Lublin z nową aplikacją umożliwiającą zwiedzenie nieistniejących zabytków
Lublin przyciąga turystów oryginalnym Starym Miastem, regionalną kuchnią, atmosferą slowlife i bogatą ofertą kulturalną. Teraz oferuje także zwiedzanie miejsc nieistniejących za sprawą aplikacji Turystyczny Lublin z modułem AR.
Powolny rytm życia, klimatyczne knajpki i niepowtarzalna atmosfera miasta o bogatej, wielokulturowej historii. To cechy miasta na wakacyjny city break, którym bez wątpienia jest Lublin. Miasto tworzą między innymi oryginalne, kolorowe kamieniczki Starego Miasta, restauracje, muzea, historyczne budowle pamiętające czasy Piastów i eklektyczne przedmieścia.
Krajobraz ten zmieniał się niejednokrotnie wraz z upływem czasu. Niektóre historyczne budynki uległy degradacji, a w konsekwencji rozbiórce, choć stanowiły ważne elementy infrastruktury i życia miasta. Z pomocą w ich odtworzeniu przyszły nowe technologie, a konkretnie technologia rozszerzonej rzeczywistości. Miejska aplikacja Turystyczny Lublin wyposażona w taki moduł to z jednej strony niezbędnik turysty z praktycznymi informacjami, z drugiej zaś sposób na odkrywanie miasta, którego już nie ma.
Kościół i wieża znów istnieją
Lublin pod lupę wziął dwa obiekty. Pierwszy z nich to kościół farny pw. św. Michała Archanioła, budynek kultowy z wielu względów. Miał go ufundować Leszek Czarny po wygranej bitwie nad Jadźwingami. Przez wieki fara górowała nad Starym Miastem za sprawą wieży kościoła o wysokości blisko 65 m. Przez kilka lat pełniła nawet funkcję pierwszej lubelskiej katedry katolickiej. Próby czasu nie przetrwała i została rozebrana w połowie XIX wieku.
Drugi obiekt to wieża ciśnień, budynek, który na przełomie XVIII i XIX wieku był tak charakterystyczny, że pojawiał się na pocztówkach z Lublina. Wieża była częścią nowoczesnego systemu wodociągowego. Miała formę neogotyckiej baszty, a jej bryła wypełniała plac Bernardyński (dziś plac Wolności).
Aplikacja pozwala odtworzyć bryłę wieży ciśnień i obejrzeć ją dookoła. Z kolei kościół farny można odkrywać w aż pięciu odsłonach, które odzwierciedlają kolejne efekty remontów. Co więcej, lubelską farę można zwiedzać w środku.
Jak to działa?
Wszystko za sprawą AR (ang. augmented reality), czyli technologii, która za pośrednictwem kamery smartfonu generuje trójwymiarowy wirtualny obraz i nakłada go na rzeczywiste otoczenie w trybie aparatu.
Mapa aplikacji Turystyczny Lublin prowadzi użytkownika do miejsc, w których kiedyś znajdowały się nieistniejące już budynki. Punktem odniesienia są tablice informacyjne ze specjalnym trackerem (geometrycznym symbolem). Zeskanowanie go pozwala aplikacji na namierzenie obszaru, w którym ma się pojawić wirtualny obraz. Tym samym na pustym placu pojawia się odtworzony wirtualnie budynek. Oba obiekty można obserwować w skali lub w rozmiarze rzeczywistym oraz obracać wokół własnej osi.
POWIĄZANE WPISY
22 kwietnia 2025
Powstało nowe branżowe stowarzyszenie. ESPT oficjalnie rozpoczęło działalność
Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Turystycznych (ESPT) oficjalnie rozpoczęło…
0 Komentarzy3 Minuty
16 kwietnia 2025
Dlaczego Małopolska?
Zastanawiasz się nad wyjazdem dla całej rodziny? A może chcesz spędzić weekend na…
0 Komentarzy7 Minuty
16 kwietnia 2025
Nowe połączenia autobusowe z lotniska w Bolonii do Rawenny, Milano Marittima i Cervii
14 kwietnia 2025 roku uruchomione zostały nowe połączenia autobusowe z lotniska w Bolonii…
0 Komentarzy1 Minuty
16 kwietnia 2025
Więcej lotów z Bydgoszczy do Turcji w sezonie letnim 2025
Port Lotniczy Bydgoszcz ogłosił rozszerzenie siatki połączeń do Turcji w sezonie letnim…
0 Komentarzy1 Minuty
16 kwietnia 2025
LOT uruchamia bezpośrednie połączenie Warszawa – Reykjavik-Keflavik
12 kwietnia 2025 roku Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały bezpośrednie rejsy na…
0 Komentarzy2 Minuty
16 kwietnia 2025
Rekordowy marzec 2025 na Lotnisku Rzeszów-Jasionka. Ponad 81 792 pasażerów
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów zakończył marzec 2025 roku z wynikiem 81…
0 Komentarzy1 Minuty
16 kwietnia 2025
Ryanair pozywa agresywnego pasażera za zakłócenie lotu
8 kwietnia 2025 roku Ryanair poinformował o złożeniu pozwu w polskim sądzie przeciwko…
0 Komentarzy1 Minuta
16 kwietnia 2025
TAP Air Portugal wznowiła połączenia do Porto Alegre. Trzy połączenia tygodniowo między Lizboną a stolicą Rio Grande do Sul
TAP Air Portugal wznowiła bezpośrednie połączenia między Lizboną a Porto Alegre – stolicą…
0 Komentarzy3 Minuty
16 kwietnia 2025
Rozkład lotów w sezonie letnim 2025: Chorwacja połączona z 122 zagranicznymi miastami
Z danych chorwackich portów lotniczych wynika, że w nadchodzącym sezonie letnim Chorwacja…
0 Komentarzy3 Minuty