Lotnisko we Wrocławiu – rekordowe półrocze
Od 1 stycznia do końca czerwca Lotnisko we Wrocławiu obsłużyło 1,298 mln pasażerów, o 18,3 proc. (ponad 200 tys.) więcej niż w pierwszym półroczu 2016 roku. To najlepsze półrocze w historii wrocławskiego lotniska.
Tylko w czerwcu z usług lotniska skorzystało prawie 280 tys. pasażerów, o 17,2 proc. (ponad 41 tys.) więcej niż szóstym miesiącu 2016 roku.
Liczba pasażerów korzystających z tanich połączeń międzynarodowych wzrosła o 22,1 proc. zaś liczba pasażerów lotów czarterowych – o 16,1 proc.
W pierwszym półroczu linie niskokosztowe obsłużyły o 17,5 proc. więcej pasażerów niż w ubiegłym roku.
Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „Wszystko wskazuje na to, że na koniec tego roku osiągniemy prognozowany wynik 2,8 mln obsłużonych pasażerów, a być może nawet go przekroczymy. Sprzyja temu obecna siatka połączeń, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba, prawie 70 połączeń, wśród których jest kilka nowości m.in. Lizbona, Lwów, Reykjavik, Tel Awiw oraz Palma na Majorce. Przyczyni się do tego również rekordowy zimowy rozkład, w którym znajdzie się wiele nowych kierunków.”
W pierwszych sześciu miesiącach średnie wypełnienie samolotów do Rzymu wyniosło 92 proc., do Lizbony – 93 proc., Malagi – 93 proc., Madrytu – 91 proc., Mediolanu – 92 proc., na Teneryfe – 94 proc.
Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław, skomentował: „Kierunki południowe przyciągają zwłaszcza osoby szukające wypoczynku w nieco cieplejszych krajach niż Polska. Wszystko jednak wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się nie tylko przez całe lato. W zimowej siatce lotów pojawią się nowe połączenie na południe Europy. Z Wrocławia będzie można polecieć m.in. na Sycylię czy do Neapolu.”
Wśród tanich połączeń cały czas dużą popularnością cieszą się loty do Wielkiej Brytanii. Wypełnienia samolotów lecących do Londynu, Bristolu, East Midlands czy Glasgow wyniosły średnio 92 proc.. Od jesieni będzie można polecieć również na lotnisko Leeds/Bradford oraz do Edynburga. Natomiast rekordowy wzrost popularności osiągnęły w ostatnim półroczu połączenia do Birmingham – o prawie 78 proc., na Maltę – 65 proc. i do Oslo Torp – o ponad 25 proc..
Pierwszych sześć miesięcy tego roku przyniosło również zwiększenie liczby pasażerów lecących do największych europejskich hubów przesiadkowych. Było ich w sumie ponad 180,5 tys. To o ponad 12 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Szczególnie duża liczba podróżnych wybierała loty do Düsseldorfu. Było ich więcej o 57,6 proc.
Jarosław Sztucki dodał: „W tym segmencie przewidujemy dalszy wzrost. W jesiennej siatce lotów pojawią się bowiem kolejne nowe kierunki. Będzie wśród nich połączenie do Zurychu od Swiss Airlines oraz aż osiem dodatkowych połączeń tygodniowo do Frankfurtu, realizowanych przez Lufthansę.”
Wzrost odnotowały także połączenie krajowe – o 28,4 peroc.. Wciąż nie słabnie popularność lotów do Warszawy, które są realizowane przez PLL LOT oraz Ryanair. Liczba pasażerów wybierających to drugie połączenie wzrosła o 72,5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2016 roku. Ostatnie półrocze przyniosło także duży wzrost liczby podróżnych wybierających loty czarterowe. Było ich więcej o 72 tysiące, czyli aż o 28,9 proc.
Jarosław Sztucki powiedział: „W tym roku wcześniej niż zwykle ruszył sezon czarterowy. Poza tym, już w czerwcu dostępne były wszystkie planowane połączenia w tym segmencie. Z pewnością na wzrost zainteresowania nimi miała wpływ również większa liczba tego typu rejsów oraz duży wybór kierunków, jaki pasażerowie wrocławskiego lotniska mają w tym sezonie.”
W ofercie biur podróży znalazło się ponad 20 kierunków czarterowych z wylotem z Wrocławia. Są wśród nich m.in.: Egipt (Hurghada), Turcja (Antalya) oraz Grecja (Rodos, Zakynthos, Korfu, Heraklion i Kreta) oraz Hiszpania (Majorka), a także tegoroczne nowości – albańska Tirana i grecka Kefalonia.
POWIĄZANE WPISY
31 marca 2023
CPK podpisał umowę na drogę do nowego lotniska. Inwestycja będzie kosztować 28 mln zł
Spółka CPK podpisała umowę z firmą Trakt z Katowic na opracowanie około 30 km nowych dróg…
0 Komentarzy1 Minuty
31 marca 2023
Wizz Air połączy Warszawę z Bilbao
Wizz Air uruchomił nowe połączenie z Lotniska Chopina w Warszawie do Hiszpanii. Od marca…
0 Komentarzy1 Minuta
31 marca 2023
Lufthansa świętuje 30 lat w Katowice Airport. 3 mln pasażerów poleciało ze Śląska do Niemiec
Swoje pierwsze operacje lotnicze w Katowice Airport Lufthansa rozpoczęła 30 lat temu. W…
0 Komentarzy1 Minuty
29 marca 2023
Air Astana ogłasza letni rozkład lotów i dodaje więcej połączeń międzynarodowych
Air Astana przeszła na wiosenno-letni rozkład lotów, który będzie obowiązywał do 29…
0 Komentarzy2 Minuty
29 marca 2023
Dorothea von Boxberg nową dyrektorką generalną Brussels Airlines
Wykwalifikowana menedżerka linii lotniczych z Lufthansa Group od 15 kwietnia br. obejmie…
0 Komentarzy1 Minuty
28 marca 2023
Wizz Air rekrutuje w Polsce. Poszukiwany personel pokładowy
Wizz Air kontynuuje kampanię rekrutacyjną i zaprasza wszystkich zainteresowanych do…
0 Komentarzy2 Minuty
28 marca 2023
Ryanair: Elisabeth Köstinger i Eamonn Brennan powołani na stanowiska dyrektorów
Ryanair ogłosił dziś (wtorek, 28 marca), że Elisabeth Köstinger oraz Eamonn Brennan…
0 Komentarzy1 Minuty
27 marca 2023
Ryanair poleci z Lublina do Bergamo
Wczoraj (26 marca) Ryanair zainaugurował nowe połączenie z Lublina. Połączenie będzie…
0 Komentarzy1 Minuty
27 marca 2023
Airbusy A380 Emirates polecą na Bali
Emirates wprowadzą swój flagowy samolot A380 na Bali. Inauguracyjny lot został…
0 Komentarzy1 Minuty