Londyn na weekend. Darmowe muzea i galerie sztuki

Londyn / fot. Benjamin Davies / Unsplash

Londyn, to popularne i znane miasto, które jest odwiedzane codziennie przez tysiące turystów. Często polecane zarówno na dłuższy wyjazd jak i na weekend. Złagodzone w ostatnim czasie przepisy wjazdu do kraju zachęcają do ponownego wyruszenia w podróż do stolicy Anglii.

To, co na pewno warto zrobić w tym mieście, to wybrać się na spacer i odwiedzić ciekawe miejsca, a jest ich tam całkiem sporo.  W Londynie można znaleźć wszystko, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Do wyboru są liczne galerie, muzea i wiele popkulturowych miejsc. Sporo z nich jest udostępnionych dla zwiedzających za darmo.

Natural History Museum

Jedna z najpopularniejszych londyńskich placówek, która znajduje się na końcu ulicy Exhibition Road. Sama ulica jest znana z tego, że mieści się na niej wiele miejsc naukowych i muzeów.

Muzeum dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak funkcjonuje nasza planeta. Miejsce, to sprawdzi się dla rodzin z dziećmi, gdzie znajduje się wiele interaktywnych eksponatów, galeria dinozaurów, symulacje trzęsienia ziemi, możliwość przeprowadzania eksperymentów i opcja dotykania praktycznie wszystkich przedmiotów. W muzeum wszystkie znajdujące się zbiory są podzielone na specjalne działy takie jak m.in.: botanika, paleontologia, geologia i zoologia.

British Museum

Muzeum dla miłośników historii i kultur z całego świata. Zlokalizowane w centralnym Londynie w dzielnicy Bloomsbury. Nazywane przez wielu turystyczną wizytówką Londynu. Zalicza się jednego z największych na świecie muzeów historii starożytnej, a także jest największym muzeum w całej Wielkiej Brytanii. W zbiorach znajduje się około osiem milionów eksponatów m.in.: egipskie mumie czy też fragmenty budowli pochodzące z antycznej Grecji.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale wystawy specjalne wymagają dodatkowej opłaty. Należy pamiętać, aby przed odwiedzeniem tego miejsca wcześniej zarezerwować bilet umożliwiający wejście.

Museum of London

Muzeum dla fanów i miłośników stolicy Anglii. W tym miejscu przedstawiona jest historia miasta Londyn od czasów rzymskich, aż do współczesności. W kolekcji znajduje się ponad milion eksponatów, a wśród nich stroje, fotografie i archiwa archeologiczne. Do najpopularniejszych z nich zaliczane są stroje z XX w. od tych z lat 50., aż po kolekcje Alexandra McQuenna z 2008 roku.

National Gallery

Jedno z największych muzeów sztuki na świecie. Znajduje się w nim około 2300 dzieł sztuki. Dla zwiedzających dostępne są kolekcje obrazów znanych artystów takich jak Leonardo Da Vinci, Vincent van Gogh czy Rembrandt. Niektóre z malowideł pochodzą nawet z okresu XIII w.

Wejście do muzeum jest całkowicie bezpłatne, jednak w przypadku okazjonalnych wystaw pobierane są dodatkowe opłaty za wstęp.

National Portrait Gallery

Za National Gallery znajduje się druga galeria, National Portrait Gallery, gdzie zgromadzone są kolekcje portretów i fotografii. Niektóre dzieła pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza. Najpopularniejszym eksponatem jest portret Williama Szekspira, a także portret księżnej Diany, pierwszy portret księżnej Kate i portrety królowej Elżbiety II (wykonane przez Andy’ego Warhola). W zbiorach znajdują się także rysunki, popiersia i fotografie.

Popkulturowe miejsca

Londyn wręcz słynie z popkulturowych miejsc, które dostępne są niemal na każdym kroku. Najpopularniejsze zabytki i atrakcje koniecznie należy zapisać na swoich listach do zobaczenia. Stolica Anglii często pojawia się jako tło w wielu filmach. Miłośnicy kina z pewnością powinni odwiedzić dzielnicę Notting Hill, gdzie powstał film o takim samym tytule z Hugh Grantem i Julią Roberts. Dla wielbicieli monarchii najważniejszymi punktami będą pałac Buckingham, pałac Kensington i Tower of London. Dla fanów muzyki organizowane są wycieczki po świecie rock’n’rolla oraz śladami Beatlesów, a fani Harrego Pottera świetnie odnajdą się w studio Warner Bros, gdzie kręcono poszczególne sceny filmowe. Osoby zainteresowane sztuką będąc w Londynie będą miały niepowtarzalną okazję obejrzeć dzieła stworzone na murach przez Banksy’ego – artystę graffiti, który jest znany z nieujawniania swojego wizerunku. A dla fanów literatury polecana jest wizyta w Muzeum Sherlocka Holmesa, znajdującego się oczywiście na Baker Street.

Podróż do Londynu

Do Londynu najszybciej można dostać się samolotem. Stolica Anglii połączona jest z Europą kontynentalną i całą resztą świata za pośrednictwem swoich najważniejszych portów lotniczych: Międzynarodowy port lotniczy – Heathrow i Gatwick, a także lotnisk tanich linii lotniczych Luton i Stansted. Jednakże, to Heathrow uznawane jest za najważniejsze lotnisko w Londynie i stanowi główny port w Wielkiej Brytanii. Jest największym lotniskiem w Europie pod względem obsłużonych pasażerów. Rocznie w porcie lotniczym ląduje ponad 70 milionów pasażerów, którzy chcą zwiedzić stolicę Wielkiej Brytanii. Z Polski podróż jest możliwa z jedenastu miast (m.in.: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Katowice). Bezpośrednio na Heathrow można dostać się dzięki Polskim Linią Lotniczym LOT. Szeroka oferta lotów i korzystne ceny biletów dostępne są na stronie: www.lot.com/pl/pl/loty/loty-do-europy/loty-do-wielkiej-brytanii/loty-do-londynu