Królowa Elżbieta II otworzy nowy Terminal 2 na Heathrow

archiwum heathrowairport

 

Stary Terminal 2, otwarty przez Królową Elżbietę II w 1955 roku, został wyburzony po 54 latach funkcjonowania. Został zaprojektowany z myślą o obsłudze 1,2 mln pasażerów rocznie, tymczasem w roku zamknięcia – 2009, obsługiwał rocznie 8 mln.
23 czerwca nastąpi uroczyste otwarcie nowego Terminalu 2. Otworzy go królowa Elżbieta II w towarzystwie męża, księcia Edynburga.

Nowy terminal, będzie nosił nazwę Terminalem Królowej, został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta, znanego z realizacji na innych światowych lotniskach, Luisa Vidala.
Terminal 2 będzie obsługiwał pasażerów 23 linii należących do sojuszu Star Alliance oraz innych przewoźników – Aer Lingus, Virgin Atlantic Little Red i Germanwings.

Kilka dni temu w terminalu odsłonięto Cień Aerodynamiczny, rzeźbę wykonaną przez znanego brytyjskiego artystę Richarda Wilsona. Będzie to z pewnością najczęściej oglądana rzeźba w Wielkiej Brytanii, rocznie mijać go będzie ok. 20 mln ludzi.
Ważąca 77 ton mierząca 78 metrów, kręta aluminiowa forma rzeźby ma przypominać tor lotu małego kaskaderskiego samolotu.

Autor rzeźby Richard Wilson powiedział: “Po dwóch latach pracy, zachwycony jestem, tym, ze mogę zobaczyć moją pracę w nowym terminalu na Heathrow. Cień aerodynamiczny jest metaforą podróży i jestem dumny, że każdego roku podziwiać go będą miliony podróżnych.”

Projektant terminalu, Luis Vidal powiedział: “Terminal 2 był zaprojektowany, by być celem sam w sobie. Chodzi o to, by pasażerowie chcieli tutaj przyjeżdżać dużo wcześniej przed odprawą i cieszyli się atmosferą i jednocześnie korzystali z punktów usługowych i sklepów.”

Dyrektor Heathrow, John Holland-Kaye dodał: “Jesteśmy dumni, że Królowa oficjalnie zgodziła się otworzyć Terminal Królowej.
Nowy terminal 2 stoi na miejscu poprzedniego terminalu, który również otwierała Jej Wysokość i też pokazuje ciągłość naszych długich związków z Dworem Królewskim.”