Lotnisko w Modlinie przed nowymi wyzwaniami

Lotnisko w Modlinie obchodzi 5 lecie działalności i planuje modernizację w odpowiedzi na rosnący ruch pasażerski. Unowocześniana będzie także infrastruktura całego ruchu lotniczego w Polsce.
Proces modernizacji polskich lotnisk rozkręca się na dobre. Dzięki płynącym z Unii Europejskiej i pochodzącym z rządowych funduszy środków, porty lotnicze w Polsce stały się bezpiecznymi, nowoczesnymi i ciekawymi architektonicznie obiektami, z których każdego roku korzysta coraz więcej pasażerów linii lotniczych.
Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, powiedział: „PAŻP musi modernizować infrastrukturę lotniczą – ponieważ wymaga ona stałego ulepszania, wprowadzania coraz bardzie zaawansowanych rozwiązań technologicznych i systemów. Do 2020 roku zamierzamy wydać blisko 3 mld złotych na nowe systemy zarządzania ruchem lotniczym, utrzymanie systemów dozorowania i radiokomunikacji, realizujemy inwestycje w portach lotniczych takiej jak budowa i podwyższanie kategorii systemów ILS, wieże kontroli lotniska, na których pracują kontrolerzy ruchu lotniczego. Modernizujemy porty lotnicze, wybudujemy nowe wieże w Krakowie, Katowicach, w Modlinie, zmodernizujemy systemy naprowadzania. Obecnie są one na poziomie dobyrm europejskim, chcemy ten poziom podwyższyć. Powoli przenosimy naszą siedzibę do Reguł.”
Urząd Lotnictwa Cywilnego prognozuje, że w 2030 roku w Polsce obsługiwanych będzie ok. 60 mln pasażerów rocznie, z czego ponad 2/3 na lotniskach regionalnych. Wynik ten jednak może być osiągnięty kilka lat wcześniej. Aktualną przepustowość wszystkich polskich portów szacuje się na ok. 57 mln pasażerów rocznie (25 mln pax Lotnisko Chopina, 32 mln porty regionalne). Według prognoz ULC wynik ten ma zostać osiągnięty w 2029 roku, jednak realnie może to być już nawet ok. 4-5 lat wcześniej.
Leszek Chorzewski, p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, podkreslił: „Jesteśmy gotowi do obsłużenia rocznie, nawet o 25 procent więcej pasażerów. Lotnisko może działać niemal przez całą dobę, gdyż nie obowiązują tu zakazy związane z ciszą nocną. Nasze lotnisko nie osiągnęło jeszcze pełnej przepustowości, ale by odpowiedzieć na oczekiwania rynku planujemy wiele inwestycji. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat do portu będzie doprowadzona linia kolejowa, co poprawi dostępność dla podróżnych. W planach jest też rozbudowa terminalu i hotel, który miałby stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Planujemy także budowę nowego pasa startowego (stary będzie pełnił rolę drogi do kołowania). Chcemy być lotniskeim innowacyjnym, bezpiecznym.”
Lotnisko w Modlinie stanie się skutecznym wsparciem dla notującego z każdym rokiem wzrost odprawianych podróżnych, warszawskiego lotniska Chopina. Obecnie z Modlina latają w ponad 50 kierunkach samoloty przewoźnika Ryanair. Według planów, z Portu w Modlinie miałyby latać samoloty także innych linii. Lotnisko, które powstało 5 lat temu, było nastawione na tanie linie i przewoźników czarterowych. Do dziś odprawiono tam prawie 10 milionów pasażerów. Niemal każdy polski port lotniczy korzysta już z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Lotnictwo nie tylko wykorzystuje najnowocześniejsze trendy techniczne, ale również kreuje ich rozwój. Przykładem mogą być projekty PAŻP realizowane w ramach europejskiej inicjatywy SESAR 2020, czyli wspólnego kształtowania rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i rozwój systemów zarządzania ruchem lotniczym w Europie.
Janusz Niedziela ocenił: „Konieczne jest szkolenie kontrolerów lotniczych. Czynnik ludzki w lotnictweio nadal bowiem jest najważniejszy. Obecnie zatrudniamy w Polsce ok. 600 kontrolerów. Kontrolują oni obszar powietzrny Polski, sprowadzają samoloty na lotniska i zarządzają bezpośrednio ruchem na lotniskach. To praca ciekawa, satysfakcjonująca, ale zostanie kontrolerem nie jest łatwe. Każdego roku organizujemy nabór, na który zgłasza się ok. 2 tysięcy chętnych. Ttylko 40 osób zostaje po egzaminach podstawowych. Po etapie szkoleń zostaje 20 osób.”
Uczestnicy konferencji w Warszawie podkreślali, że lotniska regionalne, takie jak to w Modlinie są motorem rozwoju dla otoczenia, zapewniają miejsca pracy w nowoczesnych gałęziach gospodarki i przyczyniają się do dostępności transportowej i biznesowej regionu, co z kolei znacząco przyczyni się do poprawy zamożności jego mieszkańców.
POWIĄZANE WPISY
29 kwietnia 2025
PLL LOT uruchamia nowe połączenie Warszawa-Marrakesz
Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzają do zimowej siatki połączeń rejsy z Warszawy do…
0 Komentarzy1 Minuty
16 kwietnia 2025
Więcej lotów z Bydgoszczy do Turcji w sezonie letnim 2025
Port Lotniczy Bydgoszcz ogłosił rozszerzenie siatki połączeń do Turcji w sezonie letnim…
0 Komentarzy1 Minuty
16 kwietnia 2025
LOT uruchamia bezpośrednie połączenie Warszawa – Reykjavik-Keflavik
12 kwietnia 2025 roku Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały bezpośrednie rejsy na…
0 Komentarzy2 Minuty
16 kwietnia 2025
Rekordowy marzec 2025 na Lotnisku Rzeszów-Jasionka. Ponad 81 792 pasażerów
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów zakończył marzec 2025 roku z wynikiem 81…
0 Komentarzy1 Minuty
16 kwietnia 2025
TAP Air Portugal wznowiła połączenia do Porto Alegre. Trzy połączenia tygodniowo między Lizboną a stolicą Rio Grande do Sul
TAP Air Portugal wznowiła bezpośrednie połączenia między Lizboną a Porto Alegre – stolicą…
0 Komentarzy3 Minuty
11 kwietnia 2025
Corendon Airlines świętuje 20-lecie działalności
W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie działalności na rynku lotniczym. Z tej…
0 Komentarzy2 Minuty
9 kwietnia 2025
Wizz Air połączy Warszawę z Pizą
Linia lotnicza Wizz Air zainaugurowała loty z Lotniska Chopina w Warszawie do Pizy we…
0 Komentarzy1 Minuty
9 kwietnia 2025
Odkryj nowe kierunki w ofercie PLL LOT na lato
PLL LOT zaktualizowały siatkę połączeń na sezon 2025, oferując pasażerom nowe kierunki,…
0 Komentarzy2 Minuty
8 kwietnia 2025
Ryanair obsłużył 15 mln pasażerów w marcu 2025
2 kwietnia Ryanair Holdings opublikował statystyki ruchu za marzec 2025. Przewoźnik…
0 Komentarzy1 Minuta