Lotnisko we Wrocławiu – styczeń lepszy o ponad 21 proc.

archiwum Lotniska we Wrocławiu

W styczniu Lotnisko we Wrocławiu obsłużyło prawie 183 tys. pasażerów, o 21,4 proc. więcej niż w pierwszym miesiącu 2016 roku.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczy Wrocław, powiedział: “To w znacznej mierze efekt nowości wprowadzonych przez tanie linie. Bardzo duży wzrost odnotowali też przewoźnicy na trasach krajowych, stabilnie rozwijają się również sieciowe połączenia międzynarodowe. Znakomity wynik w styczniu potwierdza, że wrocławskie lotnisko ma bardzo dobre perspektywy rozwoju.”

W styczniu z oferty tanich linii na trasach międzynarodowych skorzystało ponad 112 tys. pasażerów. To o 17,5 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Najwięcej podróżnych przybyło na trasie do Oslo Torp (32,2 proc.), obsługiwanej przez linie Wizz Air, a w przypadku połączeń na Wyspy Brytyjskie na trasach do Glasgow (15,6 proc.) oraz Londynu Luton (6,1 proc.).
W aktualnym rozkładzie lotów pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do dyspozycji łącznie 25 niskokosztowych połączeń, w tym sześć, których nie było przed rokiem – Madryt, Kijów, Manchester, Newcastle, Birmingham i Belfast.

Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław, dodał: “Nowości tanich linii cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co przekłada się na znaczący wzrost w tym segmencie połączeń. Po raz pierwszy na sezon zimowy pozostała również Malta. Spośród kierunków południowych pasażerowie najchętniej wybierają Teneryfę. Samoloty na tej trasie są wypełnione w ponad 90 proc.”

Już wiosną wystartują trzy kolejne nowości – Lizbona i Majorka (Ryanair), a także Lwów (Wizz Air). Irlandzki przewoźnik ogłosił również otwarcie nowego kierunku w sezonie zimowym 2017/2018. Po raz pierwszy polecimy wtedy z Wrocławia na Bliski Wschód, do Tel Awiwu.
Z połączeń krajowych skorzystało ponad 40 tys. pasażerów o 38,9 proc. więcej niż rok temu. Uwagę zwraca wynik linii Ryanair. Na trasie do Warszawy irlandzki przewoźnik odnotował o 100,6 proc. podróżnych więcej niż w styczniu 2016 (przy liczbie rejsów zwiększonej o ok. 80 proc.). Przypomnijmy, że od października samoloty linii Ryanair na tej trasie lądują na Lotnisku Chopina, zamiast w Modlinie.

Z sieciowych połączeń międzynarodowych, do największych hubów przesiadkowych, skorzystało w styczniu 2017 blisko 24 tys. pasażerów, czyli o 3,7 proc. więcej niż w styczniu 2016. Najwięcej podróżnych przybyło na trasach do Düsseldorfu (48,3 proc.) oraz do Monachium (7,2 proc.). Rozwój tego segmentu połączeń pokazuje również fakt, że na trasie do Frankfurtu pasażerowie wrocławskiego lotniska mają obecnie do dyspozycji o ponad 30 proc. rejsów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Jarosław Sztucki powiedział: “Z początkiem roku obserwujemy wzrost w segmencie lotów czarterowych. Mam nadzieję, że to dobry prognostyk na kolejne miesiące.”

Obecnie z Wrocławia można lecieć na Lanzarote i Fuerteventurę. Trwa sprzedaż ofert wakacyjnych. W sezonie letnim do wyboru pasażerowie wrocławskiego lotniska mają ok. 30 kurortów, w tym niezwykle popularną Grecję, Hiszpanię i Włochy, a także Wyspy Kanaryjskie. Nowością są loty do Albanii (Tirana) i na kolejną grecką wyspę (Kefalonia).