Lotnisko we Wrocławiu – prawie 2,9 mln pasażerów w 2017 roku

archiwum Lotniska we Wrocławiu

W 2017 roku z usług wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 2 855 071 pasażerów – o 18 proc. więcej niż w 2016 roku. To kolejny historyczny rekord Portu Lotniczego Wrocław.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „To ogromny sukces wrocławskiego lotniska, plasujący nas wśród najważniejszych regionalnych lotnisk w Polsce. Warto zauważyć, że to stała tendencja. Z roku na rok obsługujemy coraz więcej podróżnych nie tylko z Wrocławia i Dolnego Śląska, lecz także z regionów ościennych: Opolszczyzny, Wielkopolski i województwa lubuskiego. Wyraźnie rośnie też liczba pasażerów zagranicznych odwiedzających Wrocław.”

W przypadku sieciowych połączeń międzynarodowych odnotowano wzrost w porównaniu z rokiem 2016 o 12,1 proc.
W przypadku połączeń niskokosztowych wzrost wyniósł 20,7 proc., zaś w przypadku połączeń krajowych – o 12,6 proc. Liczba pasażerów rejsów czarterowych wzrosła o 24 proc.

Na najpopularniejszych trasach przekraczało ono 90 proc.. Hitem były kierunki południowe, między innymi Teneryfa (średnie roczne wypełnienie: 94,4 proc.), Lizbona (93,6 proc.) czy Malaga (92,9 proc.), a także Wyspy Brytyjskie, na przykład loty do Cork, Dublina, Londynu Stansted (92-93 proc.). 

Najlepszym miesiącem dla portu był lipiec. Niemal 315,5 tys. obsłużonych wtedy pasażerów to ponad 22,3 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2016 roku.

W grudniu wrocławskie lotnisko obsłużyło wtedy blisko 202 tys. pasażerów – był to kolejny w tym roku, dziewiąty już miesiąc ze statystyką powyżej 200 tys. Latem do dyspozycji podróżnych była rekordowa liczba około 70 kierunków, a zimą ponad 50 – niskokosztowych, biznesowych, czarterowych. W minionym roku w rozkładzie lotów pojawiło się 16 nowości.

Dariusz Kuś skomentował: „We Wrocławiu pasażerowie mają do wyboru już kilkanaście południowych kierunków, w tym takie nowości roku 2017, jak choćby Palermo, które jako jedyni w Polsce obsługujemy wraz z tanimi liniami. Bardzo dobrą wiadomością jest również pojawienie się w rozkładzie Zurychu, gdzie latają debiutujące we Wrocławiu linie SWISS. To duży ukłon w kierunku pasażerów biznesowych.”

Od nowego sezonu (koniec marca) z Wrocławia z liniami Wizz Air pasażerowie polecą do Porto, Kutaisi, Bazylei Miluza i Göteborga. To efekt rozbudowy bazy operacyjnej węgierskiego przewoźnika na lotnisku we Wrocławiu i pozostawienia w niej drugiego samolotu. Przybędzie również operacji lotniczych na trasach do Londynu Luton, Eindhoven, Lwowa i Reykjaviku. Wizz Air planuje wzrost we Wrocławiu o około 50 proc. Wiosną siatkę uzupełnią także loty do Aten (Ryanair).

Poza tym biura podróży współpracujące z wrocławskim lotniskiem ruszyły ze sprzedażą wycieczek na lato 2018. W ramach tak zwanego first minute zniżki sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Nowymi propozycjami na wakacje, w stosunku do roku 2017, są Tivat, Ateny, Izmir i wyspa Djerba. Nowością, w porównaniu do lata 2017, jest też Teneryfa i „krótki” zimowy kierunek narciarski – Turyn.
W planach są nowe inwestycje podnoszące komfort podróżnych. Po uruchomieniu we współpracy z przewoźnikiem POLBUS PKS szybkiego połączenia WRO Airport Express (pomiędzy terminalem a autobusowym Dworcem Wrocław przy ul. Suchej) oraz możliwością bezpłatnego postoju na parkingu VIP dla użytkowników Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla, wrocławskie lotnisko zapowiada kolejne udogodnienia. Przy terminalu pojawią się nowe miejsca parkingowe. Planowana jest również budowa hotelu w pobliżu lotniska i rozbudowa płyt do odladzania samolotów.