Lotnisko we Wrocławiu – w tym roku już 3 mln pasażerów

archiwum Lotniska we Wrocławiu

Trzymilionowy pasażer w 2018 roku przyleciał do Wrocławia dzisiaj przed godz. 12.00. To Karol, który liniami Air France podróżował z Meksyku na paryskie lotnisko Charles’a de Gaulle’a, a stamtąd do stolicy Dolnego Śląska.

Tylko do końca października 2018 wrocławskie lotnisko obsłużyło tylu pasażerów, co w całym 2017 roku, a dziś, w połowie listopada, po raz pierwszy przekroczyło symboliczną granicę 3 milionów pasażerów.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: “Te liczby wymiernie obrazują dynamikę rozwoju portu, za nami jest m.in. znakomite lato. Przypomnę przy tym, że ten rok, mimo osiągnięcia trzech milionów pasażerów, nie jest nadzwyczajny, lecz wpisuje się w nasze długoterminowe prognozy. Liczba obsłużonych podróżnych wzrasta systematycznie co roku.”

Zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku lotnisko obsłuży ok. 3,28 mln pasażerów, co będzie oznaczało wzrost o ponad 15 proc. w porównaniu do 2017 roku.

Większość podróżnych korzystających z wrocławskiego lotniska to Dolnoślązacy, ale coraz więcej pasażerów przyjeżdża też z innych regionów. Do niedawna najwięcej z nich pochodziło z Opolszczyzny, obecnie na pierwszym miejscu są Wielkopolanie (ok. 9 proc. ogółu podróżnych). Z Opolszczyzny pochodzi 8 proc. pasażerów, a na kolejnych miejscach znajdują się województwa śląskie i łódzkie.

Dariusz Kuś dodał: “Cieszymy się, że rośnie liczba pasażerów z innych regionów. Wpływ na to mają trzy czynniki. To przede wszystkim atrakcyjna siatka połączeń lotniczych, ale istotną rolę odgrywa też postępująca rozbudowa sieci dróg szybkiego ruchu. Dzięki temu dojazd z Wielkopolski czy województwa łódzkiego jest dziś szybki i wygodny. Trzeci element to wysoka i doceniana przez pasażerów jakość obsługi w naszym porcie, w tym bardzo dogodne warunki korzystania z długoterminowych parkingów na lotnisku.”

Systematycznie wzrasta liczba pasażerów przylatujących do Wrocławia z zagranicy. Jeszcze 3-4 lata temu stanowili oni ok. 25 proc. ruchu. Obecnie ten udział przekracza 32 proc.

Dojazd na lotnisko pasażerom z Dolnego Śląska i regionów ościennych ułatwiło też uruchomienie specjalnej autobusowej linii WRO Airport Express, kursującej między dworcami kolejowym i autobusowym a lotniskiem, a także usytuowanie tuż przy lotnisku przystanku dalekobieżnych połączeń Flixbusa.

W ciągu ostatniego roku przybyły cztery nowe kierunki sieciowe. To przede wszystkim połączenie Air France na główne lotnisko Paryża, uruchomione pod koniec maja i od początku cieszące się ogromnym zainteresowaniem pasażerów. Wcześniej Swiss Airlines wprowadziły połączenie do Zurychu, a linie Eurowings (należące do Luftansy) uruchomiły rejsy do Stuttgartu. Z kolei od 25 lutego 2019 r. wystartuje nowe połączenie do Brukseli, wprowadzane przez flagowe belgijskie linie Brussels Airlines.

Dariusz Kuś skomentował: “Pasażerowie mają do dyspozycji kluczowe połączenia do najważniejszych portów przesiadkowych na świecie i w Europie, jak Frankfurt, Monachium i Kopenhaga, w ostatnim czasie zyskali też wyczekiwane kierunki jak główne lotnisko Paryża, Zurych czy Bruksela. Zrealizowaliśmy w ten sposób nasze plany, a przyszłościowo myślimy już o pozyskaniu kolejnych strategicznych dla regionu połączeń do europejskich hubów przesiadkowych, w tym Amsterdamu czy Londynu Heathrow.”

Największą liczbę pasażerów odnotowują przewoźnicy niskokosztowi, sukcesywnie rozwijający siatkę połączeń z Wrocławia. Na prawie wszystkich kierunkach południowych, z powodzeniem funkcjonujących przez cały rok, oraz na Wyspy Brytyjskie w samolotach regularnie zajętych jest ponad 90 proc. miejsc.

Dariusz Kuś podkreślił: “Można powiedzieć, że połączenia przewoźników niskokosztowych dzielą się na popularne i bardzo popularne. To pokazuje, że siatka dobrze odpowiada oczekiwaniom pasażerów. Na uwagę zasługuje fakt, że nowości okazują się zwykle strzałem w dziesiątkę. Z punktu widzenia pasażerów liczy się też to, że siatka połączeń jest coraz bardziej zróżnicowana.”

Dynamicznie rośnie liczba podróżnych i oferowanie na kierunkach wschodnich. W nowym, zimowym rozkładzie lotów doszły dwa takie połączenia – Kijów Boryspol (Ryanair) oraz Charków (Wizz Air). W rezultacie lotnisko podwoiło oferowanie na tych kierunkach.

Łącznie w rozkładzie lotów na sezon zimowy 2018/2019 znalazło się 58 połączeń, w tym 41 niskokosztowych, 10 sieciowych oraz 7 czarterowych.