Lotnisko we Wrocławiu – listopad lepszy o 18 proc.

archiwum Lotniska we Wrocławiu

Lotnisko we Wrocławiu obsłużyło w listopadzie ponad 187 tys. pasażerów, o 17,8 proc. więcej niż w jedenastym miesiącu 2015 roku.

Na trasach krajowych przybyło prawie 50 proc. pasażerów. Tanie linie odnotowały wzrost o 10,8 proc. na trasach międzynarodowych. Samoloty z Wrocławia na południe Europy latały wypełnione nawet w ponad 90 proc.. Przybyło również pasażerów latających do niemieckich portów przesiadkowych.

Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław, powiedział: “Blisko 15 tys. pasażerów skorzystało z pięciu nowych połączeń uruchomionych przez tanie linie tej jesieni. Każdy z tych kierunków okazał się strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo, coraz więcej podróżnych lata na południe również w okresie jesienno-zimowym. Systematycznie przybywa też pasażerów na trasach międzynarodowych obsługiwanych przez przewoźników tradycyjnych. Z kolei na imponujący wzrost na trasach krajowych największy wpływ miało zwiększenie liczby lotów linii Ryanair na trasie do Warszawy.”

W sezonie zimowym pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do wyboru w sumie 27 połączeń tanich linii na trasach międzynarodowych. Nowości to główne lotnisko Madrytu, Manchester, Newcastle i Belfast (wszystkie w ofercie linii Ryanair), a także Kijów (Wizz Air).
W listopadzie 2016 roku liczba pasażerów tanich linii lotniczych na trasach międzynarodowych wzrosła o 10,8 proc. (w porównaniu do listopada 2015). Najwięcej podróżnych przybyło na obsługiwanej przez linie Ryanair trasie na Teneryfę – aż 43,5 proc.. Więcej podróżnych skorzystało również z innych kierunków południowych, do Barcelony (2,8 proc.) i Rzymu (2,4 proc.).

Jarosław Sztucki, skomentował: “Warto też zauważyć, że na kierunkach południowych przewoźnicy odnotowują wypełnienia samolotów sięgające lub przekraczające 90%. Tak jest w przypadku Malty, czyli połączenia, które w tym roku po raz pierwszy pozostało w rozkładzie po sezonie letnim, a także Barcelony, Mediolanu i Teneryfy.”

Imponujący jest również wzrost liczby pasażerów na trasach skandynawskich, obsługiwanych przez linie Wizz Air. Z połączenia do Sztokholmu Skavsta skorzystało o 43,1 proc. więcej podróżnych, a do Oslo Torp 21,4 proc..
Jeśli chodzi o połączenia na Wyspy Brytyjskie, to największych wzrost przewoźnicy odnotowali na trasach do Doncaster Sheffield (10 proc.; obsługiwana przez Wizz Air), Cork (8,9 proc.; Ryanair) oraz do Londynu Luton (4,7 proc.; Wizz Air).

Z połączeń na trasach krajowych skorzystało w listopadzie 2016 roku łącznie ponad 48 tys. pasażerów. Na trasie do Warszawy linie Ryanair odnotowały wzrost o 100,6 proc.. Z kolei w samolotach PLL LOT było o 9,5 proc. więcej pasażerów niż w listopadzie 2015.

Jarosław Sztucki dodał: “Samolot to obecnie najszybszy i najwygodniejszy sposób podróżowania na trasie do Warszawy. Bogata oferta, codziennie aż 9 połączeń między Wrocławiem a głównym portem Warszawy, położonym blisko centrum stolicy, przekłada się na bardzo duże zainteresowanie podróżnych.”

W segmencie tradycyjnych połączeń międzynarodowych wzrost wyniósł 8,1 proc. Najwięcej pasażerów, blisko 50 proc., przybyło na trasie do Düsseldorfu, przy niemal identycznej liczbie rejsów jak w listopadzie ubiegłego roku. Z kolei połączenie do Frankfurtu wybrało ponad 26% podróżnych więcej (w rozkładzie zimowym 2016/2017 na tej trasie jest sześć dodatkowych rejsów w tygodniu), a do Monachium 3,3 proc.

Jarosław Sztucki powiedział: “Systematycznie wzrastająca popularność rejsów do niemieckich portów przesiadkowych wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze, obserwujemy stały wzrost liczby podróży biznesowych do i z Wrocławia. Po drugie, coraz więcej pasażerów naszego lotniska korzysta również z transferu we Frankfurcie, Monachium lub Düsseldorfie, w tym również na trasach międzykontynentalnych. Wynika to z faktu, że imponująca liczba połączeń między Wrocławiem a dużymi hubami, a także dogodne godziny lotów umożliwiają wygodne zaplanowanie takiej podróży.”

Od początku stycznia do końca listopada 2016, Port Lotniczy Wrocław obsłużył już ponad 2,2 miliona pasażerów.