Linie lotnicze zarobią o 1 mld dolarów mniej

archiwum boeinga

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) ogłosiło, że linie lotnicze na świecie zarobią w roku 2014 ok. 1 mld dolarów mniej niż to zakładano.

Główne powody są dwa: wyższa niż przewidywana cena ropy (3,5 dolara więcej na baryłce)oraz przedłużający się kryzys na Ukrainie.
Sama wyższa cena ropy naftowej spowoduje podwyżkę ceny paliwa lotniczego i zwiększenie wydatków na ten cel o dodatkowe 3 mld dolarów w skali globalnej. Również sytuacja na Ukrainie i odwoływanie lotów oraz koszty nie do przewidzenia mogą spowodować straty.
Mimo to ITA przewiduje, że rok 2014 będzie drugim z rzędu, w którym linie lotnicze zanotują wzrost zysku. W tym roku przychody branży lotniczej mają wzrosnąć o 745 mld dolarów (wzrost o 2 mld). Zysk ma być mniejszy bo ma wynieść 18,7 mld dolarów (w roku 2013 było 19,7 mld).

Tony Tyler dyrektor generalny IATA powiedział: “Sytuacja na Ukrainie destabilizuje rynek lotniczy i powoduje wzrost ceny ropy – to główny powód korekty zeszłorocznych założeń dotyczących wyników branży lotniczej.”

Dodatkowym czynnikiem mogącym w bieżącym roku wpłynąć na niższe zyski niż zakładano w grudniu 2013 roku, może być sytuacja w Ameryce Południowej – gospodarcza słabość Brazylii i Argentyny oraz możliwość, kraj ten jest winien liniom lotniczych ok. zawieszenia lotów niektórych linii lotniczych do Wenezueli ok. 3,7 mld dolarów.

Tyler skomentował: “To jest nie do przyjęcia, że Wenezuela nie przestrzega umów i traktatów międzynarodowych. Wiem, ze niektóre linie lotnicze rozważają zawieszenie lotów do Wenezueli, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, choć każdaa z linii podejmuje decyzję samodzielnie.”