Lotnisko we Wrocławiu – sierpień lepszy o 22 proc.

archiwum Lotnisk we Wrocławiu

W sierpniu z usług wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 373 tys. pasażerów, o 22,1 proc. więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „Największy udział tradycyjnie mają w tym przewoźnicy niskokosztowi. Warto jednak podkreślić, że znaczny wzrost liczby podróżnych systematycznie odnotowujemy też w przypadku sieciowych połączeń międzynarodowych oraz rejsów czarterowych, gdzie odnotowaliśmy znakomity, bo znacznie przekraczający 50 proc., wzrost. Stabilny, zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla naszego portu.”

Tanie linie coraz popualrniejsze

Prawie 202 tys. pasażerów skorzystało z oferty tanich linii na trasach międzynarodowych, o 29,2 proc. więcej w porównaniu z sierpniem poprzedniego roku.

Wśród kierunków południowych najpopularniejsze są połączenia do Hiszpanii, Włoch, Portugalii. Np. na trasie do Alicante zajętych jest 95,4 proc. miejsc, na Teneryfę 94,5 proc., do Lizbony 94,3 proc., do Malagi 94 proc., a ponad 93 proc. do Palermo, Madrytu, Mediolanu, Barcelony i na Kretę. Dodajmy, że podobną popularnością cieszą się też nowości tegorocznego sezonu letniego, w tym Ateny, Neapol, Faro i Porto, gruzińskie Kutaisi czy Podgorica w Czarnogórze.

Samoloty niskokosztowych przewoźników są wypełnione w ponad 90 proc. również na innych kierunkach. Dotyczy to aż 16 tras na Wyspy Brytyjskie, jak również połączeń do Paryża, Eindhoven, Bazylei czy na Ukrainę (Lwów i Kijów Żuljany). Duża popularność tego ostatniego kierunku powoduje, że przewoźnicy wprowadzają nowe połączenia. Już od najbliższego sezonu zimowego wystartują rejsy do Kijowa Boryspola (Ryanair) oraz do Charkowa (Wizz Air).

Coraz więcej pasażerów połączeń sieciowych

Z międzynarodowych połączeń sieciowych skorzystało w sierpniu 2018 łącznie blisko 40 tys. pasażerów, o 22 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Najwięcej podróżnych obsługują linie Lufthansa na trasach do Frankfurtu nad Menem (wzrost o blisko 30 proc.) i do Monachium, na trzecim miejscu znajduje się połączenie Air France na główne lotnisko Francji (Charles de Gaulle w Paryżu).

Mocne czartery

Z oferty biur podróży i połączeń czarterowych skorzystało w sierpniu 2018 blisko 107 tys. podróżnych wrocławskiego lotniska, co oznacza wzrost o ponad 57 proc. w porównaniu do sierpnia 2017.

Michał Kozak, dyrektor ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław, skomentował: „Dodajmy, że sezon wakacyjnych wyjazdów nadal trwa. W tym roku podróżni mają do wyboru łącznie ponad 25 kierunków, w tym nowości – Ateny, Izmir oraz wyspę Djerba w Tunezji. A już dostępne są nowości sezonu zimowego, czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Zanzibar.”

Rekordowe wakacje

Od początku czerwca do końca sierpnia 2018 wrocławskie lotnisko obsłużyło łącznie ponad 1,1 mln podróżnych. Lipiec był w ogóle najlepszym miesiącem w historii portu (ponad 374 tys. pasażerów), a w sierpniu rekord został niemal wyrównany.

Dariusz Kuś podkreślił: „Podsumowanie trzech wakacyjnych miesięcy wypada doskonale. Wyniki pokazują, że nasza siatka połączeń, w tym wprowadzane przez przewoźników nowości, doskonale wpisuje się w oczekiwania podróżnych.”

Od początku 2018 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie już ponad 2,25 mln pasażerów, czyli o 17,3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017. Zgodnie z prognozami, do końca grudnia 2018 lotnisko obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów.