Lotnisko we Wrocławiu – wrzesień lepszy o prawie 20 proc.

archiwum Lotniska we Wrocławiu

We wrześniu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 350 tys. pasażerów, o 19,6 proc. więcej niż w dziewiątym miesiącu 2017 roku.

Tanie linie obsłużyły prawie 189 tys. pasażerów, o 28,9 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Największą popularnością cieszą się kierunki południowe – w przypadku wszystkich tych połączeń w samolotach zajętych we wrześniu było ponad 90 proc. miejsc (tylko do Bari jest to 89,9 proc.). Rekordy biją pod tym względem Lizbona (95 proc.), a także Majorka (Palma), Teneryfa, Alicante, Malaga, portugalskie Faro, Podgorica w Czarnogórze oraz Kreta (Chania).

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „Patrząc na wyniki przewoźników niskokosztowych na kierunkach południowych oraz w segmencie połączeń czarterowych, można dojść do wniosku, że we wrześniu wakacje trwały w najlepsze. Ale warto podkreślić, że również w przypadku innych kierunków zainteresowanie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno połączeń do zachodniej i północnej Europy, jak i na Ukrainę. Sukcesywnie rośnie też segment sieciowych połączeń międzynarodowych.”

Z połączeń sieciowych, na trasach międzynarodowych, skorzystało we wrześniu ponad 45 tys. pasażerów wrocławskiego lotniska, o 24,1 proc. więcej w porównaniu z wrześniem 2017. Na pierwszym miejscu, już tradycyjnie, znajduje się Frankfurt. Na tej trasie Lufthansa odnotowała bliska 18 tys. podróżnych. Zwiększenie liczby lotów, w stosunku do poprzedniego roku, przełożyło się na wzrost aż o 39,5 proc.. Z kolei na równie popularnej trasie do Monachium, także obsługiwanej przez Lufthansę, liczba pasażerów wzrosła o 8,6 proc., przy podobnej liczbie rejsów co przed rokiem.
Utrzymuje się wysokie zainteresowanie połączeniem Air France na główne lotnisko Paryża, uruchomionym w maju tego roku. We wrześniu w samolotach na trasie z Wrocławia do stolicy Francji zajętych było 87,7 proc. miejsc.

Na trasie krajowej na Lotnisko Chopina w Warszawie, obsługiwanej przez PLL LOT, liczba pasażerów wzrosła o 5,9 proc.. Łącznie skorzystało z niego blisko 24,5 tys. podróżnych.

Ponad 500 rejsów czarterowych

Z oferty biur podróży we wrześniu 2018 skorzystało blisko 87 tys. pasażerów, co przekłada się na wzrost aż o 57,1 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. W siatce na lato 2018 znalazło się w sumie 25 kierunków czarterowych, w tym cztery nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba. Już dostępna jest oferta przygotowana na sezon zimowy 2018, w tym nowości, czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Zanzibar.

Od początku roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie ponad 2,6 mln pasażerów, czyli o 17,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Od stycznia do września 2018 na wrocławskim lotnisku zrealizowano ponad 25 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań). Zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku port obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów.