Lotnisko we Wrocławiu – rekordowy lipiec

archiwum Lotniska we Wrocławiu

W lipcu z usług wrocławskiego lotniska skorzystało prawie 315,5 tys. pasażerów, o 22,3 proc. (prawie 60 tys.) więcej w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. To najlepszy miesiąc od początku roku.

Od stycznia do końca lipca wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 1,6 miliona pasażerów.

Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław, powiedział: „W ubiegłym miesiącu zanotowaliśmy nie tylko największy w tym roku wzrost ruchu pasażerskiego, ale również rekordowe wypełnienia samolotów odlatujących z naszego lotniska, które na niektórych trasach przekraczały 96 proc.”

W lipcu o 22,7 proc. więcej osób niż przed rokiem wybrało loty niskokosztowe. Wzrosła też liczba podróżnych, którzy zdecydowali się na sieciowe połączenia międzynarodowe do największych europejskich hubów przesiadkowych – o 23,5 proc. Natomiast o 31,2 proc. więcej pasażerów skorzystało z połączeń krajowych. Miniony miesiąc przyniósł także wzrost zainteresowania lotami czarterowymi. Ten rodzaj podróży wybrało o 17,1 proc. więcej pasażerów niż rok temu.

Najchętniej na południe

Coraz większą popularnością wśród pasażerów wrocławskiego lotniska cieszą się połączenia niskokosztowe, z których skorzystało ponad 157 tys. podróżnych. Lipiec zdominowały loty na południe Europy.

Jarosław Sztucki skomentował: „Widać to szczególnie po wypełnieniach samolotów. W lipcu pobiły one dotychczasowe rekordy, zwłaszcza na trasach do Hiszpanii, Włoch i Grecji.”

W przypadku lotów na Teneryfę i do Malagi średnie wypełnienie przekraczało 96 proc., natomiast do Barcelony, Madrytu, Rzymu, Lizbony i Palmy na Majorce plasowało się w okolicy 95 proc. Popularność lotów na południe Europy dostrzegają też przewoźnicy. Pod koniec października linie Ryanair uruchomią dwa nowe włoskie połączenia: do Palermo na Sycylii oraz Neapolu.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się niskokosztowe loty do Wielkiej Brytanii i Irlandii. W lipcu na trasach do Bristolu, Glasgow i Corku średnie wypełnienia samolotów przekraczały 95 proc.

Popularne czartery

To, że w Porcie Lotniczym Wrocław na dobre zagościły wakacje, widać również po liczbie pasażerów korzystających z ofert biur podróży. W lipcu tego roku było ich o ponad 10 tys. więcej w porównaniu do ubiegłego roku. W tegorocznej ofercie touroperatorów znalazło się ponad 20 kierunków czarterowych z wylotem z Wrocławia. Są wśród nich m.in.: Grecja (Rodos, Zakynthos, Korfu i Kreta), Turcja (Antalya), Hiszpania (Majorka) oraz Egipt (Hurghada), a także tegoroczne nowości – albańska Tirana i grecka Kefalonia.

Michał Kozak, manager ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław, podkreślił: „W tym roku już po raz kolejny najwięcej turystów wybrało wyspy greckie, gdzie oferta wakacyjna jest wyjątkowo bogata. Do łask wróciła również Bułgaria oraz Turcja. Do tych krajów wciąż jeszcze można wybrać się na letni urlop.”

Z Wrocławia w świat

W lipcu wzrosło zainteresowanie podróżnych ofertą sieciowych połączeń międzynarodowych (ponad 35,5 tys. pasażerów). W tym segmencie bardzo dobrze radzi sobie tegoroczna nowość od PLL LOT, czyli połączenie do Tel Awiwu. Tylko w ubiegłym miesiącu skorzystało z niego blisko 2,3 tys. osób.

Jarosław Sztucki powiedział: „Samoloty lecące w tym kierunku były wypełnione aż w 82,5 proc. To doskonały wynik w przypadku połączenia funkcjonującego dopiero drugi miesiąc.”

Siatka połączeń do największych europejskich lotnisk poszerzy się już w nadchodzącym sezonie zimowym. Lufthansa zapowiedziała osiem dodatkowych połączeń tygodniowo do Frankfurtu, natomiast linie Swiss Airlines wprowadzą połączenie do Zurychu. Od października loty w tym kierunku będą się odbywały trzy razy w tygodniu. Wzrost odnotowały także połączenia krajowe – o 31,2 proc.. Wciąż niesłabnąca popularnością cieszą się loty linii Ryanair na lotnisko im. Chopina w Warszawie (wzrost o 54,6 proc.).