Lotnisko Chopina – ponad 649 tys. pasażerów w styczniu

Embraer w barwach PLL LOT na Lotnisku Chopina/fot. D . Kłosiński

W styczniu Lotnisko Chopina obsłużyło 649 083 pasażerów, ponad trzy razy więcej niż w pierwszym miesiącu 2021 roku od zeszłorocznego i dwa razy lepiej, niż zakładały prognozy.

Anna Dermont, dyrektor Biura Marketingu i PR, powiedziała: „Wiele wskazuje na to, że najgorszy czas kryzysu w światowym lotnictwie jest już za nami. Ostatni miesiąc tylko to potwierdza – mimo uzasadnionych obaw związanych z piątą falą pandemii, wyniki przewozowe przerosły nasze oczekiwania, choć nadal są na poziomie sporo niższym niż przed pandemią. Mamy jednak nadzieję, że tendencja wzrostowa utrzyma się przez cały rok, czemu sprzyja zmniejszanie ograniczeń covidowych.“

Zdecydowana większość pasażerów – ponad 67 proc. – podróżowała na pokładach przewoźników tradycyjnych.
Podróże do krajów Schengen wybrało ponad 55 proc. osób, z czego ponad 51 proc. to loty w obrębie Unii Europejskiej.

Najpopularniejszym przewoźnikiem operującym na Lotnisku Chopina pozostaje niezmiennie PLL LOT, który ma 55 proc. udziału w przewozach.
Na drugim miejscu znajduje się WIZZ Air z prawie 20-procentowym udziałem, a na trzecim – Enter Air z udziałem 5 proc.

W pierwszej piątce najczęściej wybieranych kierunków na trasach regularnych znalazły się Londyn, Kijów, Paryż, Dubaj i Frankfurt.

Jeśli chodzi o połączenia nierozkładowe, to najchętniej wybieranymi trasami w styczniu tego roku były tropikalne lokalizacje takie, jak: Hurghada, Marsa Alam, Punta Cana, Fuerteventura czy Zanzibar.

Lotnisko Chopina: ponad 7,4 mln pasażerów w 2021 roku