LOT: Dreamliner na trasie do Newark

archiwum LOT

Od sierpnia połączenia Warszawa-Newark LOT obsługuje wyłącznie za pomocą Boeingów 787 Dreamliner, które zastąpiły wypożyczony tymczasowo samolot starszej generacji B767.

Adrian Kubicki, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT, powiedział: „Na trasie Warszawa-Newark wypełnienie naszych samolotów wyniosło w lipcu i sierpniu powyżej 80 proc. To znaczy, że decyzja o rozpoczęciu operacji do Newark w sezonie letnim przy wsparciu dodatkowej maszyny z rodziny Boeinga miała swoje głębokie uzasadnienie biznesowe. Z naszych kalkulacji wynika, że na tej trasie w kolejnych miesiącach popyt ze strony pasażerów pozostanie na co najmniej takim samym poziomie, albo będzie jeszcze wyższy.”

Od końca kwietnia LOT wykonywał to połączenie używając Boeinga 767 wynajętego od linii EuroAtlantic, a dzięki dostawom dwóch nowych samolotów może być już obsługiwane wyłącznie Dreamlinerami.

Adrian Kubicki dodał: „Boeing 767 był nam potrzebny po to, by pomimo braku wystarczającej liczby własnych samolotów zaoferować połączenie do Newark w całym okresie wakacji. Wiemy, że to ważne dla naszych pasażerów, bo to w tym czasie najwięcej osób podróżuje między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Teraz nowy Dreamliner, który dołączył do naszej floty zaledwie dwa tygodnie temu, pozwala nam w pełni rozwinąć skrzydła na trasie do Newark i zaoferować dokładnie taki sam doskonały produkt jak na pozostałych lotach  dalekiego zasięgu.”

Newark to drugie po JFK lotnisko obsługujące Nowy Jork. LOT lata w nowym kierunku od końca kwietnia – pięć razy w tygodniu. Z Warszawy do Newark lata 80 tys. pasażerów rocznie, a licząc łącznie z JFK ponad 300 tys. pasażerów. Dreamlinery w wersji 787-8,  które latają do Newark, to wciąż najbardziej zaawansowane technologicznie samoloty świata. Kompozytowa konstrukcja nowoczesne skrzydła i silniki pozwalają na dużo mniejsze zużycie paliwa i wyższy komfort podróży niż w innych samolotach. Dzięki bardziej wilgotnemu powietrzu, wyższemu ciśnieniu, oświetleniu LED i zaciemnianym oknom konstruktorom Dreamlinera udało się zminimalizować efekt tzw. jet-lagu. W kabinie znajduje się 18 rozkładanych do płaskiego łóżka foteli klasy biznes, 21 szerokich i rozkładanych siedzeń klasy ekonomicznej premium i 213 wygodnych foteli klasy ekonomicznej, z których każdy wyposażony jest w indywidualny ekran systemu rozrywki, gniazdo sieciowe i port USB.

Newark jest czwartym kierunkiem LOT-u w Stanach Zjednoczonych – po Nowym Jorku (JFK), Chicago i Los Angeles. Od teraz wszystkich 9 połączeń dalekodystansowych LOT – do Ameryki Północnej i Azji – LOT realizuje wyłącznie nowoczesnymi maszynami Boeing 787 Dreamliner, których posiada w sumie osiem. Od maja 2018 r.  LOT zacznie latać Dreamlinerami także z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. To będą pierwsze bezpośrednie rejsy transatlantyckie w wykonaniu polskiego przewoźnika pasażerskiego realizowane spoza terytorium Polski.