Lotnisko w Budapeszcie – rekord wszechczasów

archowum Budapest Airport

W 2014 roku przez port lotniczy w stolicy Węgier przewinęło się 9 155 961 pasażerów, oznacza to wzrost w porównaniu do roku 2013 o 7 proc. i nowy rekord w historii lotniska. Zarząd lotniska ogłosił, że w 201 5 roku zostanie otwartych dziesięć nowych tras a trzy kolejne nowe linie lotnicze zaczną korzystać z usług Budapesztu. Prognozy wskazują, że w 2015 roku, port lotniczy obsłuży ponad 9,6 mln pasażerów.
Do Budapesztu wracają hiszpańskie tanie linie Vueling Airlines, ich samoloty będą latać do Rzymu i Barcelony (do obu miast cztery razy w tygodniu). Rynair doda swoje piętnaste połączenie z Budapeszty, tym razem do Aten (cztery razy w tygodniu) a SAS uruchamia rejsy do Sztokholmu (również cztery razy w tygodniu). Wizz Air, który ma bazę w stolicy Węgier, ogłosił, że od maja będzie tu trzymał dziewiąty już samolot a także, że uruchomi cztery nowe połączenia: do Lizbony – od 30 marca, do Maastricht – od 15 maja, do Hurghady – od 16 maja, do Alghero we Włoszech – od 15 czerwca. Razem z dotychczasowymi 17 połączeniami, Wizz Air będzie obsługiwał 15 proc. ruchu lotniczego z i do Budapesztu.
Latem na lotnisko powróci Iberia oraz Iberia Express – od czerwca, siedem razy w tygodniu będą latać samoloty do Madrytu. Od 18 czerwca zaś, nowy partner budapesztańskiego portu, linia Air TransatThe rozpocznie loty do Toronto (z międzylądowaniem w Montrealu).

Prezes zarządu lotniska Jost Lammers, powiedział: „Przez wiele lat pracowaliśmy z naszym kanadyjskim partnerem, by otworzyć to połączenie. Jest popyt na ten kierunek, zarówno w segmencie biznesowym, jak i wypoczynkowym.”