Lotnisko we Wrocławiu – 5. urodziny terminalu

archiwum Lotniska we Wrocławiu

Nowy terminal wrocławskiego lotniska był pierwszym w Polsce obiektem tego typu oddanym do użytku przed Euro 2012. W ciągu pięciu lat z obiektu, wyróżnionego „budowlanym Oscarem”, skorzystało blisko 11 milionów pasażerów. W sobotę na wrocławskim lotnisku zaplanowano imprezę urodzinową terminalu.

Urodziny terminalu rozpoczną się w sobotę już o godz. 10.00 atrakcjami dla pasażerów od zabaw i animacji dla najmłodszych. Będzie też gość specjalny – robot Gienek. Z kolei zakładając gogle Oculus Rift w wirtualnej rzeczywistości poczujemy już klimat zbliżających się The World Games 2017. Przed godz. 20.00 rozpocznie się spektaklem Teatru Muzycznego Capitol „Sinatra i przyjaciele”. Oprócz Franka Sinatry wystąpią też Ella Fitzgerald, Dean Martin i Violetta Villas. O godz. 21.00 wystartuje silent disco – zagra trzech dj’ów. Impreza odbędzie się w hali ogólnodostępnej Portu Lotniczego Wrocław, dla uczestników parking jest bezpłatny.

Terminal powstawał od zera, a budowa trwała łącznie 29 miesięcy. W terminalu pojawił się szereg nowoczesnych rozwiązań, w tym rękawy lotnicze. Wrocław był pierwszy portem regionalnym w Polsce z tak zaawansowaną infrastrukturą. Obecnie pasażerowie korzystają z czterech takich rękawów.

Obiekt, wyróżniający się również architektoniczną formą, od początku zyskał uznanie. W 2012 roku zdobył nagrodę „Piękny Wrocław”, a rok później został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej w prestiżowym konkursie „Platynowe Wiertło”. Ta nagroda to swego rodzaju „budowlany Oscar”.
Terminal zainaugurował działalność 11 marca 2012 roku. Do dzisiaj obsłużył ponad 10 811 800 pasażerów. W tym czasie zrealizowano ponad 127 700 operacji lotniczych (starty i lądowania). W tym czasie z Wrocławia wyleciało ponad 2 300 ton bagażu.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: “Uruchomienie nowego terminalu to jedna z najważniejszych dat w historii wrocławskiego portu. Porównałbym to z awansem do ekstraklasy europejskich lotnisk. Terminal otworzył przed nami znacznie szersze perspektywy rozwoju. Obecnie osiągnęliśmy już pozycję regionalnego portu dla całej Polski południowo-zachodniej.”

Terminal i wysoka jakość obsługi na wrocławskim lotnisku zyskały uznanie również w oczach pasażerów. W 2012 roku port zdobył tytuł „Najbardziej Przyjaznego Lotniska w Polsce”, a później trzy razy z rzędu, od 2013 roku, otrzymywał nagrodę „Business Traveller Award” dla najlepszego regionalnego lotniska w Polsce.
Obecnie terminal jest w stanie obsłużyć 4 miliony pasażerów rocznie. Jednak jego projekt od początku przewiduje możliwość rozbudowy. Docelowo będzie obsługiwał 7 milionów podróżnych rocznie.

W 2016 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 2,4 mln pasażerów, tj. o 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Według prognoz, w 2017 roku obsłuży już 2,8 mln pasażerów.

Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław, dodał: “Przewoźnicy dostrzegają potencjał naszego portu i systematycznie rozwijają siatkę połączeń. Cieszy nas fakt, że w rozkładzie przybywa zarówno kierunków południowych, do metropolii zachodnich i na Wyspy Brytyjskie, lecz także wschodnich. To pokazuje, że wrocławskie lotnisko zajmuje coraz ważniejsze miejsce na lotniczej mapie Europy.”

W sezonie letnim 2017 pasażerowie będą mieli do dyspozycji ponad 60 połączeń. Najdalej polecimy z Wrocławia na Teneryfę, do Reykjaviku i Tel Awiwu. Dwa ostatnie kierunki to nowości, podobnie jak Lwów, Lizbona i Majorka. Osiem kolejnych nowych połączeń pojawi się w rozkładzie zimowym 2017/2018, w tym Neapol, Palermo czy Bruksela.

Terminal w liczbach:
Jest 4 razy większy od starego terminalu, który aktualnie pełni funkcję terminalu general aviation – dla małych samolotów.
Może obsłużyć ok 4 mln pasażerów rocznie, a docelowo, po rozbudowie nawet 7 mln podróżnych.
Kubatura wynosi 330 tys. metrów sześciennych
Dach ma powierzchnię 19 tys. metrów (ponad 2 boiska piłkarskie)
Przestronna, klimatyzowana hala przylotów i odlotów ma powierzchnię ok. 5 300 metrów kwadratowych
Funkcjonalnie terminal to 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa (identyczne rozwiązania, jak na Heathrow), 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i 13 gate’ów w strefie dla odlatujących.
Na płycie przed obiektem znajduje się 16 miejsc postojowych dla samolotów (w sumie ok. 30).
Podróżni mają do dyspozycji 4 rękawy lotnicze, dzięki którymi przechodzą z terminalu na pokład samolotów (i z samolotu do terminalu).
Do dyspozycji jest ok. 2 000 miejsc parkingowych.
Koszt inwestycji, łącznie z budową i modernizacją infrastruktury to ok. 400 mln zł.