Lockdown w Turcji nie będzie obowiązywał zagranicznych turystów

W Turcji wprowadzono dodatkowe restrykcje w związku z sytuacją epidemiczną: m.in. godzinę policyjną. Nie będzie ona jednak obowiązywała zagranicznych turystów.

Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami, prezydent Erdoğan wprowadził restrykcje i ograniczenia mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19, w tym zakaz opuszczania miejsca zamieszkania/pobytu (tzw. godzinę policyjną) w całej Turcji, który będzie obowiązywać w okresie od 29 kwietnia 2021 r. (czwartek) od godziny 19:00 do 17 maja 2021 r. (poniedziałek) do godziny 5:00, tak w dni powszednie, jak i w weekendy.

Zakaz opuszczania miejsca pobytu nie będzie dotyczył zagranicznych turystów, przebywających na obszarze Turcji w celach turystycznych. Zagraniczni goście będą mogli uniknąć wspomnianych ograniczeń pod warunkiem posiadania przy sobie paszportów. Transport publiczny będzie nadal działał z ograniczeniem do 50 procent miejsc. Główne muzea i stanowiska archeologiczne w 9 miastach, w tym w Stambule, Antalyi, Muğli i Nevşehir (Kapadocja) będą otwarte dla zagranicznych gości. (Pełna lista działających obiektów na stronie tga.gov.tr)

Podczas lockdownu obiekty noclegowe pozostaną otwarte i nadal będą obsługiwać swoich gości. Dotyczy to również hotelowych restauracji. Pozostałe obiekty gastronomiczne, takie jak restauracje i kawiarnie, będą serwować jedzenie tylko na wynos lub w formie dostawy. Do końca ramadanu, w czwartek, 13 maja 2021 r. lokale gastronomiczne, takie jak restauracje, cukiernie, kawiarnie i kafeterie, będą świadczyły wyłącznie usługi dostawy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Po tym terminie usługi te będą dostępne tylko do godziny 01:00.

W ramach wzmacniania pozycji jednego z najbezpieczniejszych kierunków turystycznych na świecie, Turcja nadal inwestuje w „Program Certyfikacji Bezpiecznej Turystyki”, który jest jednym z pierwszych i mających najlepsze wyniki, tego typu programów na świecie. Od dnia 01.01.2021 roku został wprowadzony obowiązek posiadania certyfikatów „Bezpiecznej turystyki” dla obiektów noclegowych mających 30 lub więcej pokoi. Dotąd certyfikat uzyskało 9.236 obiektów. Ponad to, Turcja oferuje dodatkowe ubezpieczenia, które zapewniają różnego rodzaju świadczenia w tym ubezpieczenie zdrowotne i turystyczne. Informacje o pakietach ubezpieczeniowych można znaleźć na stronie: https://tga.gov.tr/insurance

Turcja we współpracy z Ministerstwem Kultury i Turystyki, Ministerstwem Zdrowia oraz Agencją Promocji i Rozwoju Turystyki Turcji (TGA) wprowadziła program rejestracji szczepień dla pracowników branży turystycznej. Program uruchomiony w ramach “Programu Certyfikacji Bezpiecznej Turystyki” ma na celu zachęcenie zagranicznych turystów do przyjazdu w nadchodzącym sezonie turystycznym oraz zapewnienie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracownikom branży turystycznej oraz mieszkańcom. Szczepienia personelu turystycznego zostaną zakończone przed rozpoczęciem sezonu letniego 2021.

Lockdown w Turcji nie będzie obowiązywał zagranicznych turystów