa spółki objął Carsten Spohr. Powodem są zredukowane oczekiwania co do globalnego wzrostu gospodarczego oraz wyższe koszty operacyjne, wynikające m.in. ze wzrostu płac oraz świadczeń. W tym roku Lufthansą wstrząsnęła fala strajków pracowniczych. Wśród żądań znajdowało się utrzymanie świadczeń emerytalnych dla pilotów.

“Korekta przyszłorocznych wyników finansowych pokazuje, że przed Lufthansą stoi wiele wyzwań.” – skomentował Jack Diskin, analityk Goodbody Stockbrokers. „Cała branża boryka się ze zwiększonymi kosztami, więc cięcia nas nie zaskakują. Słabszy popyt, ciągłe zagrożenie strajkami i wyższe koszty pracy związane z rewaloryzacją świadczeń dotykają wszystkich przewoźników.”

Spadek cen akcji
Analitycy spodziewają się, że dochody z działalności wyniosą w przyszłym roku 1,57 miliarda euro. Wartość akcji Lufthansy spadła w tym roku o 22 proc. To najgorszy wynik wśród wszystkich sześciu przewoźników notowanych w Bloomberg EMEA Airlines Index.

„Czeka nas spowolnienie gospodarcze oraz spadek liczby nowych pasażerów korzystających z naszych usług. Przyczyną jest coraz większa konkurencja na rynku transportu lotniczego.” – komentuje dyrektor finansowa Lufthansy Simone Menne. „Liczba pasażerów utrzyma się na podobnym poziomie co teraz, ale nie spodziewamy się wzrostów. Musimy więc podjąć odpowiednie kroki, głównie zwiększyć efektywność operacji oraz dokonać zmian strukturalnych.”

Tanie paliwo nie pomogło
Na tegoroczne wyniki finansowe wpływ będą miały koszty, jakie Lufthansa poniosła w związku ze strajkami. Szacuje się je na 170 milionów euro. Koszty paliwa osiągną w tym roku łączną wartość 6,7 miliardów euro, czyli tyle ile spółka prognozowała w lipcu. Jednak niestabilność cen paliwa lotniczego i związane z tym podjęte środki zapobiegawcze w postaci hedgingu sprawią, że przewoźnik nie będzie w stanie w pełni zyskać na tak korzystnych warunkach biznesowych.