Lotnisko we Wrocławiu – rekordowy czerwiec

archiwum Lotniska we Wrocławiu

W czerwcu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 352 tys. pasażerów, o 26,2 proc. więcej niż w szóstym miesiącu 2017 roku. To rekordowy miesiąc w historii wrocławskiego portu.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: ‘Uwagę zwracają bardzo dobre wyniki przewoźników sieciowych, w tym zwłaszcza nowego połączenia do Paryża. W ofercie tanich linii niezmiennie ogromną popularnością cieszą się kierunki południowe, tym bardziej że podróżni mają coraz bogatszy wybór atrakcyjnych połączeń. Sukcesywnie rośnie też zainteresowanie ofertą biur podróży. Teraz przed nami jest lipiec, czyli szczyt sezonu wakacyjnego. Dlatego możemy spodziewać się kolejnego rekordu.”

Coraz więcej pasażerów tanich linii
Z niskokosztowych połączeń międzynarodowych skorzystało w czerwcu tego roku ponad 186 tys. pasażerów, o 28,3 proc. więcej niż rok temu.

Na większości tras obsługiwanych przez tanie linie samoloty są wypełnione w ponad 90 proc., dotyczy to zwłaszcza połączeń na Wyspy Brytyjskie oraz kierunków południowych.
Wśród tych ostatnich ogromnym powodzeniem cieszą się słoneczne kierunki śródziemnomorskie, w tym Alicante (93,5 proc. zajętych miejsc), Majorka, Barcelona Girona, Kreta czy Malta, jak również połączenia na Teneryfę, do Portugalii i do Włoch (93,6 proc. zajętych miejsc na trasie do Mediolanu Bergamo). Pasażerowie chętnie wybierają też nowości, w tym Porto, Faro, Bari, gruzińskie Kutaisi czy Podgoricę w Czarnogórze.

Wśród innych kierunków popularne są m.in. Eindhoven, Dortmund, Sztokholm Skavsta, Paryż Beauvais, Reykyavik oraz Kijów Żuljany i Lwów.

Sieciowe rekordy
W czerwcu z międzynarodowych połączeń sieciowych skorzystało łącznie ponad 44 tys. pasażerów, o 28 proc. więcej niż w czerwcu 2017 roku.

Prawdziwym hitem jest najnowsze połączenie Air France na główne lotnisko Paryża, które ruszyło pod koniec maja. W czerwcu, w samolotach na tej trasie zajętych było blisko 90 proc. miejsc. Bardzo dobre wyniki odnotowała również Lufthansa. Na trasie do Frankfurtu przybyło 24,6 proc. podróżnych, a do Monachium 9,7 proc..

Pasażerowie z Wrocławia korzystają też z połączeń sieciowych do Kopenhagi (SAS), Zurychu (SWISS), Düsseldorfu i Stuttgartu (Eurowings, spółka Lufthansy), Warszawy i Tel Awiwu (PLL LOT). Dodajmy, że od jesieni będzie można polecieć do Brukseli. Nowe połączenie uruchomią belgijskie linie Brussels Airlines.

Atrakcyjne czartery
Z oferty biur podróży skorzystało w czerwcu 2018 ponad 92 tys. podróżnych, o 95,6 proc. więcej niż rok temu.

Michał Kozak, menadżer ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław, skomentował: „Pasażerowie mają do wyboru ciekawe i zróżnicowane propozycje: od Wysp Kanaryjskich, przez egipskie kurorty nad Morzem Czerwonym, śródziemnomorskie kierunki w Turcji, Grecji, Tunezji czy na hiszpańskich wyspach, po czarnomorskie kurorty w Bułgarii. Bogata i atrakcyjna oferta bezpośrednio przekłada się na zainteresowanie podróżnych, co obserwujemy od początku tegorocznego sezonu.”

W siatce na lato 2018 znajduje się w sumie 25 kierunków czarterowych, w tym cztery nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba.
Od początku roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie już ponad 1,5 mln pasażerów, czyli o 15,7 proc. więcej niż przed rokiem. Zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku lotnisko obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów.