Lotnisko w Monachium – otwarcie nowego terminala

archiwum Lufthansy

Terminal Satellite jest kontynuacją owocnej współpracy pomiędzy Munich Airport i Lufthansą. Na otwarcie grupa akrobatów powietrznych wykonała odważną i pełną wdzięku choreografię ponad 20 metrów nad ziemią, nad centralną częścią handlową nowego obiektu. Pokaz otaczający wieżę lotniskową w sercu terminala oglądało 1 900 gości z Niemiec i zagranicy. Pierwszy położony centralnie terminal w Niemczech i jedyny pięciogwiazdkowy port lotniczy w Europie ustanawia nowe standardy w najwyższej jakości obsłudze, kompetencjach i zrównoważonym rozwoju. Tak jak w przypadku Terminalu 2, partnerzy zjednoczyli siły aby zaprojektować, zbudować i sfinansować nowy obiekt obsługujący pasażerów w proporcjach 60:40. Głównym projektantem i planistą inwestycji zostało monachijskie biuro architektoniczne Koch + Partner. W obiekcie znajduje się 27 nowych bramek, gdzie pasażerowie będą mogli bezpośrednio wchodzić na pokład bez korzystania z transportu autobusowego. Dzięki nowemu obiektowi satelitarnemu przepustowość Terminalu 2, z którego korzystają Lufthansa i jej partnerzy z sojuszu Star Alliance, wzrośnie z 11 do 36 mln pasażerów rocznie.

Michael Kerkloh, prezes portu lotniczego w Monachium, powiedział: „Dzięki Satellite nie tylko utrzymamy doskonałe standardy obsługi, ale będziemy w mogli realnie podnieść je na jeszcze wyższy poziom. Dotyczy to nie tylko wygodnych poczekalni, ale również atrakcyjnej strefy handlowej z restauracjami oraz 27 stanowiskom do odprawy, gdzie w większości przypadków pasażerowie nie będą musieli korzystać z transportu autobusowego.”

Carsten Spohr, prezes zarządu i dyrektor Generalny Lufthansy dodał: „Rozbudowa Terminala 2 o nowy budynek Satellite, pozwoli liniom lotniczym Lufthansa Group operującym z Monachium, oferować jeszcze lepsze usługi dla pasażerów z całego świata. Dzięki podwojonej liczbie stanowisk do wchodzenia na pokład i jego opuszczania, pięciu nowym salonikom biznesowym, ponad 4000 mkw przestrzeni oraz najnowocześniejszym bramkom, pasażerowie tego 5-gwiazdkowego portu lotniczego będą cieszyć się jeszcze większym komfortem i wyższymi standardami jakości. Nasza inwestycja w obiekty na najwyższym poziomie jest widocznym zaangażowaniem w kontynuację naszego sukcesu w Monachium.”

Jako jeden z najbardziej zaawansowanych obiektów tego typu na świecie, Satellie zaoferuje podróżującym przyjazne otoczenie, bogatą ofertę zakupową i restauracyjną oraz niezwykle wygodne możliwości przesiadkowe w atrakcyjnej i przestronnej przestrzeni wypełnionej naturalnym światłem. Do użytku pasażerów udostępnionych zostanie także pięć nowych saloników biznesowych.
Satellite nie posiada oddzielnego wejścia – odprawa pasażerów odbywa się w Terminalu 2. Pasażerowie są poddawani kontroli paszportowej i bagażowej przed skorzystaniem z podziemnego systemu transportowego lotniska, który przewiezie ich do nowego obiektu w czasie krótszym niż 1 minuta. Na miejscu doświadczą równie wysokich standardów jakości co w Terminalu 2. W obiekcie dostępna jest bezpłatna sieć Wi-Fi oraz wejścia USB i gniazdka, w których można doładować urządzenia mobilne.

Oczekiwanie w terminalu Satellite jest zupełnie nowym doświadczeniem również jeśli chodzi o zakupy i usługi restauracyjne dzięki piętnastu strefom handlowym, siedmiu restauracjom i kawiarniom oraz trzem strefom bezcłowym na powierzchni ponad 7000 mkw. Architektura, możliwości zakupowe oraz bogata oferta restauracyjna odzwierciedlają bawarski styl życia i unikalny charakter Monachium.
Satellite oferuje również wiele punktów usługowych odpowiadających na potrzeby współczesnych pasażerów – od cichych przestrzeni z relaksacyjnymi fotelami, przez miejsca do zabawy dla dzieci i przewijalnie w damskich i męskich toaletach, po cztery strefy wyposażone w prysznice. Wszystkie usługi są zlokalizowanie centralnie, aby zapewnić klientom szybki i wygodny dostęp. W pobliżu mieści się również pięć nowych saloników biznesowych Lufthansy , a dzięki powierzchni 4 000 metrów kwadratowych przestrzeń saloników w porcie została podwojona. Obiekt jest wyposażony w taras na dachu, panoramiczne okna oraz bar z widokiem na płytę lotniska.
Centralna część obiektu jest wypełniona naturalnym światłem, a umieszczone tam tematyczne stoiska utworzone na wzór targowiska oddają hołd Viktualienmarkt, słynnemu monachijskiemu targowi na otwartym powietrzu.

Satellite wyznacza nowe standardy również w zakresie działań przyjaznych środowisku i efektywności energetycznej. Zaawansowane technologicznie materiały oraz innowacyjny system ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia obniżają zużycie energii do minimum. 40% redukcji emisji CO2 w porównaniu do istniejących na lotnisku budynków zostało osiągnięte częściowo dzięki specjalnie zaprojektowanym fasadom: 4,5-metrowe szerokie strefy oddzielają klimatyzowane powietrze od zewnętrznego, działając jako bufor, udostępniając jednocześnie przestrzeń na schody ruchome. Fasada została wykonana z nowego rodzaju szkła, wyposażonego w specjalną powłokę umożliwiającą wpuszczanie światła do budynku przy jednoczesnym nienagrzewaniu go.
Terminal Satellite został wybudowany w ramach zaplanowanego budżetu i harmonogramu: przygotowania na placu budowy rozpoczęły się latem 2011 roku, a właściwe prace budowlane wiosną 2012. Kamień węgielny został wmurowany 23 kwietnia 2012 roku, a uroczyste zawieszenie wiechy odbyło się 12 września 2013 roku. Budowa została zakończona jesienią 2015 roku, po której nastąpiła faza testów, w której uczestniczyło ponad 3000 osób wcielających się w rolę pasażerów.