Los Angeles – miasto pełne atrakcji

fot. Jake Blucker / unsplash

Słoneczne Los Angeles jest miastem, które przyciąga turystów z całego świata. Nie tylko dzięki hollywoodzkiej fabryce snów i mieszkających tam celebrytów, ale też dzięki różnorodnym krajobrazom i słonecznej pogodzie, która utrzymuje się tam przez prawie cały rok.

Los Angeles to miasto, w którym każdy może poczuć się jak gwiazda filmowa. Kadry z filmów i seriali są dostępne na wyciągniecie ręki. Miasto Aniołów i jego okolice są jednym wielkim planem filmowym. Każdego dnia w mieście można z bliska przyjrzeć się powstaniu kolejnych produkcji kinematograficznych.

Miasto kin

Pierwszym powstałym kinem w całej Kalifornii było Tally’s Electric Theatre. W 1902 roku odbył się pierwszy pokaz filmowy, a wstęp na niego kosztował 10 centów. Obecnie w mieście znajdują się nowoczesne multipleksy, klimatyczne kina studyjne w sumie łącznie około 65 obiektów. Jedno z nich jest uznawane za wyjątkowe miejsce, ponieważ w kinie New Beverly program układa Quentin Tarantino. Wyświetlane tam filmy były kręcone na taśmie 35 mm i często udostępnione są z prywatnej kolekcji reżysera.

Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard, to reprezentacyjna ulica w dzielnicy Hollywood. Zaczyna się przy Laurel Canyon Boulevard, a kończy przy Sunset Boulevard. Przede wszystkim miejsce, które przyciągnie uwagę praktycznie każdego turysty, to odcinek nazwany Hollywood Walk of Fame – Hollywoodzka Aleja Gwiazd. Znajduje się na niej ponad 2600 gwiazd znanych osobistości (każdego roku dołączane są nowe gwiazdy). Nieopodal położona jest też kolejna atrakcja – Dolby Theater, gdzie co roku odbywa się tam gala wręczenia Oscarów. Przy ulicy znajdują się też takie miejsca jak Teatr Chiński Graumana, przy którym są betonowe odciski dłoni i stóp gwiazd Hollywood, Muzeum Figur Woskowych czy też Teatr El Capitan.

Znak Hollywood

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie umieszczony jest na wzgórzu góry Lee w paśmie Santa Monica. Czternastometrowe, białe litery są widoczne niemal z każdego miejsca w Beverly Hills. Widoczny jest też z Griffith Observetory. Niestety wejście pod sam znak jest niemożliwe, a teren ogrodzono drutem kolczastym. Jedyną opcją jest wejście na punkt widokowy, który znajduje się na samej górze za znakiem Hollywood. Symbol przemysłu filmowego w 2010 roku był zagrożony likwidacją jednak amerykańskie gwiazdy kina postanowiły zebrać prawie 13 mln dolarów i wykupić grunt z napisem.

Griffith Observatory

Uwiecznione w filmie La La Land obserwatorium jest jednym z obowiązkowych punktów podczas zwiedzania miasta. Ten budynek zbudowany w stylu Art Deco mieści w sobie nie tylko planetarium, ale też placówkę badawczą z dziedziny astronomii. Obserwatorium Griffith jest miejscem, z którego można podziwiać panoramę miasta (widoczny jest również cały znak Hollywood), co ważne wejście do obserwatorium jest całkowicie bezpłatne.

Universal Studios Hollywood LA

Miejsce spełnienia marzeń niejednego kinomaniaka. Dziennie to miejsce przyciąga ponad 25 tysięcy odwiedzających. Universal Studios Hollywood jest dużym parkiem rozrywki, gdzie znajduje się pełno atrakcji, których motywem przewodnim są konkretne filmy. Jest to także jedyne studio, które daje możliwość zwiedzania miasteczka, gdzie znajdują się prawdziwe i działające plany filmowe. W tym miejscu można zapoznać się z procesem tworzenia filmów od kulis. Najbardziej rozbudowaną atrakcją w całym studio jest The Wizarding World of Harry Potter. W Universal Studios znajduje się też sporo rollercoasterów, gdzie wykorzystywane są m.in. efekty trójwymiarowe i przestrzenne.

Kiedy warto lecieć do LA?

Pogoda jest tam dobra niemal przez cały rok. Najwyższe temperatury (w okolicach 30 stopni) jest latem. Zimą natomiast przypada sezon deszczowy, gdzie najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, a w ciągu dnia temperatura sięga do 23 stopni. Średnia zimowa temperatura utrzymuje się przeważnie w granicach 17 stopni.

Los Angeles na wyciągnięcie ręki

Los Angeles zostało scenerią dla wielu filmów i seriali, dlatego wycieczka filmowa do Miasta Aniołów, to dobry pomysł na spędzenie urlopu. Od marca Polskie Linie Lotnicze LOT oferują tanie i bezpośrednie loty z Warszawy do Los Angeles: https://www.lot.com/pl/pl/flights/flights-to-north-america/flights-to-usa/flights-to-california. Podróżowanie na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych od pewnego czasu jest bardzo proste. Wystarczy wsiąść do samolotu w Warszawie, a po kilkunastu godzinach znajdujemy się już w filmowym mieście.