Lotniska grupy V4 łączą siły

Stanisław Wojtera, prezes PPL – z lewej/fot. archiwum PPL

Wczoraj odbyło się spotkanie inaugurujące działalność grupy lotnisk V4+. Dwadzieścia cztery porty lotnicze z siedmiu krajów Europy zadeklarowały uczestnictwo w inicjatywie oraz współpracę na rzecz wymiany obserwacji, doświadczeń i informacji dotyczących branży lotniczej.

Grupa lotnisk V4+ jest na razie nieformalną organizacją. Jej docelowa forma prawna zostanie wypracowana w najbliższych tygodniach. Powołanie stowarzyszenia lotnisk V4+ ma na celu rozwój współpracy między portami lotniczymi należącymi do inicjatywy. W czasie dzisiejszego spotkania, które zostało zorganizowane w formule online eksperci z obszaru zarządzania lotniskami zgodzili się, że branża potrzebuje szybkiej wymiany informacji i wypracowywania wspólnych standardów.

Intencją organizatorów jest wzajemne wspieranie się lotnisk we wszystkich obszarach, w których ma to uzasadnienie ekonomiczne. W planach jest również pozyskiwanie środków zewnętrznych na wspólnie ustalone projekty, w tym korzystanie z Funduszów Grupy Wyszehradzkiej

Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, powiedział: „Porty lotnicze w całej Europie przede wszystkim potrzebują współpracy. Cieszę się, że z inicjatywy PPL uda nam się połączyć siły i stworzyć organizację, dzięki której będziemy mogli dzielić się pomysłami i doświadczeniami między lotniskami w całej Europie Środkowej.”

Kolejna sesja odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Członkowie grupy podsumują pierwsze miesiące działalności oraz omówią najważniejsze elementy współpracy. Skupią się też na uzgodnieniu wspólnego stanowiska wobec zmian w międzynarodowym prawie lotniczym. Ważnymi tematami w agendzie będą także: wymiana dobrych praktyk, realizacja szkoleń, promocja turystyki i kultury, informacje z zakresu bezpieczeństwa, operacji lotniczych oraz cyberbezpieczeństwa na lotniskach.

Grupa lotnisk V4+ zebrała się z inicjatywy Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, które jest również koordynatorem wszystkich działań. Swój akces zgłosiły do tej pory porty lotnicze z Węgier, Czech, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Słowenii i Polski. Są wśród nich duże porty lotnicze m.in. z Wiednia, Budapesztu, Pragi oraz mniejsze – z Brna, Splitu i Mariboru.

Organizatorzy dzisiejszego spotkania spodziewają się, że niedalekiej przyszłości dołączą kolejne lotniska, których przedstawiciele włączą się w prace aktywnej organizacji pomagającej rozwiązywać problemy portów lotniczych w całej Europie Środkowej.