Łódź w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Konferencji i Kongresów ICCA.

Na początku lutego Łódzka Organizacja Turystyczna przystąpiła do Międzynarodowego Stowarzyszenia Konferencji i Kongresów ICCA (ang. Internetional Congress and Convention Association).

Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi,powiedział: „Członkostwo w ICCA jest naturalną konsekwencją faktu, że Łódź posiada wszelkie predyspozycje po temu, by stać się ważnym ośrodkiem konferencyjnym – krajowym i międzynarodowym: centralna lokalizacja w kraju i w Europie, przy skrzyżowaniu autostrad, bliskość stolicy Polski, nowoczesny dworzec kolejowy, lotnisko, dynamicznie rozwijający się rynek usług dla biznesu, oraz wysoki poziom usług świadczonych na rzecz turystów, wreszcie odbywające się u nas ważne wydarzenia sportowe i kulturalne. Nie bez kozery nasze miasto jest drugim najszybciej rozwijającym się rynkiem hotelarskim w Polsce. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości stanie się także liczącym się punktem na kongresowej mapie Europy, a wraz ze zwiększeniem liczby międzynarodowych konferencji i kongresów, zwiększy się także liczba obiektów konferencyjnych, takich jak duże profesjonalne centrum kongresowe.
A jest się o co bić. Wartość branży spotkań szacowana jest na 1 proc. PKB, 26 mld zł i 171 tys. miejsc pracy. Jestem przekonany, że z roku na rok Łodzi będzie się dostawał coraz większy kawałek tego tortu.”

Tomasz Koralewski, Prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej, dodał: „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z możliwości bycia członkiem tak prestiżowego stowarzyszenia jakim jest ICCA. Współpraca ta pozwoli nam poszerzyć naszą działalność oraz zyskać innowacyjne kierunki działania. Ponadto pozyskamy nowe, międzynarodowe kontakty.”

ICCA jest jedynym stowarzyszeniem, do którego należą najwięksi specjaliści w zakresie organizacji i obsługi międzynarodowych kongresów i konferencji. Celem stowarzyszenia jest zapewnienie profesjonalnego środowiska działającego w dziedzinie przemysłu spotkań, które pozwoli jego członkom na stworzenie i utrzymanie istotnej przewagi konkurencyjnej.
Stowarzyszenie zrzesza ponad 1000 firm członkowskich i organizacji w prawie 100 krajach na całym świecie. Siedziba główna ICCA znajduje się w Amsterdamie w Holandii. ICCA posiada również 3 biura przedstawicielskie: azjatyckie w Malezji, południowoamerykańskie w Urugwaju oraz północnoamerykańskie w USA.

Robert Zintera, koordynator Łódź Convention Bureau, skomentował: „Wstąpienie do ICCA jest ważnym krokiem dla rozwoju przemysłu spotkań w naszym mieście. Umiejętne wykorzystanie możliwości oferowanych przez to stowarzyszenie na pewno spowoduje zwiększenie ruchu turystów biznesowych, a jeśli w ślad za tym pójdzie dalszy rozwój infrastruktury, Łódź ma szansę stać się ważnym europejskim ośrodkiem konferencyjnym.”

Członkowstwo w ICCA niesie za sobą wiele korzyści. Zapewnia ekonomiczny sposób pozyskiwania i przyciągania wydarzeń z sektora przemysłu spotkań. Pozwala na dostęp do globalnej sieci kontaktów, która daje możliwość działania w ramach światowej platformy reprezentującej wszystkie sektory przemysłu spotkań. Udostępnia dostęp do bazy danych o ponad 72 tysiącach konferencji organizowanych przez ponad 5 tysięcy stowarzyszeń, w której można znaleźć dane na temat historii każdej konferencji oraz informacje o stowarzyszeniach. Ponadto ICCA prowadzi dla swoich członków bogatą działalność szkoleniową.

Dominik Chrapek Wiceprezes Zarządu Film Hotel sp. z o. o. zarządzającej DoubleTree by Hilton Łódź, podkreślił: „W Łodzi brakuje międzynarodowych konferencji i kongresów. Wydarzeń tego typu jest niewiele w ciągu roku i liczymy, że po promocji miasta związanej ze staraniami o expo, oraz drugiej lokacie w zestawieniu Lonley Planet wśród miejsc, które warto odwiedzić w 2019 roku członkostwo w ICCA jeszcze wyraźniej zaznaczy nasze miasto na mapie miejsc w których warto robić eventy. Biorąc pod uwagę nowopowstające obiekty i infrastrukturę mamy w tym zakresie duży potencjał”.

Magdalena Fohue, Dyrektor Generalny Hotelu Novotel Łódź Centrum, podsumowała; „Członkostwo Łódzkiej Organizacji Turystycznej w ICCA to bardzo dobra wiadomość, znacząco przyczyni się do jeszcze lepszego promowania miasta i regionu pod kątem turystyki biznesowej. Obecność ŁOT w stowarzyszeniu ICCA jest ważne ze względu na konieczność pozyskania dużych wydarzeń do nowo powstających obiektów w Łodzi.”