Lotnisko we Wrocławiu – sierpień lepszy o ponad 21 proc.

archiwum Lotniska we Wrocławiu

W sierpniu Port Lotniczy Wrocław obsłużył 305,8 tys. pasażerów, o 21,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

W szczycie sezonu wakacyjnego wyraźnie wzrosło zainteresowanie lotami na południe Europy. Samoloty do Malagi, Alicante czy na Teneryfę wypełnione były blisko w 100 proc..

Połączenia niskokosztowe wybrało o 22,7 proc. więcej pasażerów, zaś loty czarterowe – o 19,8 proc.
Od stycznia do sierpnia 2017 roku z usług wrocławskiego lotniska skorzystało 1 919 234 podróżnych. To o ponad 313 tys. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „Wszystko wskazuje na to, że na koniec tego roku osiągniemy prognozowany wynik 2,8 mln obsłużonych pasażerów, a być może nawet go przekroczymy. Sprzyja temu obecna siatka połączeń, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba, prawie 70 kierunków, wśród których jest kilka nowości między innymi Lizbona, Lwów, Reykjavik, Tel Awiw oraz Palma na Majorce. Przyczyni się do tego również rekordowy zimowy rozkład, w którym znajdzie się wiele nowych kierunków, z Zurichem linii Swiss Airlines na czele. To bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców Wrocławia i regionu ale nie tylko. Systematycznie wzrasta liczba pasażerów wrocławskiego lotniska, którzy przyjeżdżają do nas spoza Dolnego Śląska. W samym sierpniu wzrosła ona o kilka procent.”

Pełne samoloty
Sierpień przyniósł duży wzrost liczby pasażerów korzystających z połączeń na południe Europy, które są realizowane głównie przez linie Ryanair i Wizz Air. Jest to widoczne zwłaszcza w wypełnieniach samolotów lecących do Hiszpanii, Grecji czy Portugalii. W przypadku Malagi, Alicante i Teneryfy średnie wypełnienie wyniosło blisko 97 proc., a Lizbony i Chanii około 96 proc..

Dariusz Kuś skomentował: „Nasi podróżni bardzo chętnie organizują wakacje na własną rękę, a bogata oferta naszego portu doskonale im to ułatwia. Widać, że są entuzjastami południa Europy. Jesteśmy przekonani, że ta tendencja będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Przyjemne temperatury przyciągają urlopowiczów również jesienią. Dodatkowo przewoźnicy zaproponują nowe połączenia, w tym Agadir w Maroko (nowość od linii Wizz Air).”

Od października z Wrocławia będzie można polecieć między innymi na Sycylię czy do Neapolu. Wśród tanich połączeń cały czas dużą popularnością cieszą się loty do Wielkiej Brytanii. W sierpniu wypełnienia samolotów lecących do Shannon i Glasgow wyniosły średnio 96%. Od jesieni będzie można polecieć również na lotnisko Leeds/Bradford oraz do Edynburga.

Więcej pasażerów biznesowych
W sierpniu wzrosło zainteresowanie podróżnych ofertą sieciowych połączeń międzynarodowych (ponad 32 tys. pasażerów). W tym segmencie bardzo dobrze radzi sobie tegoroczna nowość od PLL LOT, czyli połączenie do Tel Awiwu. Samoloty lecące w tym kierunku były wypełnione średnio aż w 83 proc.. To doskonały wynik w przypadku połączenia funkcjonującego dopiero trzeci miesiąc. Bardzo dobre wyniki notuje również Frankfurt nad Menem. W tym przypadku zajętych było średnio 84 proc. miejsc. Od sezonu zimowego Lufthansa zwiększy liczbę rejsów na tej trasie do czterech dziennie.
Już w październiku siatka połączeń poszerzy się o także o Zurych (Swiss Air Lines). To długo wyczekiwane połączenie, o które zabiegało lotnisko. Czekali na nie przedstawiciele wielu międzynarodowych firm, między innymi Credit Suisse, UBS, które mają swoje siedziby i oddziały na Dolnym Śląsku lub w sąsiednich regionach.

Dariusz Kuś podkreślił: „To właśnie pracownicy tych przedsiębiorstw, a przede wszystkim ich kadra kierownicza, jest głównym klientem na trasie Wrocław-Zurych. Dzięki nowemu połączeniu znaczenie Wrocławia jako ważnego ośrodka biznesowego jeszcze się zwiększy, przyciągając kolejne firmy oraz inwestorów.”

W sierpniu wzrost odnotowały także połączenia krajowe – o 22,7 proc.. Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się loty linii Ryanair na lotnisko im. Chopina w Warszawie, z których możemy korzystać aż trzy razy dziennie (wzrost o 50,9 proc.).

Szczyt sezonu wakacyjnego
W szczytowym momencie sezonu wakacyjnego podróżni licznie korzystali z ofert biur podróży. W sierpniu tego roku było ich o ponad 11 tys. więcej w porównaniu do ubiegłego roku. W tegorocznej ofercie touroperatorów znalazło się ponad 20 kierunków czarterowych z wylotem z Wrocławia. Są wśród nich między innymi Grecja (Rodos, Zakynthos, Korfu, Kefalonia, Kos, Saloniki i Kreta), Bułgaria (Varna i Burgas), Turcja (Antalya), Hiszpania (Majorka, Barcelona) oraz Egipt (Hurghada), a także tegoroczna nowość – Tirana (Albania).

Michał Kozak, manager ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław, dodał: „Do tych krajów wciąż jeszcze można wybrać się na letni urlop. Czarterowe lato trwa coraz dłużej, w tym roku aż do października. Później wrocławscy podróżni będą mieli do dyspozycji kierunki całoroczne – Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa – zimowa nowość czarterowa), Lanzarote i Fuerteventurę) oraz Egipt (Hurghadę i Marsa Alam).”