Łomża wodniacką stolicą Podlasia

W ostatni lipcowy wtorek na nadnarwiańskich bulwarach w Łomży odbył się wodniacki pikniki zorganizowany przez LOT Ziemia Łomżyńska w partnerstwie z MOSIR Łomża. W jego ramach można było obejrzeć Jubileuszowy 5. wyścig na Narwi mistrzów w pływaniu na pychówkach, 80. metrową inscenizacjię średniowiecznej tratwy samospławnej z prawdziwymi flisakami, koncert znanego zespołu szantowego „FLASH CREEP”, stoiska ze smakołykami regionalnymi i napojami.

To już po raz piąty w Łomży na Narwi miały miejsce Wyścigi Pychówek o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi. Dodatkowymi atrakcjami rzecznej imprezy były „lądowe” atrakcje dla dzieci, degustacje regionalnych smakołyków i napojów oraz występ znanego zespołu szantowego „Flash Creep”. Główną i oczekiwaną przez wszystkich towarzyszącą atrakcją wodniacką było także przybicie do nabrzeża Portu Łomża w drodze Biebrzą, Narwią i Wisłą do Torunia „Flisu Obojga Narodów”, historycznej ekspedycji popularyzującej wielowiekową tradycję spławiania drewna do Warszawy, Torunia, Bydgoszczy i Gdańska w postaci wolnospławnych tratw kierowanych przez flisaków, lokalnie zwanych na łomżyńskiej ziemi – orylami.

Pychówki są znane od setek lat

Wyścigi pychówek na Narwi zapoczątkował w roku 2014 członek Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska – Paweł Bełdowicz, który w ten sposób chciał przywrócić pamięć o trwającej od setek lat rzecznej tradycji mieszkających nad Narwią mieszkańców mazowieckiej ziemi łomżyńskiej oraz wykreować narwiańską markę turystyczną.
W jubileuszowym roku 2019 w konkurencji indywidualnej udział wzięło 6. śmiałków: Marian Drozdowski, Mariusz Butrymowicz, Mateusz Listowski i Damian Domaszewski z Łomży, Tomasz Żyłka z Brzozowa oraz Leszek Mierzejewski z Jankowa Młodziankowa.

Wyścigi na Narwi odbyły się w trzech konkurencjach indywidualnych oraz jednej zespołowej.

I miejsce i tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi 2019 zdobył Mariusz Butrymowicz
II miejsce i tytuł I. wicemistrza Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi 2019 zdobył Mateusz Listowski
III miejsce i tytuł II. wicemistrza Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi 2019 zdobył Leszek Mierzejewski
Zespołowo najlepsza okazała się drużyna z Łomży w składzie: Mariusz Butrymowicz i Mateusz Listowski.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni z rąk zastępcy Prezydenta Miasta Łomży Andrzeja Garlickiego pamiątkowymi dyplomami i pucharami. Okazały puchar trafił także do rąk najlepszego na przestrzeni 5. lat w wyścigach pychówek i wielokrotnego ich tryumfatora Mariana Drozdowskiego. Specjalnie dedykowanym dyplomem został przy okazji jubileuszu wyróżniony pomysłodawca i autor marki „Wyścigów pychówek o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi” – Paweł Bełdowicz.

Łomżyński przystanek Flisu Obojga Narodów

Okazją tej niecodziennej wizyty w Porcie Łomża było uczczenie 450. rocznicy Unii Lubelskiej.

80. metrowej długości tratwa Flisu Obojga Narodów majestatycznie i w akompaniamencie wystrzałów z flisackiej hakownicy, dobiła do wybrzeża Portu Łomża w okolicach godziny 20.

Kilkunastoosobową załogę flisacką pod komendą znanego w Europie retmana flisackiego Mieczysława Łabęckiego z podkarpackiego Ulanowa, chlebem i solą powitali organizatorzy, członkowie zarządu Stowarzyszenia Wodniaków Śródlądowych Port z Łomży, Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego oraz zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, dyr MOSIR Łomża Andrzej Modzelewski i szef LOT Ziemia Łomżyńska Wojciech Winko. Po wymianie okolicznościowych podarunków głos zabrał zasłużony w Polsce szkutnik Wacław Witkowski – właściciel jednostki rzecznej pod nazwą „Maria” towarzyszącej flisakom, który zwrócił uwagę zebranym na perspektywy turystyki wodnej, ale i jednocześnie na niepokojący od lat stan polskich rzek oraz nieustanną potrzebę troski o prawidłową gospodarkę rzeczną, zapewniającą udostępnianie rzek dla przyszłych pokoleń. Powitanie zakończyło chóralne odśpiewanie a’capella przez gości z Podkarpacia, pieśni flisackiej. Ostatnią atrakcją tego niezapomnianego wodniackiego pikniku był blisko dwugodzinny występ zespołu marynistycznego „FLASH CREEP”, który zaprezentował na scenie autorski i bogaty repertuar szant.

Podziękowania i do zobaczenia za rok

Organizatorzy pragną wyrazić podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do udanej realizacji „wodniackiego pikniku” na łomżyńskich bulwarach, w tym partnerom i wystawcom: Gminie Łomża, MPWiK sp. z o.o. w Łomży, MDK-DŚT w Łomży, MPGKiM ZB w Łomży, stowarzyszeniu Wodniaków Śródlądowych PORT w Łomży, Łomżyńskiemu Towarzystwu Ekologicznemu „Ekosfera Doliny Narwi”, stowarzyszeniu Quźnia Dzieciom – Ośrodek Jeździecki, jak również sponsorom wodniackiego wydarzenia tj. właścicielom firm: Agencji Góralczyk Nieruchomości, „ZIKO” – Ośrodek Szkolenia Kierowców, Kompleksu hotelowo-gastronomicznego “Labirynt”, „Restauracji na Farnej”, „Rejsy Gondolą Po Narwi”, „Animatorzy zabaw Jola i Karol”, oraz „Jump 6 Park trampolin, centrum aktywnego wypoczynku i elektronicznego paintballa”. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Łomży.

mat. i foto: LOT Ziemia Łomżyńska, Wojciech Winko, Beata Borkowska i Kinga Rybicka

{gallery}9041{/gallery}