Które hotele w Polsce wybierali klienci w styczniu

archwium hotele.pl

W styczniu w rezerwacjach hotelowych można było zaobserwować niewielkie spadki lub utrzymanie się poziomów cen za pokój w porównaniu rok do roku. Umacniał się także trend wybierania podczas podróży w Polsce hoteli 3*.

Serwis hotele.pl sprawdził jak w pierwszym miesiącu 2014 roku kształtowały się tendencje na rynku rezerwacji hotelowych – zarówno podczas podróży służbowych, jak i prywatnych.
Okazuje się, że w interesach nadal najczęściej podróżowano do województwa mazowieckiego, gdzie odnotowano blisko 30 proc. wszystkich rezerwacji. Na drugiej pozycji znalazło się województwo dolnośląskie z udziałem ponad 10 proc.. Następne w kolejności, z porównywalnym udziałem (ponad 7 proc.) były województwa pomorskie, małopolskie i wielkopolskie.

W podróżach służbowych umacnia się trend rezerwacji hoteli o standardzie 3* (48 proc. rezerwacji), gdzie hotele.pl odnotowały w styczniu wzrost o ponad 3 proc.. Z kolei ponad 2 proc. spadek przypadł w udziale hotelom 4*, które stanowiły 22 proc. wszystkich rezerwacji. Niezmiennym zainteresowaniem cieszą się hotele najdroższe – 5*, które podczas podróży biznesowych wybiera 3 proc. podróżujących.

Praktycznie we wszystkich kategoriach hoteli, styczniowa średnia cena za noc w pokoju była niższa niż przed rokiem.
Serwis hotele.pl przeanalizował także z jakim wyprzedzeniem podróżujący służbowo dokonywali rezerwacji pokoju. Co ciekawe, z największym wyprzedzeniem rezerwowane są hotele 5*, bo aż ponad 7- dniowym. Z kolei ponad 4 dni podróżujący biznesowo dają sobie na rezerwację hoteli 4*, gdzie okres wyprzedzenia skrócił się o jeden dzień w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Podróże indywidualne
Wśród podróżujący prywatnie w styczniu aż 1/3 wybrała nocleg w hotelach 3*, ale tylko 6 proc. spało w hotelach 5*. Największy spadek zainteresowania wśród klientów indywidualnych odnotowały w styczniu hotele 4* – z 27 proc. udziałem w ubiegłym roku, do 13 proc. w 2014 roku. Za to z 7 proc. do 10,5 proc. wzrósł udział pensjonatów i apartamentów w składanych rezerwacjach. Ma to zapewne związek z trwającymi zimowymi feriami, podczas których wielu wyjeżdżających wybiera właśnie tę formę zakwaterowania.
Co ciekawe, w najpopularniejszych 3* średnia cena za pokojonoc spadła w styczniu o 7,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.
Podróżując prywatnie, korzystający z hotele.pl, zapewniają sobie zdecydowanie większe niż w przypadku podróży służbowych wyprzedzenie czasowe na rezerwację wybranego hotelu. W 3* obiektach to aż 12,5 dnia, co stanowi wzrost o 5 dni w porównaniu ze styczniem 2013 roku. Również rezerwując hotel 5*, podróżujący dają sobie ponad 11 dni na rezerwację w stosunku do terminu wyjazdu. Największe wyprzedzenie czasowe w styczniowych rezerwacjach odnotowały hotele z 1* – tutaj pokoje były bookowane z 22 dniowym zapasem czasowym.