Linie Air Astana: w 2023 roku będzie sześć nowych samolotów i nowe trasy

fot. Air Astana

Air Astana ogłosiła swoje wyniki operacyjne za rok 2022 podczas wydarzenia w centrum lotniczo-technicznym w Astanie. W tym roku przewoźnik planuje powiększenie floty o kolejne sześć samolotów.

W 2022 roku flota Air Astana powiększyła się o trzy samoloty Airbus A321LR. Najnowszy dziesiąty A321LR został dostarczony w ostatnich dniach bezpośrednio od producenta w Hamburgu. FlyArystan również powiększył swoją flotę o trzy samoloty Airbus A320 i spodziewa się kolejnego Airbusa A320neo przed końcem roku. Flota Grupy składa się z 42 samolotów, których średni wiek wynosi pięć lat.

Oczekuje się, że w 2023 roku flota Air Astana Group powiększy się o dodatkowe sześć samolotów. Trzy nowe szerokokadłubowe Boeingi 787-9 Dreamlinery mają być dostarczane od 2025 roku, zgodnie z umową z Air Lease Corporation podpisaną na początku tego roku.

Sieć Air Astana składa się z 42 tras (27 międzynarodowych i 15 krajowych), a FlyArystan ma 34 trasy (8 międzynarodowych i 26 krajowych). W tym roku Air Astana uruchomiła nowe regularne loty do Heraklionu i Bodrum, a także wznowiła loty z Ałmaty do Bangkoku i Pekinu.

FlyArystan uruchomił loty z Aktau do Baku i Stambułu oraz wznowił loty Shymkent-Kutaisi, Aktau-Dubai i Shymkent-Dubai. W przyszłym roku Air Astana planuje otworzyć loty do Medyny i Tel Awiwu.

“Pomimo globalnych i lokalnych wyzwań, udało nam się wzmocnić naszą pozycję zarówno na rynku regionalnym, jak i międzynarodowym, tworząc bazę dla nowych osiągnięć. Wierzymy, że dostarczenie zaawansowanych samolotów do naszej floty, takich jak Airbus A321LR i Boeing 787, przynosi świetlaną przyszłość przed Air Astana. Wszystko to nie byłoby możliwe bez profesjonalizmu naszych pracowników i wsparcia klientów. Dziękujemy za wybranie nas w ciągu ostatnich 20 lat” – powiedział Peter Foster, prezes i dyrektor generalny Air Astana Group.

Linia nadal będzie koncentrować się na rekrutacji i szkoleniach załogi. Przewoźnik poszukuje pilotów, stewardów i inżynierów, szkoląc ich od podstaw na własny koszt. W przyszłym roku w Astanie zostanie oddane do użytku centrum szkoleniowe wyposażone w symulator pełnego lotu oraz symulator szkolenia ratowniczego.

Linia lotnicza będzie również kontynuować wdrażanie projektów ESG. Na początku 2023 roku Air Astana uruchomi program grantów na podróże społeczne “Zhas Kyran” dla utalentowanych dzieci w wieku od siedmiu do 17 lat. Program będzie obejmował bilety lotnicze dla dzieci na udział w różnych zawodach i konkursach w Kazachstanie i za granicą.

Linie Air Astana podsumowały lato 2022