Lotnisko we Wrocławiu – rekordowy kwiecień

archiwum Lotniska we Wrocławiu

W kwietniu z usług wrocławskiego lotniska skorzystało prawie 217,6 tys. pasażerów, o 18,6 proc. pasażerów więcej niż w czwartym miesiącu 2016 roku.

W kwietniu do dyspozycji podróżnych była rekordowa liczba prawie 70 połączeń.
Pasażerów było o 18,6 tys. więcej niż w kwietniu 2016 roku.

Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław, powiedział: “To kolejny bardzo udany miesiąc na naszym lotnisku. Kontynuujemy tym samym dobrą passę pierwszego kwartału. Tym razem o wzrostach zdecydowała rekordowa letnia siatka połączeń. Podróżni mają teraz do wyboru blisko 70 kierunków, w tym nowości – Lizbonę, Lwów i Majorkę, do których w maju dołączy również Reykjavik.”

U progu sezonu letniego coraz większą popularnością cieszą się kierunki południowe, realizowane głównie przez Ryanair i Wizzair. Liczba pasażerów latających z Wrocławia do Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Włoch wzrosła w odniesieniu do ubiegłego roku o 42,5 proc.. Jest to widoczne również w wypełnieniach samolotów, szczególnie w przypadku lotów do Rzymu (96 proc.), Malagi (95 proc.), Madrytu (93 proc.), na Maltę (93 proc.) i do Mediolanu (93 proc.). Na tym tle doskonale wypadają również tegoroczne nowości – loty do Lizbony i na Majorkę. W samolotach lecących w tych kierunkach zajętych było również ponad 90 proc. miejsc.

Jarosław Sztucki dodał: “Już na początku sezonu letniego widać ogromny wzrost zainteresowania lotami na południe Europy. Jesteśmy przekonani, że ta tendencja będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach, a decyzja o uruchomieniu przez linie Ryanair nowych połączeń do Portugalii i Hiszpanii była trafiona.”

Cały czas dużą popularnością cieszą się niskokosztowe połączenia do Wielkiej Brytanii. Wypełnienia lecących tam samolotów należą do najwyższych. Do Londynu średnio zajętych jest 93 proc. miejsc, podobnie do Bristolu i do Glasgow.
Coraz więcej osób podróżuje również do Irlandii. Samoloty lecące do Dublina i Cork były w ubiegłym miesiącu wypełnione średnio w 94 proc.. Znacznie zwiększyło się również zainteresowanie lotami do Skandynawii – szczególnie do Oslo i Sztokholmu – o blisko 29 proc.
W sumie liczba podróżnych korzystających z tanich połączeń lotniczych wzrosła, w stosunku do kwietnia ubiegłego roku, o 19,4 proc..

Dzięki tanim połączeniom na lotnisko im. Chopina w Warszawie, obsługiwanym przez Ryanair, znacznie wzrosła liczba pasażerów na trasach krajowych. W kwietniu było ponad 19 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku.

Jarosław Sztucki skomentował: “W tym przypadku z usług naszego lotniska skorzystało prawie 48,5 tys. Pasażerów. Niedrogie połączenia do Warszawy są z pewnością doskonałą alternatywą dla podróży pociągiem lub samochodem. Stąd też coraz więcej osób wybiera właśnie ten sposób podróżowania.”

W ubiegłym miesiącu obsłużono też więcej podróżnych korzystających z sieciowych połączeń międzynarodowych do największych europejskich hubów przesiadkowych. W tym czasie było ich ponad 30,2 tys., czyli o 4,7 peroc. więcej niż w kwietniu 2016. Wciąż wyjątkowo dużym zainteresowaniem pasażerów cieszą się loty do Düsseldorfu. Ich liczba na tej trasie wzrosła aż o 56,5 proc..

W kwietniu aż o blisko 348 proc. wzrosła liczba pasażerów korzystających z lotów czarterowych. Było to spowodowane wcześniejszym niż zwykle uruchomieniem tych połączeń. W ofercie biur podróży znalazły się m.in.: Egipt (Hurghada), Turcja (Antalya) oraz Grecja – i to z dwa razy większą liczbą kierunków niż rok temu w analogicznym okresie (Rodos, Zakynthos, Korfu, Heraklion i Kreta). W maju dołączy do nich dodatkowo Hiszpania (Majorka). Dużą popularnością cieszą się również tegoroczne nowości: albańska Tirana i grecka Kefalonia. Docelowo tego lata do dyspozycji pasażerów będzie ponad 20 kierunków czarterowych z wylotem z Wrocławia.