Londyn, Stuttgart, Ateny i Barcelona najlepszymi lotniskami w Europie

archiwum barcelona.airport

ACI (Airports Council International) po raz dziesiąty przyznało nagrody dla najlepszych lotnisk w Europie. Lista zwycięzców została ogłoszona na spotkaniu, które odbyło się na 24. Gali ACI na lotnisku we Frankfurcie nad Menem.

W glosowaniu brało udział ponad 300 przedstawicieli linii lotniczych, lotnisk i obsługi naziemnej. Nagrody były przyznawane w czterech kategoriach, w zależności od liczby pasażerów obsługiwanych rocznie. W konkursie brano pod uwagę takie elementy jak, bezpieczeństwo, jakość usług i zadowolenie konsumentów. Oddzielna nagroda została przyznana w kategorii “lotnisko przyjazne środowisku”
W ACI jest zarejestrowanych ponad 450 lotnisk europejskich z 44 krajów.
Nagrody wręczali: Ilivier Jankovec – dyrektor generalny ACI Europa, Angela Gittens – dyrektor generalny ACI, Catherine Mayer – wiceprezydent SITA, Emmanuelle Maire, szefowa sekcji ds lotnisk i infrastruktury przy Komisji Europejskiej oraz Salvatore Sciacchitano, sekretarz wykonawczy ECAC (European Civil Aviation Conference).

Pierwsze miejsce w kategorii lotnisk obsługujących od 1 do 5 milionów pasażerów rocznie zdobył port London City Airport.
W kategorii portów z ruchem pasażerskim między 5 -10 milionów rocznie wygrało lotnisko w Stuttgarcie.
Z kolei w kategorii 10-25 milionów pasażerów, wygrał port lotniczy w Atenach.
Wśród lotnisk powyżej 25 milionów pasażerów najwyższe miejsca zajęło lotnisko Barcelona El Prat Airport.
Specjalna nagrodę panelu doradczego i Akredytację w zakresie emisji dwutlenku węgla (Airport Carbon Accreditation) w uznaniu dążenia do ograniczenia emisji CO2 otrzymało lotnisko w Oslo.