Lublin z nową aplikacją umożliwiającą zwiedzenie nieistniejących zabytków

Lublin przyciąga turystów oryginalnym Starym Miastem, regionalną kuchnią, atmosferą slowlife i bogatą ofertą kulturalną. Teraz oferuje także zwiedzanie miejsc nieistniejących za sprawą aplikacji Turystyczny Lublin z modułem AR.

Powolny rytm życia, klimatyczne knajpki i niepowtarzalna atmosfera miasta o bogatej, wielokulturowej historii. To cechy miasta na wakacyjny city break, którym bez wątpienia jest Lublin. Miasto tworzą między innymi oryginalne, kolorowe kamieniczki Starego Miasta, restauracje, muzea, historyczne budowle pamiętające czasy Piastów i eklektyczne przedmieścia.

Krajobraz ten zmieniał się niejednokrotnie wraz z upływem czasu. Niektóre historyczne budynki uległy degradacji, a w konsekwencji rozbiórce, choć stanowiły ważne elementy infrastruktury i życia miasta. Z pomocą w ich odtworzeniu przyszły nowe technologie, a konkretnie technologia rozszerzonej rzeczywistości. Miejska aplikacja Turystyczny Lublin wyposażona w taki moduł to z jednej strony niezbędnik turysty z praktycznymi informacjami, z drugiej zaś sposób na odkrywanie miasta, którego już nie ma.

Kościół i wieża znów istnieją

Lublin pod lupę wziął dwa obiekty. Pierwszy z nich to kościół farny pw. św. Michała Archanioła, budynek kultowy z wielu względów. Miał go ufundować Leszek Czarny po wygranej bitwie nad Jadźwingami. Przez wieki fara górowała nad Starym Miastem za sprawą wieży kościoła o wysokości blisko 65 m. Przez kilka lat pełniła nawet funkcję pierwszej lubelskiej katedry katolickiej. Próby czasu nie przetrwała i została rozebrana w połowie XIX wieku.

Drugi obiekt to wieża ciśnień, budynek, który na przełomie XVIII i XIX wieku był tak charakterystyczny, że pojawiał się na pocztówkach z Lublina. Wieża była częścią nowoczesnego systemu wodociągowego. Miała formę neogotyckiej baszty, a jej bryła wypełniała plac Bernardyński (dziś plac Wolności).

Aplikacja pozwala odtworzyć bryłę wieży ciśnień i obejrzeć ją dookoła. Z kolei kościół farny można odkrywać w aż pięciu odsłonach, które odzwierciedlają kolejne efekty remontów. Co więcej, lubelską farę można zwiedzać w środku.

Jak to działa?

Wszystko za sprawą AR (ang. augmented reality), czyli technologii, która za pośrednictwem kamery smartfonu generuje trójwymiarowy wirtualny obraz i nakłada go na rzeczywiste otoczenie w trybie aparatu.

Mapa aplikacji Turystyczny Lublin prowadzi użytkownika do miejsc, w których kiedyś znajdowały się nieistniejące już budynki. Punktem odniesienia są tablice informacyjne ze specjalnym trackerem (geometrycznym symbolem). Zeskanowanie go pozwala aplikacji na namierzenie obszaru, w którym ma się pojawić wirtualny obraz. Tym samym na pustym placu pojawia się odtworzony wirtualnie budynek. Oba obiekty można obserwować w skali lub w rozmiarze rzeczywistym oraz obracać wokół własnej osi.