Kvarner w Chorwacji – piękno różnorodności

Chorwacka Wspólnota Turystyczna/Ivo Biocina

Chorwacki region Kvarner jest jeszcze jednym przykładem na niezwykłe połączenie gór z morzem. Jeśli do tego dodacie malownicze wyspy to z pewnością urzeknie Was ogromna różnorodność na relatywnie małym terenie.

Do regionu zaliczają się: Rijeka, pierwsza dama chorwackiej turystyki – Opatija, riwiera crikvenicko-vinodolska, bajkowy Gorski Kotar, a także wyspy: Krk i Rab oraz niezwykle intrygujące Cres i Lošinj. Cały obszar jest doskonale skomunikowany dzięki sieci dróg i autostrad, a także połączeń promowych.

Rijeka w 2020 będzie Europejską Stolicą Kultury. Miasto już dziś przyciąga gości specyficznym połączniem zabytkowych perełek architektury z dziedzictwem przemysłowym. Znajdziecie tu pamiątki dotyczące austro-węgierskiej historii miasta, wpływy włoskie i oczywiście chorwackie. Miasto kryje w sobie wiele intrygujących miejsc, takich jak pierwsza na świecie fabryka torped z XIX wieku czy tunel, który wybudowali żołnierze włoscy w czasie II wojny światowej. Warto poszukać również związku Rijeki z tonącym transatlantykiem Titanic. Kolorowe żurawie portowe dodają wieczorom w mieście specyficznego uroku.

Miasto możecie zwiedzać nie tylko w tradycyjny sposób – z przewodnikiem. Wykorzystajcie również aplikacje na smartfony, dzięki którym możecie zobaczyć w sumie 50 lokacji w poszerzonej rzeczywistości (Rijeka Conect) czy odkryć 40 tras rowerowych w regionie (Bike Rijeka).

Przy okazji pobytu w Rijece warto zwiedzić okolicę. Najbliżej jest do malowniczej Opatiji. Nazywana pierwszą damą chorwackiej turystyki, bo to właśnie tu w 1844 roku rozpoczął się rozwój chorwackiego ruchu turystycznego. Pierwszymi osobami, które postanowiły w mieście wybudować swój letni dom stali się Iginio i Paolo Scarpa – ojciec i syn. W ich Villi Angolinie, otoczonej pięknym parkiem, bywali między innymi cesarz Franciszek Józef, cesarzowa Maria Anna Sabaudzka czy namiestnik Josip Jelačić. W 1889 roku miasto zostało oficjalnie uznane za uzdrowisko. Otworzył się również pierwszy hotel w tej części Adriatyku – Quarnero.

Wielbicielom przyrody polecamy Park Narodowy Risnjak. Pomimo, że w linii prostej znajduje się 15 km od morza na terenie parku panuje zupełnie inny klimat. Z tego też powodu uważany jest za swoisty fenomen przyrody. Jeśli do tego dodacie bogactwo endemicznej flory (szarotka alpejska)  i fauny (wilk i rysie) – będzie to idealne miejsce na odpoczynek w przyrodzie. Być może uda Wam się upolować aparatem fotograficznym brązowego niedźwiedzia, który zamieszkuje te tereny!

Gorski Kotar to malownicze tereny, gdzie wśród gęstych lasów zobaczycie małe wioski i miasteczka. Jeśli poświęcicie temu regionowi trochę więcej czasu bez problemu odkryjecie drogę do wielu niezwykłych miejsc.

Koniecznie trzeba zobaczyć Vražji Prolaz – 800 metrowy kanion uważany za najpiękniejszy w Chorwacji. Na swojej drodze nie przeoczcie i tajemniczego Zelenog Viru!

Koniecznie wybierzcie się również na wyspy. Szczególnie polecam te, na które rzadko zaglądają goście, jak Cres czy Lošinj. Obie wyspy słyną nie tylko z malowniczych krajobrazów, ale i z ochrony zagrożonych gatunków. Na Cresie są to sępy białogłowe, a na Lošinju – delfiny. Ochrona obu gatunków jest absolutnym priorytetem dla mieszkańców wysp.

Lošinj jest godnym polecenia miejscem na elitarne wakacje wśród piękna przyrody, błękitnego morza i idealnie czystego powietrza! Tego trzeba po prostu doświadczyć, bo jedna wizyta znaczy dużo więcej niż 100 opisów i fotografii. Podczas pobytu w tym nieprzeciętnym miejscu koniecznie odwiedźcie muzeum poświęcone jednemu mieszkańcowi, wykonanemu z brązu ponad 2000 lat temu, atlecie Apoksyomenosowi.

Wierzymy, że Wasze wakacje zostaną nie zapomniane dzięki odkrywaniu uroków regionu Kvarner www.kvarner.hr

Tekst i zdjęcia: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, od lewej: Cres-Lubenice (fot. Zoran Jelaca), Cres-Lubenice (fot. Zoran Jelaca), Opatija (fot. Marko Vrdoljak), Risnjak (fot. Ivo Biocina)

{gallery}6802{/gallery}