Lotnisko we Wrocławiu – wrzesień lepszy o 4 proc.

archiwum lotniska we Wrocławiu

We wrześniu z usług wrocławskiegolotniska skorzystało 365 tys. pasażerów, o 4 proc. więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Od początku roku odnotowano prawie 2,8 mln podróżnych (+7 proc.).

Na trasie na lotnisko Paryża (Charles de Gaulle), obsługiwanej przez linie Air France, przybyło aż 26,2 proc. pasażerów w porównaniu do września 2018 (przy takiej samej liczbie rejsów w miesiącu).
Podobnie, niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się połączenie do Amsterdamu obsługiwane przez linie KLM. Co ciekawe, w samolotach na tej trasie we wrześniu zajętych było ponad 90 proc. miejsc.

Znakomite wyniki odnotowali również inni przewoźnicy.

Ponad 28 proc. więcej pasażerów przewiozły linie SWISS na trasie do Zurychu, a blisko 24 proc. więcej linie Eurowings (spółka Lufthansy) do Düsseldorfu. Najwięcej pasażerów korzysta z połączeń do Frankfurtu i Monachium, obsługiwanych przez Lufthansę.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedzial: “Cieszy nas przede wszystkim fakt, że w tym segmencie ruchu już od dłuższego czasu obserwujemy imponującą dynamikę wzrostu. W pierwszych trzech kwartałach tego roku przewoźnicy sieciowi odnotowali o 15,6 proc. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.”

Tanie linie przewiozły we wrześniu ok. 190 tys. pasażerów. Zdecydowana większość połączeń cieszyła się ponadprzeciętnym zainteresowaniem. Na trasach na Maltę, Teneryfę czy Kretę (lotnisko Chania) w samolotach zajętych było ok. 96 proc. miejsc. To rekordowo wysoki poziom.

Dariusz Kuś dodał: “W przypadku kierunków południowych w ogóle nie widać, że szczyt sezonu wakacyjnego jest już za nami. O ich popularności najlepiej świadczy liczba miejsc zajętych na tych trasach. Przewidujemy, że wysokie zainteresowanie nimi będzie się utrzymywało do końca sezonu letniego, czyli końca października. Nie mniejszą popularnością wśród pasażerów cieszyły się też kierunki wschodnie, dostępne z Wrocławia przez cały rok. Potencjał wzrostu w tym segmencie nadal jest spory, co dostrzegają przewoźnicy, sukcesywnie rozwijając swoją ofertę.”

Pasażerów przybyło również w ruchu krajowym – o ponad 9 proc. w porównaniu do września 2018. Wynika to przede wszystkim z faktu, że systematycznie rośnie liczba pasażerów na trasie z Wrocławia na Lotnisko Chopina, obsługiwanej przez PLL LOT. Wzrost o blisko 9 proc. odnotowano w segmencie czarterów turystycznych, czyli wyjazdów z biurami podróży. We wrześniu 2019 z ich oferty skorzystało blisko 95 tys. pasażerów.