Lotnisko we Wrocławiu – styczeń lepszy o 10 proc.

archiwum Lotniska we Wrocławiu

Lotnisko we Wrocławiu obsłużyło w styczniu 201 248 pasażerów, o 10 proc. więcej niż w pierwszym miesiącu 2017 roku.

Dużą popularnością cieszyły się połączenia niskokosztowe na południe Europy z Teneryfą, Lizboną i Malagą na czele.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „Na szczególną uwagę zasługuje sukces międzynarodowych połączeń niskokosztowych. Tanie linie lotnicze obsłużyły w styczniu ponad 142 tys. pasażerów, czyli o blisko 27 proc. więcej niż przed rokiem. Wpłynęła na to rozwijająca się siatka połączeń, która przez ostatni rok powiększyła się między innymi o Agadir, Palermo, Neapol, Lizbonę, Reykjavik czy Lwów. Każdy z tych kierunków jest inny i właśnie ta różnorodność jest naszym atutem.”

Styczniowym przebojem była Teneryfa – samoloty na tej trasie były wypełnione średnio w 92,5 proc. Bardzo dobre wyniki zanotowały także Lizbona i Malaga, w przypadku których średnie wypełnienie wyniosło 88 proc.

Dariusz Kuś dodał: „Zimą podróżni chętnie planują krótkie wyjazdy w atrakcyjne miejsca. Bogata oferta naszego portu doskonale im to ułatwia. Jesteśmy przekonani, że ta tendencja będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Przewoźnicy zaproponują nowe połączenia na południe, w tym Ateny, Bari, Porto czy Kutaisi.”

Dużą popularnością cieszy się również połączenie do Kijowa (91,8 proc. obłożenia), z którego korzystają pracujący i studiujący w naszym regionie Ukraińcy, a także pasażerowie podróżujący w celach biznesowych i turystycznych. Nie słabnie zainteresowanie kierunkami na Wyspy Brytyjskie. Na czele znajdują się Cork, Dublin, Doncaster, East Midlands z 89-procentowym wypełnieniem.

W ruchu sieciowym międzynarodowym wrocławskie lotnisko odnotowało 20-procentowy wzrost z łączną liczbą 28 663 pasażerów. Do najpopularniejszych należy Frankfurt nad Menem, Monachium, Dusseldorf, a także nowość sezonu zimowego – Zurych obsługiwany przez linię SWISS.
W maju w Porcie Lotniczym Wrocław zadebiutują francuskie linie Air France. Od 26 maja przewoźnik zabierze wrocławskich podróżnych na główne lotnisko w Paryżu im. Charles de Gaulle’a.

Dariusz Kuś skomentował: „Loty do drugiego największego portu lotniczego w Europie to świetna wiadomość dla pasażerów biznesowych, ale i osób latających, także turystycznie, do metropolii obu Ameryk, Afryki i Azji. Linie Air France stwarzają komfortowe warunki podróżowania po całym świecie.”

W styczniu podróżni bardzo chętnie korzystali z ofert biur podróży – było ich blisko 7 tys. To o 151 proc. więcej niż w ubiegłym roku. W obecnym rozkładzie lotów zadebiutowały dwie czarterowe nowości, między innymi Zanzibar Itaki.

Dariusz Kuś powiedział: „Połączenie od początku cieszyło się ogromną popularnością. Co ciekawe, wśród pasażerów było nie tylko wielu mieszkańców Dolnego Śląska, ale i innych województw. Sezonową nowością był również Turyn, który przyciągnął osoby poszukujące ciekawego pomysłu na spędzenie ferii zimowych.”

Czarterowe lato 2018 ruszy pod koniec kwietnia. Nowościami będą Tivat, Ateny, Izmir i Djerba.