Lotnisko Chopina: listopadowe wyniki lepsze, niż przewidywano

Miniony miesiąc  pokazał, że Polacy nadal chętnie podróżują. Dzięki temu Lotnisko Chopina wciąż utrzymuje wysokie wyniki przewozowe. 714 tys. pasażerów to bilans poprzedniego miesiąca, który okazał się lepszy niż zakładały prognozy.

Stabilny wynik wskazuje tendencję do stopniowej odbudowy ruchu na polskich lotniskach. Wynik z ostatniego miesiąca na Lotnisku Chopina był o ponad 310 proc. lepszy od zeszłorocznego i wyższy, niż zakładały tegoroczne prognozy. Również odbudowa ruchu na Lotnisku Chopina utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów w Europie – w tym zestawieniu stołeczny port lotniczy wyprzedza m.in. lotniska w Barcelonie, Wiedniu Pradze czy Frankfurcie.

Wybory pasażerów pozostają bez zmian

Zdecydowana większość pasażerów – ponad  73proc. – podróżowała na pokładzie przewoźników tradycyjnych. Podróże z liniami niskokosztowymi wybrało 18 proc. pasażerów, a czartery –  9 proc. Procentowy rozkład pasażerów w ruchu tradycyjnym wyniósł w okresie od stycznia do końca listopada prawie 63 proc.

W pierwszej piątce najczęściej wybieranych kierunków na trasach regularnych znalazły się: Paryż, Londyn, Amsterdam, Frankfurt, Kijów. Jeśli chodzi o czartery – w dalszym ciągu wybierane są głównie krótsze południowe trasy, jak Hurghada, Marsa Alam czy Antalya. W pierwszej piątce najchętniej wybieranych tras czarterowych według liczby pasażerów znalazły się również Punta Cana i Zanzibar.

Przewozy cargo tak dobre jak przed pandemią

W okresie od stycznia do listopada włącznie na Lotnisku Chopina odprawiono 88 069 ton cargo, co stanowi niemal 100 proc. wyniku sprzed pandemii. W samym listopadzie tonaż towarów wzrósł o 8 510 ton. Najpopularniejszymi kierunkami cargo pozostają Lipsk, Kolonia i Dubaj, a najpopularniejszym przewoźnikiem jest PLL LOT, na drugim miejscu – DHL.

Zimowe podróże z Lotniska Chopina

Siatka połączeń oferowana przez Lotnisko Chopina staje się coraz bardziej atrakcyjna, ponieważ przewoźnicy wznawiają stare połączenia oraz oferują nowe. Największym powodzeniem w ostatnim czasie są wznowione od 10 grudnia loty do Miami na Florydzie. Połączenia z Warszawy do Miami są realizowane w poniedziałki, środy i piątki. Lot trwa ponad 11 godzin, a podróż odbywa się na pokładzie samolotu szerokokadłubowego – Boeinga 787-8 lub 787-9 Dreamliner.