Lotnisko Chopina: ponad 43 tys. pasażerów w majówkę

fot. archiwum Lotniska Chopina

Liczba pasażerów stołecznego portu w 2022 roku zbliża się do 3 milionów. W ciągu pierwszych czterech miesięcy na Lotnisku Chopina odprawiono ponad 2 mln 968 tys. pasażerów.

Na największym polskim lotnisku wyraźnie widać rosnące zainteresowanie podróżami lotniczymi i stopniową odbudowę ruchu. Wyniki pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku są o 28 proc. lepsze niż w roku 2021. Tylko w kwietniu z transportu lotniczego skorzystało ponad 952 tys. pasażerów. To oznacza wzrost o ponad 22 proc. w porównaniu z marcem bieżącego roku.

Lotnisko Chopina zanotowało też rekord liczby obsłużonych pasażerów: w niedzielę 8 maja przez stołeczny port podróżowało ponad 43 tys. osób. Tego dnia odprawiono 404 rejsy. Wyższy niż w ubiegłym roku był wskaźnik wypełnienia samolotów, co świadczy o dużej tęsknocie pasażerów za podróżami lotniczymi.

„Wyjątkowo dobre wyniki z czterech pierwszych miesięcy 2022 pokazują, że lotnictwo odradza się szybciej, niż prognozowano. W porównaniu z danymi ruchu lotniczego z 2019, ostatniego przed pandemią, tegoroczny wynik jest zaledwie o 35 proc. niższy. Majówka i liczba podróżnych, którzy w tych dniach wybrali podróż lotniczą, to sygnał, że nadchodzący sezon wakacyjny może być dla branży naprawdę udany” – mówi Anna Dermont, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

Wzrost zainteresowania kierunkami ze strefy Schengen

Od początku stycznia do końca kwietnia znaczna większość (ponad 82 proc.) pasażerskich operacji lotniczych realizowanych na Lotnisku Chopina to połączenia międzynarodowe. Zagraniczne podróże wybrało ponad 90 proc. pasażerów stołecznego portu. Z lotów rozkładowych skorzystało łącznie 89 proc. osób. Rośnie też popularność kierunków Schengen – w tym roku ponad 60 proc. pasażerów wybiera kierunki należące do strefy.

W kwietniu największą popularnością cieszyły się pasażerskie regularne połączenia do Londynu, Paryża, Tel Awiwu, Amsterdamu i Frankfurtu. W kierunkach czarterowych nadal króluje Egipt – turyści najchętniej wybierali się z warszawskiego portu do Hurghady i Marsa Alam. W pierwszej piątce znalazły się także Punta Cana, Fuerteventura i Antalya.

Najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku pozostaje niezmiennie PLL LOT, który realizuje ponad połowę przewozów pasażerskich. Na drugim miejscu jest Wizzair (21 proc.), a najpopularniejszy przewoźnik czarterowy operującym na stołecznym lotnisku to Enter Air.

„Ogromny cios w cały sektor lotniczy w Europie” Branża nie wierzy, że to się dzieje naprawdę