Krynica Morska – idealne miejsce na wypoczynek

Krynica Morska położona jest na małym skrawku lądu – Mierzei Wiślanej, otoczona od północy wodami Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego. Można tu dotrzeć do niej drogą lądową z Gdańska (79 km), Elbląga (61 km), Warszawy (360 km), a także drogą wodną z Elbląga czy Fromborka. Krynica posiada 20 000 miejsc noclegowych, 25 kilometrów czystej plaży z pełnym zapleczem turystycznym, trasy rowerowe i szlaki kajakowe, promenadę, zabytki architektury, przystanie, latarnia morska, a także jedyna w Polsce ulica, której nazwa pochodzi od programu telewizyjnego – ulica Teleexpressu.
Podczas tegorocznych XIII Krynickich Spotkań Turystycznych, Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej, powiedział: „Rocznie odwiedza nas ok. 300 tysięcy turystów. Celem, jaki stawi sobie nasz samorząd na najbliższe lata jest przede wszystkim wydłużenie sezonu turystycznego, zwiększenie liczby turystów do przynajmniej pół miliona rocznie, rozbudowa ścieżek rowerowych oraz uzyskanie statusu uzdrowiska, to najważniejsze cele.”
To oczywiście wymaga czasu i przede wszystkim dalszych inwestycji. Bo co ma do zaoferowania Krynica poza sezonem? A co poza sezonem?
Jak podkreśla burmistrz Krzysztof Swat: „Chcemy zachęcić turystów do odwiedzin oferując okoliczne atrakcje (wizytę w Gdańsku, czy szlak Zamków Gotyckich), Muzeum obozu w Stthoffie. Staramy się również o statut uzdrowiska dzięki obecności wód mineralnych chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych, hipotermalnych, idealnie nadających się do celów leczniczych i rekreacyjnych. Do końca roku ma być uzgadniane to ze społeczeństwem na zasadzie referendum. Planowana jest rozbudowa ścieżek rowerowych.
Ważna jest też dla nas współpraca z Krynicą Zdrój. 15 kwietnia 2014 roku zostało podpisane porozumienie z Krynicą Zdrój pod hasłem „Miasta są dwa, ale Krynica jest jedna” (patrz: Miasta są dwa – ale Krynica jest tylko jedna). Porozumienie zakłada solidarną współpracę na rzecz mieszkańców, poprawienie jakości ich życia, tworzenie nowych miejsc pracy, wspólną promocję obu miast i wymianę kulturalną. Dzięki porozumieniu oba miasta „mają dostęp” zarówno do morza jak i do gór. To symboliczne połączenie miast w wymiarze społecznym, kulturalnym i ekonomicznym. Na razie nastąpiła wymiana turystyczna grup emerytów z obu miast, ale przewidujemy m.in. wspólną promocję w kraju i za granicą. Zdajemy sobie sprawę, że najważniejszą grupą klientów dla obu miejscowości jest Warszawa i Mazowsze, skąd jest podobna odległość do obu Krynic. Sami też się promujemy, bo Krynica Morska jest idealnym miejscem na wypoczynek dla różnych grup turystów – rodzin z dziećmi, sportowców, wyczynowców, zwolenników nordic walking, rowerzystów, żeglarzy, szukających zdrowia. Jedną z form promocji są organizowane od 2001 roku, wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną, Krynickie Spotkanie Turystyczne.”
Poza wymienionymi przez burmistrzem atrakcji, warto również popłynąć Pętlą żuławską – to droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km szlaku. Dzięki projektowi „Pętla Żułwaska” Krynica Morska zyskała nową marinę z sanitariatami, niedługo powstanie nowa warsztatownia dla jachtów. Blisko stąd jest do dworca autobusowego. W ciągu czterech najbliższych lat powstanie ścieżka rowerowa, która połączy gminy na Mierzei Wiślanej.
Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej, Adrian Bogusłowicz, dodał: „W Krynicy brakuje przede wszystkim jednego, dwóch obiektów pięciogwiazdkowych, które przyjmowałyby najbardziej wymagających klientów. Takich, którym obecnie nie mamy do zaoferowania nic lepszego od pozostałych miejscowości nadmorskich. Poza tym ważne jest, żeby całoroczne obiekty zapewniły całoroczne miejsca pracy. Krynica Morska wyludnia się, ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy, bo w większości ośrodków można zdobyć prace tylko w sezonie letnim.”
Miasto posiada atrakcyjne tereny komunalne, położone blisko plaży nadmorskiej i chce nimi zainteresować inwestorów
POWIĄZANE WPISY
24 kwietnia 2025
Turystyczna odwilż nad Bałtykiem. Nadmorskie miejscowości hitem wśród turystów
Sezon turystyczny na polskim wybrzeżu wyraźnie przyspiesza, mimo że dopiero co…
0 Komentarzy2 Minuty
24 kwietnia 2025
Raport IGHP: Marzec 2025 z niższym obłożeniem w hotelach
Wyniki marcowej ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 kwietnia 2025
Dlaczego Małopolska?
Zastanawiasz się nad wyjazdem dla całej rodziny? A może chcesz spędzić weekend na…
0 Komentarzy7 Minuty
16 kwietnia 2025
LOT uruchamia bezpośrednie połączenie Warszawa – Reykjavik-Keflavik
12 kwietnia 2025 roku Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały bezpośrednie rejsy na…
0 Komentarzy2 Minuty
15 kwietnia 2025
Odbędzie się V edycja Hotelowego Tygodnia Ziemi
W dniach 22–25 kwietnia 2025 roku w Polsce odbędzie się piąta edycja Hotelowego Tygodnia…
0 Komentarzy3 Minuty
11 kwietnia 2025
DOT współorganizatorem XVI Forum Promocji Turystycznej
Wydarzenie, organizowane przez redakcję portalu Waszaturystyka.pl, odbędzie się 28…
0 Komentarzy2 Minuty
11 kwietnia 2025
„Ciche godziny” i więcej, czyli jak Hydropolis dba o gości ze specjalnymi potrzebami.
Wśród nas są osoby, które mogą inaczej odbierać zewnętrzne bodźce. Dźwięki są dla nich za…
0 Komentarzy3 Minuty
11 kwietnia 2025
Ponad milion pasażerów w marcu 2025 w Katowice Airport
W pierwszym kwartale 2025 roku z usług Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im.…
0 Komentarzy2 Minuty
10 kwietnia 2025
Zrównoważone podróżowanie w Polsce, czy to możliwe? Pojedynek ekspertów podczas XVI Forum Promocji Turystycznej
Przyszłość turystyki coraz wyraźniej zabarwia się na zielono. Jednym z wielu tematów XVI…
0 Komentarzy2 Minuty