Lotnisko w Rydze – bardzo dobre I półrocze

archiwum Lotniska w Rydze

W pierwszym pólroczu tego roku port lotniczy w Rydze obsłużył ponad 2,7 mln pasażerów, stanowiło to 46 proc. pasażerów obsługiwanych przez wszystkie lotniska krajów bałtyckich.

Liczba pasażerów, którzy skorzystali w pierwszych sześciu miesiącach tego roku z usług lotniska w Rydze była większa o 8,7 proc. od liczby korzystających w pierwszej połowie 2016 roku. Wszystkie porty lotnicze stolic krajów bałtyckich obsłużyły w I połowie roku 5,9 mln pasażerów, o 11,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Blisko 30 proc. pasażerów korzystających z lotniska w Rydze, traktuje ten port, jako lotnisko tranzytowe. Najpopularniejszymi wśród 89 kierunków oferowanych z Rygi były: Londyn, Moskwa i Frankfurt. Z nowych kierunków najpopularniejsza była Kopenhaga, zanotowała największy wzrost – 35,8 proc. (kierunke obsługiwany przez linie SAS).

Ilona Lice, członek zarządu Lotniska w Rydze, powiedziała: „Rozwój portu lotniczego w Rydze w pierwszej połowie roku koresponduje z danymi ACI o lotniskach europejskich. Liczba pasażerów obsługiwanych przez lotniska europejskie w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wzrosłą w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 8,8 proc. Te wyniki prognozują, ze w tym roku pobijemy rekord liczby obsłużonych pasażerów.”

W pierwszej połowie roku na lotnisku w Rydze najwięcej klientów obsłużyły: airBaltic – 52,6 proc., Ryanair – 16,9 proc. oraz Wizz Air – 8,5 proc. W sumie z usług lotniska w Rydze korzysta 17 przewoźników (m.in. LOT).

W 2016 roku lotnisko obsłużyło 5,4 mln pasażerów.