Lublin dołącza do projektu Miasta Historyczne 3.0

Zainicjowany i prowadzony przez Kraków projekt Miasta Historyczne 3.0 powiększa się o Lublin i obejmuje już 15 miast polskich i europejskich.

Naczelnym celem projektu Miasta Historyczne 3.0 jest wymiana wiedzy, dyskusja nad problemami, doświadczeniami, rozwiązaniami stosowanymi w miastach historycznych w aspekcie rozwoju turystyki dla poszukiwania wspólnych narzędzi zrównoważonego rozwoju. Współczesny, coraz intensywniejszy ruch turystyczny stawia szereg wyzwań celem pogodzenia jakości życia mieszkańców z atrakcyjnością dla odwiedzających.

Lublin to miasto o bogatej ponad 700 letniej historii z doskonale zachowanymi zabytkami oraz licznymi śladami świadczącymi o położeniu na styku kultur Zachodu i Wschodu. Romantycznie położone Stare Miasto z pięknymi kamienicami i klimatycznymi zaułkami to tylko niektóre z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia. Miasto wyróżnia się już markowymi wydarzeniami jak Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Festiwal Inne Brzmienia, Festiwal Konfrontacje Teatralne czy Europejski Festiwal Smaku. Z roku na rok Lublin staje się coraz bardziej modny wśród turystów, zarówno z Polski jak też z zagranicy, którzy przyjeżdżają tu żeby poznawać historię i ciekawe miejsca z nią związane, wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, posmakować lokalnej kuchni czy po prostu „poczuć klimat” miejsca.

Projekt Miasta Historyczne 3.0 został zainicjowany w 2018 roku pierwszą międzynarodową konferencją „Mieszkańcy a odwiedzający – w poszukiwaniu jakości i komfortu”. W kolejnym roku odbyła się debata miast polskich nad zjawiskiem najmu krótkoterminowego.

W dniach 11-12 marca 2020 odbędzie się kolejna konferencja „W poszukiwaniu turysty premium”.

www.historicalcity.eu