Lekcja historii w Grodzie Pędzików

Gród Pędzików zaprasza dzieci i dorosłych
Chaty mieszkalne w Grodzi Pędzików/fot. AG

Szesnaście lat trwała budowa prywatnego Grodu Pędzików na Kielecczyźnie, niedaleko zamku w Chęcinach. Przekraczając bramę Grodu przenosimy się w czasie do Średniowiecza.

Położony zaledwie 10 minut jazdy samochodem od Chęcin i 20 minut od Kielc, Gród Pędzików, to atrakcja, której nie można ominąć w wędrówkach po okolicy. Zwłaszcza, że wizyta tutaj, to doskonała lekcja historii dla dzieci i dorosłych.

Już od bramy widać drewniane chaty i szereg rzeźb. Pierwsza z chat to kuźnia. Możemy w niej zobaczyć narzędzia kowalskie (w tym liczące ponad sto lat kowadło ze Szczucina) oraz wykuwana przed laty w podobnych kuźniach broń. Zwiedzający mogą przymierzyć hełm rycerski, kolczugę, zbroję lub replikę korony Kazimierza Wielkiego (oryginał znaleziony w Sandomierzu znajduje się obecnie na Wawelu). Wśród różnych rodzajów uzbrojenia możemy obejrzeć między innymi włócznię św. Maurycego. Jeśli do tego dodamy, że o wszystkich przedmiotach szczegółowe historie opowiada gospodarz – Andrzej Pędzik – będziemy mieli obraz lekcji historii, jakiej nie doznamy w szkole.

Wnętrze kuźni/fot. AG

Wszystkie domy na terenie grodu wykonał sam gospodarz. Ma wprawę w pracy z drewnem, bo zarabia na życie wykonywaniem schodów.
Oprócz kuźni w jednym rzędzie stoją również cztery chaty drewniane – można w nich przenocować. Każdy z nich ma inaczej urządzone wnętrza – jest tu komnata Bony, komnata Templariusza i myśliwego. Domki są w pełni wyposażone, wystrój jednak nawiązuje do dawnych wieków.

Nieco dalej rozbito obóz rycerski – dziesięć namiotów szytych na wzór średniowiecznych służy wycieczkom szkolnym za sypialnie. Największy z namiotów w XV wieku należał do króla.

Teren zdobi 18 dębowych rzeźb autorstwa Adama Klupy, nieżyjącego już artysty z Kielc. Przedstawiają one Wojów Staropolskich. Obok stoją wysokie na 6,5 metra rzeźby Jezusa „Dobrego Pasterza” i Maryi „Królowej Polski autorstwa Marka Białka.

Rzeźby autorstwa Marka Białka/fot. AG

Oprócz zwiedzania możemy zobaczyć pokaz strzelania z małej armaty lub broni czarnoprochowej lub spróbować wybić samemu monetę.

W oknie (właściwie witrynie) domu mieszkalnego rodziny Pędzików (jedyny murowany obiekt) możemy obejrzeć repliki zbroi rycerskich, w tym komplet husarski ze skrzydłami. Bliżej namiotów możemy spróbować swoich sił strzelaniu z łuku do celu – tarcz stojących w odległości 15 metrów.

Zbroje rycerskie w zbiorach Pedzików/fot. AG

Na terenie Grodu można urządzić imprezę integracyjną do 150 osób – znajduje się tutaj duża sala z kominkiem i stołami oraz wiata.

Wstęp kosztuje: 10 zł dla dzieci do 18 roku życia (dzieci do 3 lat – wstęp darmowy), 12 zł dla dorosłych.
Nocleg w domku – 60 zł od osoby, nocleg w namiocie – 50 od osoby.

https://www.grodpedzikow.pl/

Namioty wojów/fot. AG
Głowa królewska na oparciu jednego z krzeseł/fot. AG
Wiata z wieża obserwacyjną/fot. AG
Sala biesiadna/fot. AG
Gród Pędzików/fot. AG
Kuźnia/fot. AG
Repliki bombard/fot. AG
Wejście do Grodu Pędzików/fot. AG

Hotel z widokiem na zamek w Chęcinach